Ha az anya dohányzik, a baba széklete megmutatja
Az újszülött által az első életnapok során ürített kátrányszerű magzatszurok
- a mekónium - igazolhatja, hogy az édesanya dohányzott-e a terhessége alatt, vagy volt-e dohányfüstnek kitéve.
Az Environmental Health folyóiratban közzétett tanulmány elkészítése során a kutatók 337 újszülött magzatszurok-mintáiban mérték meg a dohányzással kapcsolatos anyagcseretermékek szintjét és azt találták, hogy azok szorosan összefüggenek a dohányfüstnek való kitettség mértékével.
Joe Braun, az Észak-Karolinai Egyetem kutatója, egyben a vizsgálat vezetője szerint a terhesség alatti dohányzás, illetve a másodlagos dohányfüst jelentős környezeti kockázati tényezőt jelent a gyermekkori egészség szempontjából.
A szérumban és a magzatszurokban mérhető anyagcseretermékek pontosabb képet adnak a dohányzás mértékéről, mint a személyes beszámolók.
Terhesség és dohányzás - összeférhetetlen dolgok
A kutatók azt találták, hogy a dohányzással összefüggő anyagcseretermékek pontosan tükrözik a terhesség alatti dohányzás időtartamát és intenzitását. Azoknál az újszülötteknél, akiknek édesanyja aktívan dohányzott terhessége során, magasabb koncentrációkat mértek, mint a csak másodlagos füstnek kitett anyák csecsemőinél.
Bár a magzatszurok nem jelezte pontosabban a dohányzást, mint a szérum, vizsgálata más mérgező, a környezetben állandóan nem jelen lévő anyagok, például a biszfenol-A és a ftalátok hatásáról is információt adhat.
(Medipress)