A mellrák patológiai lelete - Hogyan értelmezzük?

szerző: Cs. K., fordító - WEBBeteg
megjelent:

Az emlőszövetből vett mintát (amely lehet finomtű biopszia, vastagtű biopszia vagy sebészi kimetszés útján vett minta) speciális előkészítés után mikroszkóp segítségével vizsgálja meg a patológus, aminek eredményét patológiai lelet formájában küldi meg a kezelőorvosnak. A leletben leírt információk határozzák meg a beteg kezelésének lehetőségeit. Az alábbi kérdések és válaszok segítenek abban, hogy megértse a leletein található orvosi nyelvet.

Mi a karcinóma vagy adenokarcinóma?

A karcinóma kifejezést a hámsejtekből kiinduló rosszindulatú daganatra használják. Szinte az összes emlőrák az emlő mirigy- vagy mirigycsatorna állományából induló adenokarcinóma.

Mit jelent, hogy beszűrődő vagy invazív?

Ezek a szavak azt jelzik, hogy a vizsgált szövetekben talált elváltozás már nem a legkorábbi (rákmegelőző, in situ) állapot, hanem a mirigyhám határait átlépő, rosszindulatú jelleget mutató daganatos megbetegedésről van szó.

Az emlő tejcsatornákból (duktuszok), illetve tejtermelő lebenykékből áll. A rák a tejcsatornák lebenyeinek hámrétegében kezdődik, ahol a normális sejtek fokozatos átalakulás eredményeként daganatsejtekké válnak. Mindaddig, míg ezek a sejtek a tejcsatornákra vagy a lebenykékre korlátozódnak, anélkül, hogy kitörnének vagy a környező szövetekre terjednének, in situ, tehát egy helyben lévő karcinómáról van szó, amely nem kezdett el invazív módon a szomszédos szövetekre átterjedni. Ez azt jelenti, hogy a folyamat biológiai viselkedése kedvezőbb, a rosszindulatúság nem kifejezett. Miután a karcinóma sejtek növekedve kitörtek a tejcsatornákból, invazív vagy beszűrődő karcinómáról beszélünk. Invazív karcinóma esetén a tumorsejtek áttétet (metasztázis) is képezhetnek egyéb testrészekbe.

Mit jelent a ductális vagy lobuláris karcinóma?

Az emlőrákot gyakran két fő szövettani típusra (ductális vagy lobuláris) osztják, az alapján, hogy hogyan néznek ki a mikroszkóp alatt. Egyes esetekben a tumor mindkettő jellemzőivel rendelkezik, ez az úgynevezett kevert, ductális-lobuláris karcinóma.

Az invazív ductális karcinóma a leggyakoribb emlőrák típus, melyben feltételezések szerint a rák a tejcsatornából indul, majd a tejcsatorna falán keresztül az emlő zsírszövetébe jut. Általában az invazív duktális és az invazív lobuláris rák kezelése nem tér el egymástól.

Mit jelent, ha a karcinóma jól, közepesen vagy rosszul differenciált?

Milyen elváltozások fordulhatnak elő a mellben?

Az emlődaganat egy multi-faktoriális betegség, ami azt jelenti, hogy több tényező együttes jelenléte szükséges a betegség kialakulásához és ennek fényében többféle szövettani típust különböztetünk meg egymástól. Ezen típusok elkülönítésében és diagnosztizálásában nagyon fontos szereplő a patológiai szövettani diagnózisalkotás.

A jó- és rosszindulatú emlődaganatok szövettani típusai>>

A rákos sejteket mikroszkóp alatt vizsgálva a patológus olyan jellemzőket tud kimutatni, melyek segítenek előre jelezni a daganatos elváltozás növekedésének és terjedésének valószínűségét. Ilyen például a sejtek egymáshoz képest történő elrendeződése, a normális emlőállománytól való eltérés mértéke és a rákos sejtek osztódási hajlandósága (mitotikus arány). Ezek a jellemzők együttesen határozzák meg, mennyire differenciált a daganat.

A jól differenciált karcinómában a sejtek viszonylag normálisnak tűnnek, nem mutatnak gyors növekedést, lassan terjednek, így a betegség prognózisa, a beteg életkilátásai is jobbak.

A rosszul differenciált karcinóma gyorsabban növekszik és terjed, a prognózis is rosszabb. A közepesen differenciált karcinóma jellemzői és prognózisa is a kettő között áll.

Mit jelentenek a szövettani fokozatok, a Nottingham vagy az Elston grádus?

Ezek a többféle szöveti paramétert összesítő fokozatok hasonlóak az előző pontban leírt differenciáláshoz. A mikroszkóp alatt látott különböző jellemzőkhöz különböző számokat rendelnek, majd összeadják azokat.

  • Ha a számok összege 3-5 közötti, a rák 1-es fokozatú (jól differenciált)
  • Ha a számok összege 6 vagy 7, a rák 2-es típusú (közepesen differenciált)
  • Ha a számok összege 8 vagy 9, a rák 3-as fokozatú (gyengén differenciált)

Mit jelent a Ki67 index?

A Ki67 fehérje szövettani meghatározása a rákos sejtek növekedésének és osztódásának mérésére használatos módszer. A magas értékű (több mint 30%) Ki67 azt jelenti, hogy sok sejt osztódik, így a gyógyulási kilátások is rosszabbak.

Mit jelent, hogy a karcinómának tubuláris (csöves), mucinosus (nyáktermelő), kribriform (szitaszerű) vagy mikropapilláris (nyúlványos) szövettani jellemzői vannak?

Ezek az ún. duktális karcinóma különböző szövettani altípusai, melyek mikroszkóp alatt azonosíthatók. A tubuláris, a mucinosus és a kribriform megjelenésű karcinóma jól differenciált ráktípusok, melyeknél gyakran jobb a prognózis, mint a duktális karcinóma egyéb típusainál.

A mikropapilláris karcinóma egyfajta duktális karcinóma, mely gyakran rosszabb prognózist jelent. Amennyiben kiderül, hogy az emlőrák egyike eme különleges típusoknak, a kezelőorvos más kezelést ajánlhat.

Mivel egyes daganatok többféle típusból is felépülnek, a végleges összetétel megismeréséhez az egész tumort el kell távolítani és fel kell dolgozni szövettanilag. Egy biopszia tehát önmagában nem ad elég információt a kezeléshez.

Mi a vaszkuláris, vagy limfovaszkuláris invázió?

Ha a mikroszkópos vizsgálat kimutatja, hogy a rákos sejtek a kis vér- vagy nyirokerekbe is betörnek, vaszkuláris, vagy limfovaszkuláris invázióról beszélünk. Ha a rák ezekben az erekbe kerülve terjed, nagyobb a kockázata annak, hogy a vér- vagy nyirokkeringéssel átterjed az emlőn kívüli szervekre. Amennyiben az orvosi jelentés nem említi ezt a típusú inváziót, az azt jelenti, hogy az nem állt fenn. Egy pozitív észlelés azonban nem feltétlenül jelenti azt, hogy a metasztatikus terjedés bekövetkezett. Hogy ez a megállapítás hogyan befolyásolja a kezelést, legjobb megbeszélni a kezelőorvosával.

Mi a jelentősége a daganat méretének?

Ha a teljes tumort a környezetével együtt eltávolítják, a patológus a mikroszkóp alatt meghatározva annak legnagyobb átmérőjét, meg tudja mondani, milyen nagy a rák kiterjedése. Az emlőben található tumor mérete határozza meg egyrészt a megbetegedés stádiumát, illetve befolyásolja a kezelést és a prognózist is.

A tűbiopszia csak mintát ad a tumor egy részéből, így a rák mérete ezzel nem határozható meg. Később, mikor a daganatot egészben eltávolítják (akár masztektómia, akár emlőmegtartó műtét során), sokkal pontosabb mérési eredményt kaphatunk.

Mi a jelentősége a tumor fokozatának?

A rák fokozata a tumor méretének és kiterjedésének mértéke. Emlőrák esetén a nemzetközi szabványnak megfelelő TNM rendszert alkalmazzák, ahol a T a tumort, az N a nyirokcsomót, az M a távoli metasztázist jelenti. Amennyiben a rák megállapítása a tumor patológiai feldolgozása során történt, p (patológiás) betű áll a T és N betűk előtt.

A T fokozatot a daganat mérete alapján határozzák meg, függetlenül attól, hogy átterjedt-e a bőr vagy a mellkas irányába. A magasabb T szám nagyobb tumort és/vagy az emlő közeli szövetekben szélesebb körű elterjedést jelez. Mivel ehhez a teljes tumort el kell távolítani, ez az információ nem adható meg tűbiopszia esetén.

Az N stádium azt jelzi, hogy a rák átterjedt-e az emlő környéki nyirokcsomókra, és ha igen, hány nyirokcsomó érintett. A magasabb N szám több nyirokcsomó érintettségét jelzi. Amennyiben nem távolítottak el közeli nyirokcsomót a rák kiterjedtségének ellenőrzésére, az orvosi leletekben Nx áll, ahol az x azt jelenti, hogy nem áll rendelkezésre információ.

Az M fokozat általában a labor-és képalkotó vizsgálatok eredményein alapul, és nem része az emlőrák patológiai leletének. A patológiai jelentésből az M fokozat gyakran kimarad, vagy Mx-ként jelölik.

Miután a T, N és M kategóriákat meghatározták, ezt az információt kombinálják és a különböző fokozatokat római számokkal jelölik. A legkevésbé előrehaladott állapotot az I-es, a legelőrehaladottabbat a IV-es fokozat jelöli. A nem invazív rákot 0-val jelölik.

Mit jelent, ha a jelentés nyirokcsomókat említ?

Ha bármely hónalji nyirokcsomó megnagyobbodott (fizikális vizsgálat, képalkotó vizsgálat), előfordulhat, hogy az emlőtumorral egyidejűleg ebből a szövetből is mintát vesznek. Ennek egyik módja a tűbiopsziás mintavétel, ahol a sejteket ellenőrzik, hogy rákosak-e, és ha igen, ductális vagy lobuláris karcinómáról van-e szó.

Ha az emlőrák kezelését a műtét jelenti, akár az összes hónalji nyirokcsomót is eltávolíthatják. Ezeket a nyirokcsomókat ezután mikroszkóp alatt vizsgálják, hogy tartalmaznak-e rákos sejteket. Az eredmény azt mutatja, hogy az eltávolított nyirokcsomókból mennyi érintett, ami befolyásolja a beteg kilátásait, a betegség várható kimenetelét.

Mit jelent az őrszem nyirokcsomó (sentinel)?

A sentinel nyirokcsomó biopszia esetén a sebész megtalálja és eltávolítja az első nyirokcsomó(ka)t, amely a tumorhoz a legszorosabban kapcsolódik. Ez a nyirokcsomó tartalmazza a legnagyobb valószínűséggel a rákos sejteket, ha azok elkezdtek terjedni. Ha az őrszem nyirokcsomó nem tartalmaz rákos sejteket, nem valószínű, hogy a rák átterjedt a többi nyirokcsomóra, így nincs szükség további nyirokcsomó műtétre.

Ha a sentinel nyirokcsomó rákos sejteket tartalmaz, további nyirokcsomó eltávolításra lesz szükség.

Mit jelent a meszesedés kifejezés a patológiai leleten?

A meszesedés (microcalcification) ásványi lerakódás, mely mind a rákos és nem-rákos mellben megtalálható elváltozás, ami mammográfiával és mikroszkóppal is kimutatható. Mivel bizonyos meszesedések a rákos területeken találhatók, jelenlétük biopsziához vezethet. A szövetmintát a patológus a meszesedés okait kutatva vizsgálja. A meszesedés néha a tumor környezetében található, de ha magában fordul elő (aggasztó elváltozás a mirigycsatornákban vagy lebenykékben nincs), jelentősége csekély.

Mire való az ösztrogén receptor (ER) és progeszteron receptor (PR) meghatározás?

A normál emlősejteknek és bizonyos emlőrák sejteknek olyan hormonreceptorai vannak, melyek az ösztrogénre és progeszteronra érzékenyek. Ez a két nemi hormon így gyakran serkenti az emlőrák sejtek növekedését.

Egy fontos lépés az emlőrák biopsziák értékelése során az ösztrogén és progeszteron receptorok elemzése. A rákos sejteknél előfordulhat, hogy egyiket sem, egyik vagy mindkét féle receptort tartalmazzák. Az ösztrogén receptorokat tartalmazó emlőrákot gyakran nevezik ER pozitív (ER+) ráknak, míg a progeszteron receptorokat tartalmazót PR pozitívnak (PR+). A hormonreceptor-pozitív daganattal rendelkező nők prognózisa általában jobb, továbbá sokkal nagyobb valószínűséggel reagálnak a hormonterápiára, mint azok, akiknél a daganat nem tartalmazza ezeket a receptorokat.

Az ER és PR eredményeket különböző módon adhatják meg:

  • negatív, gyengén pozitív, pozitív
  • százalékos pozitív
  • százalékos pozitív, illetve hogy a festődés gyenge, közepes vagy erős

A cikkben szereplő adatok segíthetnek Önnek abban, hogy a vizsgálatok során kézhez kapott orvosi leleteket értelmezni tudja. A kérdéseit azonban minden esetben beszélje meg kezelőorvosával, aki felvilágosíthatja Önt az eredmények pontos jelentéséről, továbbá a várható kezelések jellegéről.

(WEBBeteg - Cs. K., fordító; Forrás: cancer.org, Lektorálta: Dr. Méhes Gábor, a Magyar Patológusok Társaságának elnöke)

Cikkajánló

A mellrák és típusai

Dr. Kovács Árpád klinikai onkológus, Dr. Kónya Judit családorvos
Mellrák
A mellrák a középkorú nők leggyakoribb daganatos megbetegedése, ezért fontos a rendszeres önellenőrzés és - különösen 40 éves kor fölött - a szűrővizsgálatokon való rendszeres részvétel. Bár a férfiaknál meglehetősen ritka, nem példa nélküli a melldaganat.

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram

Dr. Járay Balázs

Patológus

Budapest