A szívinfarktus és a hirtelen szívhalál

WEBBeteg
lektorálta: Dr. Árki Ildikó, háziorvos frissítve:

A hirtelen szívhalált szenvedők számára a leghatékonyabb segítség az újraélesztés mielőbbi megkezdése, a mentők értesítése, és a defibrillátor alkalmazása.

Mit nevezünk hirtelen szívhalálnak?

A hirtelen szívhalál szívmegállás miatt bekövetkezett, váratlan, természetes halál. A szív keringést fenntartó pumpafunkciójának megszűnése keringésmegállást eredményez.

Mi vezethet hirtelen szívhalálhoz?

A hirtelen keringésmegállás oka legtöbbször egy kaotikus kamrai ritmuszavar, az úgynevezett kamrafibrilláció, melynek kialakulásához általában több szerencsétlen körülmény együttes fennállása szükséges.

Ez is érdekelheti Hogyan előzhető meg a hirtelen szívhalál?

Miért hal meg egy egészséges sportoló?

Tragikus, megrázó esemény, mikor fiatalemberek, sportolók a közönség szeme láttára, váratlanul összeesnek és meghalnak. A tragikus esemény hátterében általában korábban fel nem ismert, speciális – néha csak sejtszintű eltérésekben megmutatkozó – szív- vagy érbetegség áll. A versennyel járó stressz és a fokozott fizikai megterhelés a szívbetegséggel együtt végzetes ritmuszavart okozhat. Ennek megelőzésére manapság már nagyon részletes, speciális eszközökkel végzett vizsgálatokon kell részt venniük a magyar élsportolóknak is.

Az amatőr és a hobbisportok űzőinek pedig mindig az edzettségi szintnek megfelelő kihívást érdemes választaniuk. Ha valaki mégis nagyobb célt tűz ki maga elé, fontos, hogy a háziorvos, esetleg a kardiológus véleményét is kikérje az egészségi állapotát illetően.

A hirtelen szívhalál oka leggyakrabban a szívinfarktus

A szívinfarktus nem más, mint a vérellátási zavar következtében létrejött szívizomelhalás. Amikor elzáródik egy koszorúér, oxigénhiányos állapot jön létre az ellátott szívizomterületen. Az oxigénhiány következtében megváltozik a szívizomsejtek elektromos viselkedése, ez pedig kamrafibrillációhoz vezethet. A szívinfarktus azonban a legtöbb esetben nem ilyen drámai tünettel kezdődik. Nem szűnő, erős mellkasi fájdalom, nagyfokú rosszullét és légszomj esetén azonnal mentőt kell hívni!

A hirtelen szívhalált szenvedők számára a leghatékonyabb segítség az újraélesztés mielőbbi megkezdése, a mentők értesítése és az egyre szélesebb körben elterjedő félautomata szívritmuszavar-helyreállító készülékek, az úgynevezett defibrillátorok alkalmazása.

Ez is érdekelheti A szívinfarktus tünetei

Szívinfarktus utáni állapot - Megnő a hirtelen szívhalál kockázata

A leginkább érintettek, a korábban már szívinfarktuson átesett betegek számára a modern orvostudomány jelentősen mérsékelni tudja a hirtelen szívhalál kockázatát. Az acetil-szalicilsav és más vérrögösödés-gátló gyógyszerek csökkentik a koszorúerek ismételt elzáródásának kockázatát. A bétablokkoló gyógyszerek pedig a ritmuszavar kialakulásának esélyét csökkentik. A ritmuszavar kialakulása szempontjából legveszélyeztetettebb betegek beültethető szívritmus helyreállító készüléket, (automata) defibrillátort kapnak.

Ezek is érdekelhetik

A hozzátartozók szerepe

A szívbetegek családtagjai is sokat tehetnek szeretteikért: ha rendszeresen tájékozódnak a beteg állapotának romlását jelző apró jelekről, és így időben segítséget kérnek, illetve elsajátítják a laikus újraélesztés technikáját.

Tovább

WEBBeteg logó

Forrás: WEBBeteg
Lektorálta: Dr. Árki Ildikó, háziorvos

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Ujj Zsófia Ágnes

Dr. Ujj Zsófia Ágnes

Belgyógyász, hematológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest