A dohányzás káros hatásai

Dr. Diószegi Judit
szerző: Dr. Diószegi Judit, pszichiáter - WEBBeteg
aktualizálta: Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos frissítve:

A dohányzás számos betegséghez és különféle egészségkárosodáshoz vezet, és a test szinte minden szervét károsítja.

Minden dohányzás miatt meghalt személyre számítva legalább 30 ember él súlyos, dohányzással összefüggő betegséggel. A dohányzás rákot, szívbetegségeket, stroke-ot, tüdőbetegségeket, cukorbetegséget és krónikus obstruktív tüdőbetegséget (COPD) okoz, amely magában foglalja a tüdőtágulatot és a krónikus hörghurutot is. A dohányzás emellett növeli a tuberkulózis, bizonyos szembetegségek és az immunrendszer problémáinak kockázatát, beleértve a rheumatoid arthritist is.

Még szomorúbb adatok, hogy a passzív dohányzás évente körülbelül 41 000 halálesethez járul hozzá a nemdohányzó felnőttek körében és 400-hoz a passzív dohányzásnak kitett csecsemők körében. A passzív dohányzás szélütést, tüdőrákot és szívkoszorúér-betegséget okoz felnőtteknél. A passzív dohányzásnak kitett gyermekeknél fokozott a hirtelen csecsemőhalál szindróma (SIDS), az akut légúti fertőzések, a középfülgyulladás, a súlyosabb asztma, a légúti tünetek és a lelassult tüdőnövekedés kockázata.

Az, aki dohányzik, tehát számos káros tényezőnek és következményes negatív hatásnak, betegségnek teszi ki nemcsak magát, hanem közvetlen környezetét is. Vajon minden dohányos tisztában van az összes következménnyel? Tekintsük át részletesen, hogy mik lehetnek ezek.

Mit tartalmaz a dohányfüst?

A dohányfüst többféle egészségre káros anyagot tartalmaz: kátrány, szén-monoxid, nikotin, policiklikus szénhidrogének, nitrózaminok, ciánhidrogén, radioaktív polónium, arzén és még sorolhatnánk.

A dohányzás nőket érintő hatásai

A dohányzás a koszorúér-betegségek rizikótényezője (nők esetében ez magasabb, mint férfiaknál), belátható tehát, hogy a leszokás csökkenti az infarktus kockázatát. Nőkben emellett nagyobb eséllyel jelenik meg az agyi ereket érintő, és ezáltal megjelenő stroke eseménye.

Nagyobb a valószínűség a cukorbetegség kialakulására.

A reumás ízületi gyulladás a nők körében gyakoribb krónikus gyulladásos betegség, amely a kéz és a láb ízületeit érinti. Fájdalmas duzzanatot okoz, amely végül csontvesztéshez és ízületi deformációhoz vezethet. A dohányzás az egyik kiváltó oka, és összefüggésbe hozható a betegség korábbi életkorban történő kialakulásával is.

Dohányos nőknél mérsékelten emelkedett rizikót mutattak ki ízületi gyulladásos betegségekre, illetve bizonyos pszichiátriai kórképek megjelenésére (szorongás, evészavar, tudathasadás, figyelemzavar, alkoholbetegség). A férfiakat is érintő tüdőrák és szájüregi rák is gyakrabban érinti a dohányos nőket, mint férfiakat.

Emellett megnő az emlő- és méhrák kialakulásának kockázata is.

Nem is gondolnánk, de a dohányzás következtében több ránc jelenik meg az arcbőrön, így a cigarettázó nők idősebbnek tűnnek saját korosztályuknál, emellett még nagyobb a bőrrák kialakulásának kockázata is.

Egyes vizsgálatok arra utalnak, hogy dohányosok esetében erősebbek a menstruációs fájdalmak, korábban jelentkezik a menopauza jelensége, illetve az ezzel járó csontsűrűség csökkenése erősebb fokú.

Veszélyezteti a fogantatást, a terhességet, a magzatot és a gyermeket

Emellett a fogamzás is érintetté válik. Leendő szülők vegyék figyelembe: A dohányzás befolyásolhatja a fogamzási képességét. Csökkenti a nők termékenységét.

A dohányzás hozzájárulhat a terhesség alatti egyéb problémákhoz is. Aki terhessége során sem tud lemondani ezen rossz szokásáról, veszélynek teszi ki magzatát és születendő gyermekét. Sokkal nagyobb valószínűséggel jelenik meg méhen kívüli terhesség, azaz amikor a megtermékenyített petesejt a méhen kívül máshova ágyazódik be. Ilyenkor az embrió nem tud túlélni, és ez az állapot súlyosan veszélyezteti a várandós anya életét is. Fokozott a vetélés, kis súlyú és koraszülött csecsemő születésének kockázata, csökkent intellektuális képességek, légzési problémák, illetve hirtelen bölcsőhalál, pajzsmirigyproblémák rizikója a babánál. Továbbá a terhesség alatt dohányzó nőknek nagyobb valószínűséggel születnek szájpadhasadékos babáik.

A szoptatás során is kerülendő a dohányzás, mert az anyatejjel is veszélyezteti az anya az újszülöttet.

Dohányzó szülők gyermekei a későbbiekben passzív dohányosokká válnak, közöttük gyakoribb az asztma megjelenése, melyek kezelésére nagyobb gyógyszeradagokra van szükség, hörgőik hosszan tartó gyulladás képét mutatják.

A dohányzó férfiak rizikófaktorai

Férfiak esetében csökken a spermiumszám, illetve azok mozgási képessége, impotencia okozója is lehet a dohányzás. Meddő házaspárok 17 százaléka a dohányzás miatt nem jut gyermekáldáshoz. A dohányzó apa ondósejtjeit károsítja a dohányzás, és a rákos hajlamot átörökítheti gyermekébe.

A dohányzás befolyásolja a férfiak szexuális teljesítőképességét is. A dohányzás a vérerek szűkülését okozza az egész testben, beleértve azokét is, amelyek vérrel látják el a péniszt. A jó hír az, hogy a leszokás nagy változást hoz e téren is.

A dohányzás mindkét nemre egyaránt káros szenvedély

Az érszűkület, a szívinfarktus kialakulása és a lábakat érintő vérellátási zavarok gyakorisága a dohányosok körében nő a nemdohányzó személyekhez képest.

Sokan észlelik is, hogy hidegebbek ujjaik, miközben cigarettát szívnak, mely szintén a rosszabb vérellátás következménye. Ez fertőzéshez vezethet, és a végtag amputálását teheti szükségessé. Dohányosok körében emiatt kerül gyakrabban sor alsó végtag amputációjára.

A dohányzás hozzájárul a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásához, és növeli a betegség szövődményeinek kockázatát, beleértve a lábak és a lábfejek rossz vérellátását.

A fogai elvesztését is kockáztatja a dohányzás miatt, aki rendszeresen rágyújt. A dohányzás hozzájárul a parodontitiszhez – egy ínyfertőzéshez, amely elpusztítja a fogakat tartó csontot. Ez a fogak elvesztésének fő oka felnőtteknél.

A gyomor-, illetve nyombélfekély és a gyomor gyulladásos megbetegedései is kialakulnak.

Tompalátás és zöld hályog megjelenésének mechanizmusában is oki tényező a dohányzás. A dohányzás továbbá erősen növeli az időskori makuladegeneráció kockázatát, amely a 65 év feletti felnőttek vakságának vezető oka.

A rágyújtás következtében balesetek is megtörténhetnek, a kipattanó szikra megégetheti a szempillát, de a szembe is belekerülhet.

Tudni kell, hogy a tüdőrákban szenvedő páciensek 90-95 százaléka dohányos. Magyarországon pedig évente kb. 8000 ember hal meg ebben a típusú daganatos betegségben.

A köztudottan dohányzással összefüggésbe hozható tüdőrák mellett olyan rosszindulatú daganatok, mint a húgyhólyag-, vese-, gége-, szájüregi, nyelőcső-, gyomor- és hasnyálmirigy-daganatok kialakulása is összefüggésben van a dohányzással. Sőt, a vastagbélben vagy végbélben kialakuló vastag- és végbélrák, mely a rákos halálozások második leggyakoribb oka, kialakulásának is egyik fő oka a dohányzás.

A tüdőbetegségek közül a krónikus bronchitis és emphysema (tüdőtágulás), asztma kialakulása is nagymértékben nő dohányzás hatására. Ennek az oka a krónikus gyulladás következtében megjelenő váladék felhalmozódása, kötőszövet megjelenése, a léghólyagocskák falának szétszakadása (a léghólyagocskák falán keresztül történik a légcsere, mely ezáltal romlik), a légutak csökkent védekezőképessége, ennek következtében pedig gyakoribbak a fertőzések is.

A dohányfüstben jelen levő nikotin csökkenti az étvágyat, azok esetében is, akik a közös helyiségek miatt akaratlan elszenvedői mások káros szokásának.

A passzív dohányzás fokozottan károsít

Sajnos a mások káros szenvedélyének kitett személyekre a passzív módon szívott dohányfüst kétszer olyan veszélyes, mint magára a dohányos emberre. Mivel a mellékfüst még nagyobb arányban tartalmaz káros anyagokat, mint az úgynevezett főfüst, melyet a dohányos maga lélegez be. Amennyiben kénytelen valaki hosszabb ideig dohányfüsttel teli helyiségben tartózkodni, akkor számos panasz jelenhet meg nála: szemészeti problémák, orrpanaszok, tüsszögés, köhögés, légzési gondok, fejfájás, szédülés, hányinger, torokfájás, rekedtség.

A dohányzás nem magánügy!

Talán nem is gondolnánk, hogy ilyen sok káros hatással rendelkezik a rendszeres cigarettázás. Ráadásul nemcsak önmagát, hanem közvetlen környezetét, családját, szeretteit és a közelében lévő más személyeket is veszélynek teszi ki a dohányos személy. Mindenképpen érdemes a leszokást választani, melyhez orvosi segítség igényelhető!

Tovább

WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Diószegi Judit, pszichiáter
Aktualizálta: Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos
Felhasznált irodalom: 10 Health Effects Caused by Smoking You Didn't Know About (American Lung Association)

Cikkajánló

Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

Társadalmi célú reklám - megrendelője: Philip Morris Magyarország Kft.
WEBBeteg - Balázsi Viktor, újságíró-szerkesztő
WEBBeteg - Cs. K., fordító
Oxygen Nőgyógyászat - Dr. Demjén László, szülész-nőgyógyász
WEBBeteg - K. J., fordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest