Hirtelen szívhalál - Megjósolható?

MTI
megjelent:

A szív elektromos működésének többirányú tanulmányozására van szükség a hirtelen halál esélyének pontosabb fölmérésére, ennek részeként világszerte vizsgálatok folynak az egészségesnek tartott sportolók megmagyarázhatatlan szívhalálának korai jelzésére - írja a Heart Rhythm szakmai folyóirat legújabb számában.

A szív elektromos tevékenységének, az elektrokardiográfiának (EKG) kezdeti ábrázolása a múlt század első éveire esik, és már 1908-ban észlelték, hogy az EKG-görbe egyik hullámának, a T-hullámnak a magassága vagy alakja ütésről ütésre némileg változik. Akkoriban csak a szemmel is látható eltéréseket figyelték meg.

Richard Cohen és munkatársai a múlt század nyolcvanas éveiben hozták létre azt a technikát, amellyel egyetlen mikrovolt változást is mérni lehetett. A T-hullám méretének, időtartamának hullámzása egyik pillanatról a másikra jelentős vizsgálati módszerré lépett elő. Kiderült, hogy ezek a mikrovoltnyi eltérések szorosan összefüggnek az életveszélyes szívritmuszavarok kockázatával, vagyis a fájdalom mentes, vértelen eljárással jól jelezhető, ha valakinek nagy a kockázata a hirtelen szívhalál bekövetkezésére. A módszer pontossága azonban eddig még nem volt meggyőzően tisztázott.

Szívkatéteres beavatkozással is fontos információkat kaphat a szakorvos a páciens ilyen kockázatára, de az nem vértelen technika, és ennek megfelelően nem is olcsó módszer. Az egészségbiztosítók és a betegek szempontjából egyaránt fontos volna tudni, hogy az eljárások mennyire megbízható információt adnak együtt és külön-külön.

G. Amit és munkatársai 566, koszorúér-betegség okozta szívizomkárosodásban szenvedő betegnél végezték el a T-hullám változékonyságának és a szív teljes elektromos tevékenységének a vizsgálatát. Az életveszélyes, megjósolhatatlan szívritmuszavarok szempontjából a T-hullám változékonyságának mérése lényegesen érzékenyebbnek bizonyult, mint a szívkatétereseké.

Kiderült viszont, hogy a két módszer használhatósága szempontjából a betegek szívének állapota, a bal szívkamra teljesítménye ugyancsak fontos. Ennek megfelelően a kutatók szerint az eljárások kombinálása javasolt, hiszen életveszélyes baj esélyét kell a lehető legpontosabban megjósolni.

(MTI)

Cikkajánló

Az aurás migrén
Az aurás migrén

Ön is tehet állapotának javításáért.

Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító
WEBBeteg - Dr. Németh Ágnes
WEBBeteg - Dr. Molnár Dóra, kardiológus, belgyógyász
WEBBeteg - Tóth András, újságíró

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Ujj Zsófia Ágnes

Dr. Ujj Zsófia Ágnes

Belgyógyász, hematológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest