Új, szemléletesebb módszer a koszorúerek vizsgálatára

MTI
megjelent:

A koszorúerek belső felszinét minden korábbi módszernél szemléletesebben mutatja infravörös fény segítségével az optikai koherens tomográfia. Az Európai Kardiológus Társaság Klinikai Tanácsa elektronikus közleményben tájékoztatta tagjait az új diagnosztikai módszer jelentőségéről.

A szívinfarktus koszorúér-elzáródás következtében alakul ki. A "rossz" LDL koleszterin oxidálódó formája rátapad a koszorúér belső felszinére, és a vastagodó zsírnemű párnácska mind jobban beszűkíti az ér átmérőjét. A vér áramlását már a szűkület is mind jobban megnehezíti, de az igazi gond az, ha az ér hirtelen teljesen elzáródik.

A véráramba mind kifejezettebben bedomborodó párnácska felszíne az esetek egy részében igen vékony lemez, mely sérülékeny, és ha elszakad, a benne lévő zsír hirtelen betódul az ér belsejébe. Testhőmérsékleten a zsíros anyag folyékony és másodpercek alatt elindítja a véralvadás folyamatát. Az alvadék elzárja az eret és az eredetileg általa vérrel ellátott szívizomzat nem kap oxigént, táplálékot és fokozatosan elhal.

A koszorúerek különböző vizsgálati módszerei már eddig is lehetővé tették a szűkülő érszakaszok kimutatását, de arra nem volt megbizható technika, hogy jelezzék, mennyire sérülékeny a szűkületet okozó párna, a plakk. Az infravörös fénnyel működő tomográfia a plakkok felszínének értékelésére alkalmas, de azt is jól mutatja, hogy a koszorúér-tágítás után behelyezett, fémhálóból készült henger, a stent milyen mértékben képes beépülni az érfalba.Az angol nevének betűszava alapján (Optical Coherence Tomography) világszerte OCT néven ismert módszert mind gyakrabban alkalmazzák a szívgyógyászatban.

Alessio La Manna és munkatársai leírják, hogy az OCT-katétert bevezetik a koszorúérbe. A katéterben csak egyetlen optikai fémszál van, mely infravörös fényt bocsájt ki. A módszer hasonlít a koszorúerekbe bejuttatott ultrahangvezetékes módszerre, de az infravörös fénnyel nyert kép különbözik. Az OCT-kép bizonyos szempontból pontosabb a komputeres tomográf vagy a mágneses rezonancia nyújtotta felvételeknél is. Az új módszer főleg a plakkok sérülékenységének becslésére alkalmas, valamint az érbe beültetett stent átmérőjében esetleg kifejlődő beszűkülés megitélésére. Az eljárás előnye, hogy koszorúér-tágítás közben a beavatkozás még jobban kézben tartható.

(MTI)

Cikkajánló

RDW
RDW

Miről informál ez a laboratóriumi paraméter?

Hüvelyszárazság
Hüvelyszárazság

Tabuk nélkül a hüvelyszárazságról. (x)

WEBBeteg összeállítás - Dr. Molnár Dóra, kardiológus, belgyógyász és Dr. Tóth Sára Rebeka
WEBBeteg - Dr. Debreczeni Anikó, általános orvos
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Trombózisközpont - Prof. dr. Blaskó György, véralvadási szakértő, belgyógyász, klinikai farmakológus
Érközpont és WEBBeteg - Dr. Antal Szilvia, érsebész és Bak Marianna, biológus szakfordító
Trombózisközpont - Dr. Kósa Éva, belgyógyász, angiológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest