Infarktus - Ágynyugalom helyett testmozgás

MTI
megjelent:

Évtizedekkel ezelőtt a szívrohamot követő kezelés igen hosszú és nem túlságosan eredményes volt, ma viszont a betegek általában jó fizikai állapotban és legtöbbször rövid idő múlva otthonukba kerülhetnek. Amerikai kutatók helyi adatok elemzése alapján azt találták, hogy azok jártak a legjobban, akik a szívrohamot követően egy hét múlva már járni kezdtek.

Az infarktus utáni mozgásról

"Barátnőmnek infarktusa volt, szeretnénk tudni, hogy végezhet-e testmozgást?" - Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből.
Az infarktus utáni mozgásról

A múlt század első felében a heveny infarktus miatt kórházba kerülő beteget átlag hat hétre szigorú ágynyugalomra ítélték. Nem volt szabad mozognia sem, mert az akkori elképzelés szerint a koszorúér-elzáródás következtében károsodott szívizomzat csak teljes fizikai nyugalom esetén gyógyulhatott. Ezek a betegek az ágyfogság után újra tanultak járni és csak keveset mozoghattak. Nagy változást jelentett, amikor 1952-ben az infarktus után egy hónap múlva a doktorok betegeiknek napi öt perc sétát engedélyeztek. Mark Haykowsky és munkatársai most áttekintették az angol nyelvű szakirodalmat, hogy milyen módon alakult ki a szívinfarktust követő mozgatás, a rehabilitáció.

Cikkük a Trials legújabb számában jelent meg. Ma mind gyakoribb a hasonló témában írott vizsgálatok adatainak összesítése, a metaanalízis, mert így sokkal több esetre vonatkozó tapasztalatokat értékelhetnek. A kutatók 1029 vizsgálatot találtak 1950-től, de mivel csak a gyakorlatilag azonos módszerrel végzett tanulmányok adatai összesíthetők, végül csupán 31 dolgozat eredményeit elemezték, amelyekben 1634 beteg sorsának részletes leírása szerepelt.

Szívinfarktus - Minél előbb kezdje el a mozgást!

A vizsgálatok két évtizedet meghaladó időszakra vonatkoztak és műszeres mérésekkel a szív működésének helyreállását is követték. Az Egyesült Államokban és a kanadai gyógyintézetekben infarktus után csak egy hónappal kezdték el a betegek mozgatását, és a szervezett, fizikai rehabilitáció legfeljebb három hónapig tartott. Az összevont adatok egyértelműen igazolták, hogy infarktus után a betegek szívének állapota és fizikai teljesítőképessége akkor javult a legjobban, ha a szívrohamot követően már egy hét múlva elkezdték a mozgatást és a rehabilitációs program három hónapnál tovább tartott. A szívbetegek ellátása területén a világ élvonalába tartozó hazai kardiológiai gyakorlat az adatok szerint a korszerű kezelést és a tengerentúlinál sokkal szervezettebb rehabilitációt már évtizedek óta alkalmazza.

(MTI)

Cikkajánló

A szívinfarktus tünetei

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Szívinfarktus
A szívinfarktus gyakran nem jár olyan drámai tünetekkel, mint ahogy azt a tévében vagy a moziban láthatjuk. Sokaknál a tünetei kevésbé kifejezettek, sőt vannak olyanok, akiknél egyáltalán nincsenek észlelhető jelek.
Visszérkrémek
Visszérkrémek

Használhatnak, de csak egy darabig.

Vitaminok
Vitaminok

Alapvető tudnivalók a vitaminokról.

WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Molnár Dóra, kardiológus, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Vajda Orsolya, háziorvos
WEBBeteg összeállítás - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Szamosi Szilvia, reumatológus
WEBBeteg - Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyász
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.