Milyen oltásokra van szükség terhesség előtt?
A gyermekvállalást tervező nőknek idejében gondolniuk kell a védőoltásokra! A terhesség alatt bizonyos oltóanyagok már nem adhatók be. Egyetlen kivétel az antitesteket tartalmazó passzív védőoltások és az influenza elleni védőoltás.
A kanyaró, a mumpsz, a bárányhimlő és a rubeola elleni oltásokat (amennyiben a leendő kismama még nem kapta meg korábban) három hónappal a terhesség előtt kell beadatni. Ezeket az oltásokat a terhesség alatt tilos beadni!
A terhesség alatt és az azt közvetlenül megelőző időszakban a legfontosabb, hogy az anya immunrendszere a lehető legerősebb legyen. Ha korábban nem adatta be, akkor a leendő anyukának gondoskodnia kell a szamárköhögés, a diftéria, a gyermekbénulás és a tetanusz elleni oltásokról is. Az oltás beadása szempontjából a legveszélyesebb a baba egészségére nézve a terhesség első három hónapja. Ha a kismama a terhesség alatt kap oltást, akkor fennáll a veszélye, hogy a magzat megfertőződik azzal a betegséggel, ami ellen az anya a védőoltást kapta, vagy vetélés is bekövetkezhet.
Miért jó időben gondoskodni az oltásokról?
Az egyetlen terhesség alatt is beadható aktív védőoltás a szezonális influenza elleni oltóanyag. A többi oltás beadatása a terhesség előtt azért is ajánlott, mert az anya így több antitestet ad át a magzatnak, aminek következtében a csecsemő élete első három-hat hónapjában nagyon erős immunrendszerrel rendelkezik majd. Azután majd megkapják a különféle betegségekkel szembeni csecsemő-és gyermekkori oltásokat.
Ha az anya korábban megkapott bizonyos betegségek elleni védőoltást vagy átesett néhány betegségen, akkor azokkal szemben a terhesség alatt és a születést követő első hónapokban a csecsemő is védett lesz.
Életmódváltás már a fogantatás előtt! |
Az önmegfigyelésen túl törekedni kell az esetleges ártalmas, a magzatot vagy az anyai szervezetet károsító tényezők kiküszöbölésére. Sőt, a leendő apáknak is ki kell venniük a részüket a felkészülésből! Életmódváltás már a fogantatás előtt! |
Forrás: onmeda.de
Bak Marianna, biológus szakfordító
Lektorálta Dr. Csuth Ágnes, családorvos