Beültethető defibrillátor - Életmentő lehet

Medipress
megjelent:

Egyre többen élnek olyan pacemakerrel, amely szívleállás esetén képes elektrosokkot adni és így mintegy újraindítani a dobogást. Egy nemrégiben kifejlesztett szoftver optimalizálja e szerkezetek működését, és egy rutin orvosi ellenőrzés során feltölthető a beültethető szívritmus-szabályozóba.

A beültethető defibrillátor (ICD) már jónéhány ember életét megmentette, kivédve a súlyos szívritmuszavar fatális következményeit. Azonban az elmúlt években ezek az eszközök elég rossz színben tűntek fel, ugyanis a szívhez csatlakozó elektródák sérülése fájdalmas (esetleg véletlen, szükségtelen) elektrosokkot eredményezhet.

Dr. Charles Swerdlow és a Cedars-Sinai Szívintézet kutatói egy új szoftvert teszteltek (LIA – The Lead Integrity Alert), mely az elektromos vezetés épségét ellenőrzi. A szoftver napi hatszor küld jelet az eszközbe, és azonnal jelez, ha az áramvezetés sérül, ezáltal lényegesen lehet csökkenteni a szükségtelen elektrosokk kockázatát. A szoftver nem igényel különleges technikai hátteret, egy szokványos orvosi vizit során feltölthető az eszközre. A munkacsoport eredményeiről a Circulation szeptember 27-i számában számolt be.

A régi szoftver naponta csupán egyszer ellenőrizte az elektróda épségét, így csak napi egyszer hívta fel a figyelmét vezetési zavarra, vagy más mechanikai problémára. Ráadásul az új szoftver, amennyiben törést érzékel, képes újrahangolni a rendszert, hogy megelőzze a helytelen elektrosokkot. Swerdlow és munkatársai 426 olyan betegeket vizsgáltak, akiknél a törött elektróda lecserélésre került.

A betegek fele szokványos szoftvert kapott, míg a másik felének eszközén a letölthető, napi hat ellenőrzést végrehajtó szoftver volt. A standard eljárás során a betegek 70 százaléka számolt be szükségtelen elektromos sokkról, szemben a fejlesztett szoftveres csoport 25 százalékával. Az utóbbi esetek zömében az eszköz már három nappal a bekövetkező elektromos ütés előtt jelzett. A tanulmányt a Medtronic nevű cég támogatta, mely a LIA-szoftvert fejlesztette, hogy azt a cég eszközein használni lehessen.

(Medipress)

Cikkajánló

A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Oxygen Medical - Dr. Kósa Éva, belgyógyász, angiológus
WEBBeteg - Dr. Palotás Lehel, szívsebész

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Ujj Zsófia Ágnes

Dr. Ujj Zsófia Ágnes

Belgyógyász, hematológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest