A terhességi cukorbetegség később is kockázati tényező marad

MTI
megjelent:

Nagyobb a kockázata, hogy később 2-es típusú diabéteszük lesz azoknak a nőknek, akiknél várandósságuk idején terhességi cukorbetegség alakul ki, mégis keveseknél végzik csak el a szülés utáni szűrést - állapították meg amerikai kutatók.

A Quest Diagnostics nevű, laboratóriumi teszteket gyártó óriáscég megrendelésére készült felmérésben 900 ezer terhes nő egészségügyi adatait elemezték. A tanulmány eredményét az Obstetrics and Gynecology című szakfolyóirat legutóbbi számában ismertették.

A terhességi cukorbetegségben szenvedő nők mintegy felénél a szülést követően 2-es típusú diabétesz fejlődik ki egy éven belül.

A Quest felmérése szerint a jelentős kockázat ellenére a szülés utáni 6 hónapban az amerikai kismamák csupán 19 százalékánál végzik el a cukorterheléses tesztet.

A vizsgálatból az is kiderült, hogy bár a nők 2-10 százalékánál kialakul terhességi cukorbaj, várandósságuk alatt is csak minden harmadik leendő anyánál végezték el a tesztet.

Egyeseknél az orvos nem látott emelkedett kockázatot, ezért nem rendelte el a tesztet, mások orvosuk tanácsa ellenére maradtak távol a vizsgálattól.

A szakemberek azt javasolják, hogy a megnövekedett családi leterheltség ellenére szánjanak az anyák időt heti négyszer félórányi mozgásra, és testsúlyuk 5-7 százalékos csökkentése is előnyösen hat vércukorszintjükre.

Terhességi cukorbetegség
A várandósság időszaka néhány anyukánál nem problémamentes. Az előírt vizsgálatokon magasabb vércukorszinteket találva terhességi cukorbetegség vagy csökkent glükóztolerancia (cukortűrő képesség) derülhet ki. A terhességi cukorbetegség okai és kezelése>>

(forrás: MTI)

Cikkajánló

A torokfájás
A torokfájás

Hogyan segíthetünk gyermekünknek?

Hüvelyszárazság
Hüvelyszárazság

Tabuk nélkül a hüvelyszárazságról. (x)

WEBBeteg - Lőrincz-Erdélyi Krisztina, pszichológus
WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Szigeti Nóra, gasztroenterológus, Dr. Árki Ildikó, háziorvos
Orvostkeresek Egészségmagazin

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Kiss György

Dr. Kiss György

Szülész-nőgyógyász

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Fekete István

Dr. Fekete István

Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus

Debrecen