Mégsem segít a folsavkezelés?

MTI
megjelent:

Egy újabb klinikai tanulmány során arra jutottak amerikai kutatók, hogy a folsav-kiegészítők szedése nem védi az egészséges felnőttek szívét, nem lassítja az erekben a plakkok kialakulását.

Az elmúlt években több tanulmány is jelezte, hogy a folsavkezelés nem csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.

Korábbi vizsgálatok kimutatták, hogy egy aminosav, a homocisztein magas vérszintje a szívroham és szélütés emelkedett kockázatával jár együtt. A homocisztein lebomlásához a szervezetben egyebek közt folsavra van szükség, ezért feltételezték korábban, hogy a folsav hatásos lehet az érelmeszesedés megelőzésében.

A most közzétett tanulmányhoz Petra Verhoef és munkatársai a hollandiai Wageningen Egyetemen véletlenszerűen választottak ki 819 ötven és hetven év közötti embert, akik három éven át vagy folsavat szedtek, vagy placebót. A hatóanyag napi mennyisége 800 mikrogramm volt, ami a felnőtteknek ajánlott mennyiség kétszerese.

A követési idő végén a kutatók nem találtak különbséget a két csoport között a nyaki artéria falvastagságában, amely az érelmeszesedés egyik jelzőértéke. Nem volt különbség az ér keménységében sem.

A kutatók azt javasolják, hogy inkább az étrend helyes megválasztásával vegye magához valaki a szükséges mennyiségű folsavat, például spenóttal, babbal, borsóval, spárgával vagy brokkolival.

A tanulmányt az American Journal of Clinical Nutrition című szakfolyóirat legutóbbi számában ismertették.

Mit okozhat az érelmeszesedés?
Számos szív- és érrendszeri betegség egységes alapfolyamatra vezethető vissza. Ahogy az aterotrombózis (atherothrombosis) elnevezése is utal rá, a betegség az atherosclerosis, azaz az érelmeszesedés talaján alakul ki.
Mit okozhat az érelmeszesedés?

(MTI)

Cikkajánló

Hüvelyszárazság
Hüvelyszárazság

Tabuk nélkül a hüvelyszárazságról. (x)

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos
WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Lesznyák Judit, csecsemő- és gyermekgyógyász
Oxygen Medical - Dr. Kósa Éva, belgyógyász, angiológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Ujj Zsófia Ágnes

Dr. Ujj Zsófia Ágnes

Belgyógyász, hematológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest