Terhesség és súlyos tévhitek

szerző: Cs. K., fordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos megjelent:

A terhességről szóló könyvek hajlamosak arra, hogy felkészítsék a kismamákat a legrosszabbakra, így aztán rengeteg nő feleslegesen aggódja végig a várandósságot.

Ráadásul még mindig rengeteg mítosz és tévhit kering a köztudatban, melyek közül összeszedtük a leggyakoribbakat, hogy megcáfoljuk őket.

Terhességi diéta tévhitek

A legnépszerűbb és talán a legijesztőbb mítoszok a kismama étrendjével kapcsolatosak. Noha az egészséges táplálkozás elengedhetetlenül fontos a terhesség során, az nem mindig könnyű, különösen, ha nem tudjuk pontosan, hogy milyen ételeket ehetünk, és melyeket jobb kerülni.

Gyakorlatilag az összes gyümölcs és zöldség, a teljes kiőrlésű gabonák, egyes tejtermékek és a legtöbb fehérjeforrás jó választás mind az anya, mind a baba számára. Vannak azonban olyan élelmiszerek is, melyeket jobb kerülni a terhesség idején.

Ide tartoznak egyes halfajták, a benne található higany ugyanis mérgező lehet a baba számára. Ilyenek a kardhal, cápa, királymakréla, ám a konzerv tonhal, rák, lazac vagy harcsa fogyasztható.

Kutatások bizonyították, hogy azoknak a gyermekeknek, akiknek anyjuk a terhesség alatt több halat fogyasztott, magasabb az IQ-juk, jobb a motoros- , szociális- és kommunikációs képességük. Ezt a halak magas omega-3 zsírsavtartalmával magyarázzák, mely fontos a magzati idegi fejlődéshez. Ugyanakkor a lenmag, dió, szójabab és a tojás is jó forrása az omega-3 zsírsavaknak.

A másik élelmiszercsoport, melyet ajánlott kerülni a terhesség idején a lisztéria baktériummal kapcsolatos élelmiszerek, mely növeli a koraszülés, vetélés vagy halvaszületés kockázatát. Ebbe az élelmiszercsoportba tartoznak a nyers tej és lágy sajtok, a húspástétomok.

Mindezek mellett ne feledje, hogy a nyers tojásból készült élelmiszerek szalmonellával fertőzöttek lehetnek!

Terhességi hízás tévhitek

Elkerülendő ételek

Lehetséges, hogy eddigi kedvenc ételei vagy italai elsőre egészségesnek tűnnek, ám ha jobban megvizsgáljuk őket, kiderülhet róluk, hogy potenciális veszélyforrást jelentenek. Íme a lista azokról az ételekről, melyeket jobb kerülni a terhesség idején.>>

Rengeteg tévhit kering azzal kapcsolatban, mennyi súlygyarapodás szükséges ahhoz, hogy a baba egészségesen szülessen. Noha a régi mondás, miszerint ilyenkor kettő helyett eszik az ember, még mindig érvényes, szakértők figyelmeztetnek, hogy nem két felnőttet etetünk.

A legújabb kutatások szerint a terhesség során a kismamának mindössze 300 extra kalóriára van szüksége naponta, amennyiben a fogantatáskor normál testsúlyú volt.

Az ajánlott terhességi súlygyarapodást egyre inkább személyre szabottan kezelik. Ha ugyanis a kismama nagyon túlsúlyos volt a teherbe eséskor, lehetséges, hogy egyáltalán nem kell további kalóriákat adnia a napi étrendjéhez, s még az is teljesen normális, ha veszít egy kicsit a súlyából a terhesség alatt. Különösen igaz ez akkor, ha a súlyvesztés annak köszönhető, hogy az egészségtelen étrendről egy egészséges diétára állt át a kismama.

Ugyanakkor, ha az anyuka sovány volt a fogantatáskor, több, mint 300 kalóriával kell emelnie az étrendjét annak érdekében, hogy a baba növekedése megfelelő legyen.

Terhesség és alkohol tévhitek

Terhesség alatt a legtöbb szó a kedvenc italok – kávé, tea, alkohol – fogyasztásáról esik. A három közül természetesen az alkohol ad legkomolyabb okot az aggodalomra. Mivel még mindig nincs pontos adat arról, mennyire kevés alkohol számít még biztonságosnak terhesség alatt, az általánosan elfogadott nézet szerint nem létezik biztonságos mennyiségű alkoholfogyasztás a terhesség alatt.

Magzati alkohol szindróma

A magzat a terhesség teljes ideje alatt ki van téve a várandós anya szervezetébe kerülő minden értékes és káros anyag hatásának. Sajnos nem csak a vitaminok, ásványi anyagok jutnak át a placentán keresztül a magzat szervezetébe, hanem az olyan ártalmas anyagok is, mint az alkohol, a drog vagy a nikotin. Magzati alkohol szindróma>>

Ugyanakkor sokakban felmerül a kérdés, mi van akkor, ha egy alkoholfogyasztással egybekötött átmulatott éjszaka után két héttel derül ki, hogy gyermeket vár? Szakértők szerint nem kell pánikba esni, ugyanis ez még nagy eséllyel nem árt a babának.

A legmeggyőzőbb kapcsolat a terhesség alatti alkoholfogyasztás és a magzati alkohol szindróma között a terhességi mértéktelen alkoholfogyasztáshoz köthető, melyen a több mint egy alkalommal történő, nagymértékű alkoholfogyasztást értjük.

Terhesség és koffein tévhitek

Bár a terhesség alatti biztonságos koffeinfogyasztás mértéke továbbra is vitatéma orvosi körökben, a legújabb tanulmányok szerint érdemes csökkenteni a koffeinbevitelt terhesség alatt. Kutatások szerint azoknál, akik napi 200mg koffeinnél többet fogyasztanak, azoknál megduplázódik a vetélés kockázata. Az ez alatti koffeinfogyasztást nem tekintik veszélyesnek, noha az egyéni kockázatokat is figyelembe kell venni. Ha a kismamánál valami oknál fogva nagyobb a vetélés kockázata, vagy korábban már volt vetélése, ajánlott a koffeinfogyasztás kerülése.

Magas vérnyomás és terhesség

A terhesség során jelentkező magas vérnyomás – függetlenül attól, hogy korábban is meg volt-e vagy csak a fogantatás után jelentkezett – különleges odafigyelést igényel. A magas vérnyomás és a terhesség kombinációja nem szükségszerűen veszélyes állapot. Az alábbiakban megtudhatja, mit tehet a maga és gyermeke egészsége érdekében. Magas vérnyomás és terhesség>>

Azonban ha a terhesség panaszmentes, Ön fiatal és egészséges, napi egy kávét teljes biztonsággal fogyaszthat.

Terhesség és életmód tévhitek

Bár minden bizonnyal a táplálkozással kapcsolatos kérdések azok, melyek legkomolyabban érdeklik a kismamákat, sokan aggódnak a környezeti kockázatok miatt is. Számos mítosz forog közszájon a mikrohullámú sütő- és számítógép használattal kapcsolatosan, és örökzöld téma az is, vajon a körömlakk vagy a hajfestés megengedett-e a terhesség alatt.

A fent említettekről az alábbiakat kell tudni:

  • Mikrohullámú sütő – Nincs tudományos bizonyíték arra, hogy a mikrohullámú sütő használata károsítaná a magzatot.
  • Számítógép – A számítógépek által kibocsátott sugárzás minimális, különösen manapság, hogy LCD képernyőket használunk, és a katódsugarú csövek sugárzásának való kitettség már a múlté. Ugyanakkor szakértők óva intenek attól, hogy a kismama hosszú órákat töltsön a számítógép előtt, hiszen az növeli a Carpal Tunnel szindróma kockázatát, mely a csukló fájdalmával összefüggésben álló betegség.
  • Repülés – A legtöbb kismama a biztonsági ellenőrzés során történő átvilágítás során, valamint a nagy magasságban történő repülés következtében kapott sugárterhelés miatt aggódik . Szakértők állítják, hogy ez a sugárterhelés minimális, és arra is tudományos bizonyíték, hogy a kabinban tapasztalható légnyomáskülönbség növeli a vetélés vagy koraszülés kockázatát. Ugyanakkor, ha a menetidő több mint egy óra, ajánlatos többször is felállni, sétálni, mivel a terhesség önmagában is növeli a trombózis kockázatát.
  • Macskák – A legnagyobb veszélyt a toxoplazma néven ismert parazita jelenti a kismamára. Ez a kockázat azonban csökkenthető, ha a leendő anyuka nem takarítja a macskaalmot a terhesség ideje alatt. Ráadásul a legtöbb macskatulajdonos már ki volt téve a toxoplazmának, így minden bizonnyal rendelkezik a szervezete az azok elleni antitestekkel. A biztonság kedvéért érdemes egy ilyen jellegű tesztet elvégeztetni. Mivel a toxoplazma a talajban és a nyers, vagy nem megfelelően átsült húsban is megtalálható, a fertőzés megelőzhető, ha kesztyűben kertészkedik, illetve alaposan megmossa és átsüti a húst.
  • Hajfestés – Talán nincs is olyan kismama, aki ne hallott volna arról, hogy a terhesség alatti hajfestés, különösen az első harmadban árt a babának. Noha még nem sikerült közvetlen kapcsolatot kimutatni a hajfestés (illetve hajegyenesítő/göndörítő kemikáliák használata) és a magzati egészségkárosodás/elhalás között, nem árt tudni, hogy egy 2006-os kutatás során azt tapasztalták, hogy azoknak a nőstény patkányoknak az utódainál, akik bőre alá a terhesség alatt hajfestéket fecskendeztek, fokozott volt a szürkehályog, illetve egyéb, látást befolyásoló betegségek kockázata.
  • Körömlakk – A körömlakkhasználattal kapcsolatosan aggodalomra okot adó kémiai anyagok, a ftalátok, a körömlakk mellett a hajlakkban, dezodorokban és számos egyéb kozmetikai termékben is megtalálhatóak. Bár nincs meggyőző bizonyíték ezek magzatkárosító hatásáról, számos tanulmány bizonyítja, hogy endokrin zavarokat okozhatnak. A University of Rochester által 2005-ben végzett kutatás bizonyította, hogy minél nagyobb arányban van a kismama a ftalátoknak kitéve, annál nagyobb a kockázata annak, hogy fiaiknál nemi szervekkel kapcsolatos rendellenesség alakul ki.
  • Bőrápolás – A bőrápolással kapcsolatosan leginkább az aknekezelésre használt retinoid tartalmú gyógyszerek adnak okot aggodalomra. Mivel tanulmányok bizonyították, hogy születési rendellenességet okozhatnak, használatukat ajánlatos kerülni a terhesség alatt.
  • Dohányzás – A dohányzás nem csak az Ön, hanem a baba egészségét is károsítja. A terhesség alatti dohányzás megduplázza a koraszülés, alacsony születési súly, illetve az olyan életen át tartó problémák kockázatát, mint a bénulás, mentális retardáció és tanulási nehézségek.

WEBBeteg.hu logó Forrás: WEBBeteg
Cs. K., fordító, webmd.com
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos

Cikkajánló

Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Dinya Zoltán, pszichiáter
WEBBeteg - Dr. Molnár Zsuzsanna, szülész-nőgyógyász
WEBBeteg - Dr. Szimuly Bernadett, Dr. Farkas Ágnes
WEBBeteg - Dr. Szimuly Bernadett, általános orvos
WEBBeteg - Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Kiss György

Dr. Kiss György

Szülész-nőgyógyász

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Fekete István

Dr. Fekete István

Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus

Debrecen