Hogyan kezelhető a szorongás?
A szorongásos betegségben szenvedők nagyobb valószínűséggel lesznek betegek, és tovább is tart a betegségük. A háttérben álló szorongás azonban kezelhető, ezáltal nemcsak a szorongás tartható kézben, hanem a szövődmények is megelőzhetőek.
A téma cikkei |
6/1 Normális szorongás vagy már betegség? 6/2 Miért alakul ki a szorongásos betegség? 6/3 A szorongás kezelhető - Hogyan kezelhető a szorongás? 6/4 Élet a szorongással 6/5 Szorongás - Gyakori kérdések és tévhitek 6/6 Szorongás - Milyen terápia javasolt? |
A generalizált szorongás betegség kezelésének két fő kezelési irányzata van: a gyógyszeres és a pszichoterápiás kezelés. Ezeket lehet külön-külön, és kombinálva is alkalmazni.
Gyógyszeres kezelés
A generalizált szorongás betegség kezelésére orvosa antidepresszánsokat és szorongásoldókat javasolhat.
Szorongáscsökkentő gyógyszerek
A benzodiazepinek kifejezetten szorongásoldók. A bevétel után már 30-90 percen belül enyhítenek a szorongáson, azonban néhány hétnél hosszabb alkalmazásuk függőséget okozhat. Ez az oka, hogy orvosa csak rövid időre írja fel Önnek, elsősorban a nagyfokú szorongással járó időszakok átvészeléséhez. Leggyakrabban alprazolamot, clonazepamot, diazepamot és lorazepamot javasolnak.
Miért fontos a kezelés? |
A generalizált szorongásos betegség gyakran a depresszióval és más pszichés betegséggel együttesen áll fent, például pánikrohamok és fóbiák kísérhetik, továbbá a betegség szövődményeként kábítószer-, illetve alkoholfüggőség alakulhat ki. A betegek gyakran öngyógyító céllal fordulnak ezekhez a szerekhez. A betegséget kísérő folyamatos aggódás és feszültség álmatlansághoz, irritábilis bél szindrómához, fejfájáshoz és éjszakai fogcsikorgatáshoz vezethet. |
A szorongásoldó gyógyszerek egyensúlybizonytalanságot, álmosságot, csökkent izomkoordinációt és egyensúlyzavarokat okozhatnak. Nagyobb dózis és hosszabb távú alkalmazás memóriazavarokat eredményezhet. Ne üljön a volán mögé, ha ezeket a gyógyszereket szedi!
A buspirona gyakran kevésbé hatásos gyógyszer, ha korábban Ön már szedett benzodiazepineket. Gyakori mellékhatása a gyógyszer bevételét követő, rövid ideig tartó szédülésérzet. Kevésbé gyakori mellékhatások közé tartozik a fejfájás, az émelygés, az idegesség és az álmatlanság.
Antidepresszánsok
Ezek a gyógyszerek az agy bizonyos, az agyidegsejtek közötti információ átvitelt végző kémiai anyagainak (neurotransmittereinek) szintjét befolyásolják. A szorongás kezelésére alkalmazott antidepresszánsok közé tartozik a fluoxetin, a paroxetin, az imipramin, a venlafaxin és az escitalopram.
Az antidepresszánsok az esetek legtöbbjében hatásosak. Mivel orvosa nem tudja megjósolni, hogy az Ön esetében melyik készítmény fog legjobban hatni, szükség lehet egynél több gyógyszer kipróbálására, mielőtt megtalálja a megfelelő készítményt.
Fontos tudni, hogy az antidepresszánsok nem hatnak azonnal. A gyógyszer két-három hét múlva fejti ki hatását, és nyolc hét is eltelhet a teljes hatás kifejlődése előtt. Az antidepresszánsokat éppen ezért rendszerint szorongásoldókkal egészítik ki a terápia kezdetén.
Pszichoterápia
A pszichoterápia - amit beszédterápiának is nevezhetnénk - során egy pszichoterapeuta képesítésű orvossal vagy pszichológussal beszélget több alkalommal.
A pszichoterápia egyik típusa a kognitív viselkedésterápia, ami azt vizsgálja, hogy a gondolkodás milyen torzulása eredményezi a pszichés problémát. A kognitív viselkedésterápia nagyon hatékony a pszichés betegségek kezelésében, különösen a szorongás és a generalizált szorongás betegségnél.
Érdemes átgondolni! |
A kognitív viselkedésterápia alapfeltételezése: Az vagy, amit gondolsz! |
A beszélgetések során a terapeuta segít Önnek azonosítani azon torz gondolatokat és tévhiteket, melyek pszichés stresszt váltanak ki, és félelmeket, depressziót idéznek elő. Meg fogják tanítani, hogyan helyettesítse negatív gondolatait pozitívabb gondolatokkal, hogyan észlelje realisztikusan az Ön környezetében levő hatásokat, és hogyan tekintsen kedvezőbben élete eseményeire. A kognitív viselkedésterápia lényege, hogy Ön megtanulja irányítani és szabályozni gondolatait és érzéseit.
A generalizált szorongásos betegség kezelése személyre szabott. Nincs olyan kezelési mód, mely mindenki számára megfelelő lenne.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
6/2 Miért alakul ki a szorongásos betegség? | | 6/3 | | 6/4 Élet a szorongással |