Amiről nem beszélünk, pedig kellene - a vastagbélrák

Van Holnap! Zsákos Alapítvány
megjelent:

Szomorú, de ma Magyarországon még mindig tabunak számít a vastag- és végbéldaganat, valamint az ezek eredményeként kialakított sztóma viselése, pedig ennek nem kellene így lennie.

A sztóma téma cikkei

7/1 A sztóma
7/2 Jó eszközzel könnyebb a sztómás élet
7/3 Mit sporotlhatnak a sztómával élők?
7/4 A sztóma ápolása, kezelése
7/5 Mit és mennyit ihatnak az ileo- és urosztómát viselő emberek?
7/6 Amiről nem beszélünk, pedig kellene - a vastagbélrák
7/7 Az ileosztóma: Mikor van rá szükség, hogyan működik?

A kolorektális daganatok ma már az egyik legjobban szűrhető daganattípusok közé tartoznak, ráadásul az időben kiderült daganatok nagyon jól gyógyíthatók. Ennek ellenére a számok nem a legjobbak. Itthon évente kb. 9000 új beteget regisztrálnak, és mivel többségük már késői stádiumban kerül orvoshoz, nem csoda a betegség következtében történő halálozások száma, ami évente nagyjából 5000 beteget jelent.

Persze érthető, hogy nem túl kellemes téma sem a televízióban, sem plakáton a vastag- vagy a végbélről társalogni, mégis el kellene fogadni, hiszen a probléma létezik. A tudás ugyanis hatalom. Minél többet tudunk egy betegségről, annál kevésbé félünk tőle, és talán könnyebben szánjuk rá magunkat a vizsgálatokra is, ha tudjuk, mitől óvjuk meg magunkat.

Kellemetlen vizsgálatok

Sztómaműtét előtt

A műtét előtt álló betegek rettegnek a megbélyegzéstől. Attól, hogy megváltozott állapotukat mindenki látni fogja, úgy érzik "rájuk lesz írva", hogy mások. Ez egy szörnyű helyzet, de mindenkinek az, így a hozzátartozóknak is. Készüljünk az új életre!

Egyre többször hangzik el mennyire fontos az időben történő felismerés, a szűrővizsgálatok elvégzése, azonban ez mégsem feledteti a vizsgálat kellemetlenségeit. A legfontosabb, ami miatt sokan inkább halogatják a vizsgálatokat, hogy ez egy olyan terület, amiről senki nem szeret beszélni. Valóban nagyon kellemetlen, ha ezt a bizonyos testrészt kell mutogatni, még ha orvosnak is, azonban negatív eredmény esetén elég mindössze tízévente ismételni. Nem nagy ár az egészségért.

Szégyenérzet a betegben

A kellemetlen vizsgálatok után pedig ez a mások elől rejtett terület, amiről általában nem beszélünk, sőt lehetőleg tudomásul sem vesszük, hogy létezik, központi témává válik. Ez pedig nehezen elviselhető. Ha még ehhez társul a tény, hogy a betegnek ezután sztómával kell élnie, az még többet ronthat a lelki állapotán, pedig nem kellene. Az, hogy egy vastagbéldaganatos beteg sztómaviselő lesz, nem jelent mást, minthogy megnyert egy nagy csatát, és élhet. Nem szabad szégyellni sem a betegséget, sem az azt követő megváltozott állapotot.

Nagyon fontos, hogy a beteg mellett legyen valaki, akivel ezekről a dolgokról nyugodtan beszélhet, akiben megbízik, és megosztja gondjait, és aki segíteni tud a mellékhatások és a nehézségek kezelésében anélkül, hogy ez bármi problémát okozna neki. Érdemes jól átgondolni, hogy ki az, akinek az életét a betegség kezelése vagy a sztómaviselés befolyásolja, és csak velük megosztani a részleteket. Velük sem kell mindent, csak ami az ő szempontjukból fontos lehet.

Másfélmillió lépés sztómával

Fél évvel ezelőtt indult a magyarországi sztómások eddigi legnagyobb vállalása a Magyar ILCO Szövetség szervezésében, a másfélmillió lépés sztómával elnevezésű túra, a Kéktúra, Rockenbauer Pál nyomán, Hollóházától Írottkőig.

Ennek a hatalmas túrának a célja megmutatni, hogy sztómával is lehet élni, valamint felhívni a figyelmet a vastagbélszűrés fontosságára, hogy itthon is népegészségügyi programmá válhasson. A csapat október 11-én ért Írottkőre, a túra végére.

A sztóma ápolása, kezelése

A bélrendszer megbetegedése miatt válhat szükségessé a bélsztóma, melynek képzése során a bél egészséges részét a hasfalon készített nyíláson keresztül vezetik ki. Az orvosok minden esetben figyelnek arra, hogy a nyílást olyan helyre helyezzék, amihez a beteg könnyen hozzáfér (ez különösen fontos a túlsúlyos, nehezen mozgó páciens esetében). A sztóma ápolása, kezelése

(Van holnap! Zsákos Alapítvány)

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Farkas Katalin

Dr. Farkas Katalin

Belgyógyász, Angiológus

Budapest