Az influenzaoltás ötven felett csökkenti a szívroham veszélyét

MTI
megjelent:

Egy új kutatás szerint az influenza ellen védőoltás majdnem felére csökkentheti a szívroham valószínűségét az ötven év felettieknél.

A brit egészségügyi szolgálat (NHS) a krónikus szívbetegeknek és a 65 év felettieknek eddig is ajánlotta az évenkénti influenzaoltást, az új eredmények fényében azonban a kutatók azt javasolják, terjesszék ki a védelmet az ötven év felettiekre is.

A kutatók felfedezték, hogy szívproblémákkal diagnosztizált középkorúak esetében az influenzaoltás felére csökkentheti a szívroham kockázatát. Az ausztrál kutatócsoport 559, negyven évnél idősebb páciens torokkenetét és vérmintáját elemezte, a résztvevők fele szívrohamon esett át - idézi a The Daily Telegraph a tanulmányt.

Korábbi kutatási eredmények utaltak arra, hogy az influenza hatására a vér besűrűsödhet, vagy a már beszűkült verőerekben gyulladás alakulhat ki, ami elzáródáshoz vagy szívrohamhoz vezethet.

A vakcina rendelkezik védőhatással

A New South Wales-i Egyeten kutatócsoportja ezt az összefüggést igyekezett feltárni. Tanulmányuk kimutatta, hogy az influenza maga nem fokozza a szívrohamveszélyt, hanem a vakcina rendelkezik védőhatással, és 45 százalékkal csökkentheti a kockázatot.

"Az influenzának súlyos szövődményei lehetnek, tehát a szívbetegeknek létfontosságú, hogy beoltsák őket. Ezért ajánlják rutinszerűen azoknak a pácienseknek, akiknél magas a szívroham kockázata" - hangoztatta Thembi Nkala, a brit Szív Alapítvány vezető kardiológiai ápolója.

(MTI)

Cikkajánló

Influenza elleni védőoltás: kinek érdemes beadatni?

Bak Marianna, biológus szakfordító
Influenza elleni védőoltás
Hazánkban minden évben október elejétől számítunk az influenzás megbetegedések szezonális előfordulására, amely ellen a legjobb védelmet a védőoltás biztosítja. A vakcina beadatása különösen ajánlott az időseknek, a krónikus betegeknek és a munkakörükből kifolyólag sok emberrel érintkezőknek.
A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Oxygen Medical - Dr. Kósa Éva, belgyógyász, angiológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Ujj Zsófia Ágnes

Dr. Ujj Zsófia Ágnes

Belgyógyász, hematológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest