Röntgenfelvétel terhesen - Biztonságos?
lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos frissítve:
A terhesség általában nem kizáró ok a röntgenvizsgálat elvégzése szempontjából és nem jelent veszélyt a magzatra. Bizonyos esetekben azonban mérlegelni, lehetőség szerint kerülni kell az alkalmazását.
Mikor nem jár kockázattal a röntgen?
A legtöbb röntgenvizsgálat a végtagokról, a fejről, a fogazatról, esetleg a mellkasról készül. A röntgensugárzás célzott, ezért a méhet és más nemi szerveket nem szokta sugárzásnak kitenni, a szórt sugárzás megakadályozása érdekében pedig ólmozott kötény és gallér viselhető. Kivételt képez a hasi röntgen, amely közvetlenül teszi ki sugárzásnak a magzatot, és értelemszerűen a védőkötény sem alkalmazható.
A diagnosztikus röntgenvizsgálat tipikus sugárdózisa alacsony, a hasüreg vagy a medence vizsgálata esetén sem jár számottevő kockázattal. A jellemző értékek alkalmanként, növekvő sorrendben:
- Végtagröntgen: 0,001 mSv (millisievert)
- Fogászati röntgen: 0,005-0,01 mSv
- Mellkasröntgen: 0,02 mSv
- Mammográfia: 0,4-0,7 mSv
- Hasi és kismedencei röntgen: 0,7-1 mSv
- Gerinc röntgen: 1,5 mSv
- Természetes háttérsugárzás: 2-3 mSv/év
A röntgenvizsgálatok többsége tehát néhány óra, vagy néhány hét természetes háttérsugárzásnak megfelelő sugárterheléssel jár. Egy röntgenfelvétel elkészítése során a szervezetet érő dózis a töredéke a CT-vizsgálatokra (1,5-20 mSv) vagy a PET-CT-re (25 mSv) jellemző sugárterhelésnek. Bár a hasi, kismedencei vizsgálatok értékei is alacsonyak, itt már mérlegelést igényel a vizsgálat elvégzése és lehetőség szerint érdemes kerülni az alkalmazását.
Előfordulhat, hogy a terhességre egy vizsgálat elvégzését követően derül fény, azonban ebben az esetben is nagyon valószínűtlen, hogy a diagnosztikai röntgen árthat a fejlődésben lévő magzatnak. A legkisebb rizikót is minimalizálva azonban orvosok azt javasolják a fogamzó képes korú nőknek, hogy lehetőleg a menstruáció 1. és 10. napja között végeztessék el a vizsgálatot.
Mikor kell mérlegelni a vizsgálat elvégzését?
Mindig jelezze a terhesség tényét vagy annak lehetőségét az orvosnak, aki ennek az információnak a birtokában tudja mérlegelni a vizsgálattal járó előnyöket és kockázatokat. A röntgennel járó egészségügyi kockázat nagyon alacsony, ám az orvosok mindent megtesznek azért, hogy még a kis kockázatnak se tegyék ki a magzatot, ha az elkerülhető.
A végtag-, fogászati- vagy mellkasröntgen esetén erre általában nincs szükség, az ólomkötény megfelelő óvintézkedés. A hasi, kismedencei röntgen, gerincröntgen és a mammográfia esetén azonban az orvos más lehetőségeket is megfontol és ha van rá lehetőség, terhesség alatt nem végzik el ezeket a vizsgálatokat.
- A körülményektől függően olyan képalkotó vizsgálatot is végezhetnek, amely nem jár sugárzással, ilyen az ultrahang vagy az MRI. Számos esetben a röntgenvizsgálat kiváltható más képalkotó eljárással is.
- A hasi és kismedencei szervek vizsgálatánál a kivizsgálandó panasz és a lehetséges betegség súlyossága alapján dönthet úgy az orvosa, hogy halasszák el a röntgenvizsgálatot a szülés utánra.
- Sürgős kezelést igénylő és más képalkotó vizsgálattal nem kiváltható, ám ritka helyzetekben a javaslat lehet a vizsgálat elvégzése is. Mivel a hasi röntgen is alacsony sugárdózissal jár, ilyen helyzetekben a vizsgálat elvégzése jóval kisebb kockázatot jelent a mamára és a babára is, mint annak elhalasztása.
- Terhesség alatt általában nem végzik el a mammográfiát, vagy emlő ultrahangot alkalmaznak helyette, de rosszindulatú elváltozás gyanúja esetén, amennyiben a diagnózissal nem várható meg a szülés, a vizsgálat elvégezhető, a védőköpeny alkalmazása mellett.
- A nagy dózisú röntgensugárzás elsősorban a terhesség első trimeszterében okozhat fejlődési rendellenességeket, ezért leginkább ebben az időszakban indokolt más megoldást választani. A várandósság további szakaszában biztonságosabb a baba egészsége szempontjából.
Amennyiben várandósan viszi már megszületett gyermekét röntgenvizsgálatra, a felvétel készítése közben ne az anya tartsa gyermekét. A legjobb, ha az apuka vagy más hozzátartozó viszi el ilyenkor a gyermeket.
A szintén a röntgensugárzás elvén működő CT-vizsgálatok már magasabb sugárterhelést jelentenek, így azok alkalmazása terhesség alatt - szemben a röntgenvizsgálatokkal - már erősen ellenjavallt, csak a legnélkülözhetetlenebb esetekben merül fel.
Lehetőségek Radiológiai vizsgálatok várandósság idején
Milyen veszélye lehet a magas sugárdózisnak a magzatra?
A magas dózisú sugárzás változásokat idézhet elő a baba gyorsan gyarapodó sejtjeiben. Lehetséges, hogy ezek a változások megnövelik a születési rendellenesség előfordulásának kockázatát, illetve a gyermek életének későbbi szakaszában a rákos elváltozások, mint a leukémia kialakulásának veszélyét.
Fontos tudni, hogy ezen rendellenességek kialakulhatnak véletlenszerű mutáció, vagy más károsító környezeti tényező (dohányfüst, alkohol, vegyi anyagok, légszennyezés) hatására is, nem a sugárzás ezen betegségek legfőbb rizikótényezője.
Ez is érdekelheti Terhesség alatt ellenjavalt gyógyszerek
(Szerző: WEBBeteg – Cs. K., fordító; Forrás: Mayo Clinic, FDA; Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos)