Érelmeszesedés: baktériumfertőzés okozza?

MTI
megjelent:

Az érelmeszesedés jelensége egyfajta baktérium okozta gyulladásos folyamat lehet - állítják svéd kutatók egy most megjelent tanulmányban.

Az orvoscsoport többféle baktériumot talált a beteg erekben, és ez a jövőbeli gyógyszeres kezelést is jelentősen átalakíthatja.

Az elmélet, amely szerint az érfalak fokozatos, érelmeszesedéshez vezető károsodása egyfajta lassú gyulladás, 1858-ban, keletkezett. A múlt század közepén számos, főleg amerikai kutató is leírta ezt a jelenséget, de a pontos ok és főleg az erekben kialakuló zsíros párnák hirtelen sérülésének magyarázata nem volt ismert. A kor előrehaladásával mind több ember ürőereiben keletkeznek zsírral telített párnák (plakkok). Szívinfarktus vagy az agyi erek elzáródásakor ezek robbannak szét, a bennük lévő zsír betódul az erekbe, és pillanatok alatt véralvadást okoz.

Fredrik Bäckhed és munkatársai a szájüregben és a belekben élő baktériumokkal foglalkoztak, mivel a súlytöbblet a szív- és érrendszeri események egyik kockázati tényezője, és közismert, hogy a bél baktériumflórája megváltozik annak kialakulásakor. Hasonlóképpen az állandó inygyulladás, az ápolatlan fogazat ugyancsak a szívroham rizikófaktoraihoz tartozik, ami arra utalt, hogy ebben a szájüreg baktériumainak is szerepe lehet.

Bäckhed és munkatársai kimutatták, hogy az elzsírosodott érpárnákban a baktériumok száma szoros összefüggésben van a fehérvérsejtek számával, mely a gyulladásos folyamat alapvető mutatója.Ezt követően 15 értelmeszesedéses beteg és 15 egészséges ember szájüregében és bélrendszerében keresték az érelmeszesedéses plakkokban is megtalálható baktériumokat.

A betegek plakkjaiban kétféle baktériumtörzs tagjait azonosították. A kutatók szerint ezek a baktériumok bejuthatnak a szájüregből és a bélből az erekbe, ott előidézik a gyulladást, majd a zsíros párnácska kiszakadását és ezzel a véralvadást. Ezeknek a baktériumoknak a kimutatása a jövőben diagnosztikus módszer lehet, illetve a különböző antibiotikumok birtokában az érelmeszesedés korai kezelésére is lehetőséget kaphatunk.

(MTI)

Cikkajánló

A torokfájás
A torokfájás

Hogyan segíthetünk gyermekünknek?

Hüvelyszárazság
Hüvelyszárazság

Tabuk nélkül a hüvelyszárazságról. (x)

WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Sztankovics Dániel, biológus
WEBBeteg - Dr. Gócs Viktor, infektológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Oxygen Medical - Dr. Kósa Éva, belgyógyász, angiológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest