Van megoldás a szülés utáni problémákra

Orvostkeresek Egészségmagazin
megjelent:

A szülés önmagában csodálatos esemény, amely azonban nem várt kellemetlenségekkel is járhat a későbbiekben. Dr. Demjén László, az Oxygen Medical szülész-nőgyógyásza a leggyakoribb problémákra és azok kezelésére hívta fel a figyelmet.

Nem szabad siettetni a regenerálódást

Bár a szülés után gyakorlatilag azonnal regenerálódni kezd a szervezet, azonban a szervek visszarendeződése nem gyors folyamat, hiszen a változás is kilenc hónap alatt zajlott le. Még ennél is több időt vesz igénybe, amíg az édesanyák visszanyerik erejüket és a szülés előtti alakjukat. Ám ezekre a feladatokra és kisebb nehézségekre a legtöbb nő számít. Van azonban néhány olyan probléma, amelyekre sokan nincsenek felkészülve. Holott közülük néhány ellen már a várandósság alatt is tehetünk - megelőzéssel.

Hajhullás

A terhesség alatti hormonális változások miatt a hajgyökereknél felgyorsul a sejtosztódás, meghosszabbodik a növekedésben lévő hajszálak élettartama, így a haj gyorsabban nő. Szülés után azonban a növekedés leáll, és ekkor kihullanak azok a hajszálak is, amelyeket normál hormonális viszonyok közt már régebben elvesztettünk volna. Tehát nem igaz a tévhit, miszerint a szoptatás „viszi el” a hajat. A kismamáknak már a várandósság alatt érdemes kímélő sampont használniuk, és ha a szülés utáni hajhullás nem szűnik meg néhány hónap alatt, bőrgyógyászhoz fordulni.

Bőrápolás terhesség alatt és után

A fogantatás pillanatától kezdve számos változás kezdődik szervezetben, mely a magzat egészséges fejlődését szolgálja. Dr. Boros-Gyevi Márta, az Oxygen Medical bőrgyógyász- kozmetológusa a várandósság alatti hormonális és kötőszöveti változások hatásairól beszélt, amelyek a bőr és a haj állapotát érintik. Csodás bőr várandósság alatt és után.

Striák

Az úgynevezett terhességi csíkok nagyon gyakran kialakulnak az egyre növekvő pocakon, ez ellen csak a nagyon rugalmas bőrrel rendelkezők védettek. A csíkok szerencsés esetben maguktól elhalványodnak, de fontos, hogy próbáljuk megakadályozni a kialakulásukat. Praktikus már a terhesség elejétől használni a bőr rugalmasságát fokozó készítményeket, és amennyire lehet, visszaszorítani a hízást. A sok víz fogyasztása és a cinkben, fehérjében, A- és C-vitaminban gazdag egészséges táplálkozás, valamint a hideg-meleg vizes váltófürdő szintén hatékony lehet a striák ellen.

Baby blue

A gyermekágyi szomorúság az az állapot, amely a szülés utáni napokban jelentkezhet az anyukáknál. A fel-feltörő sírásnak és szomorúságnak nem csak a gyermek érkezése okozta megrendülés, a felelősség és a fáradtság állhat a hátterében, de a hormonális változások is. Ha azonban a néhány napig tartó állapot nem múlik el, feltétlenül segítséget kell kérni, hiszen akár szülés utáni depresszió is kialakulhat.

Aranyér

A megnövekedett méh és a magzat nyomást gyakorolnak az alsó has vénáira, aminek következtében a végbél körüli vénák is megduzzadnak, és megjelenik a fájdalmas és kényelmetlen kitüremkedő aranyér. Súlyos esetben a probléma sebészileg kezelendő, de más módszereket is érdemes kipróbálni a műtét előtt.

A rostdús táplálkozás és a mozgás könnyebbé – ezáltal fájdalommentesebbé – teszik a székelést. Ugyanilyen hasznos a bidé használata vagy legalábbis a vécéhasználat utáni tisztálkodás hideg, vagy legfeljebb langyos vízzel. A vadgesztenye és a ginkgo biloba tartalmú készítmények is hatásosak lehetnek, de az orvos is írhat fel krémeket, kúpokat a gyulladás, a viszketés és a fájdalom ellen.

Inkontinencia

A vaginális szülés után gyakran jelentkezik vizelettartási probléma, 40 felett pedig már a nők fele küzd ezzel a gonddal. – ismerteti dr. Demjén László, az Oxygen Medical szülész-nőgyógyásza. - Leginkább nevetés vagy köhögés kapcsán csöppenhet el vizelet, amely tünettel érdemes nőgyógyászhoz fordulni. Hatékony javulást eredményezhet a rendszeres intimtorna (amelyet érdemes már a fogantatás előtt elkezdeni, hiszen a szülést is könnyítheti) és ha szükséges, a minimális beavatkozással járó műtétek is.

(Orvostkeresek Egészségmagazin)

Cikkajánló

Halfogyasztás
Halfogyasztás

Miért és mit ajánlanak a dietetikusok?

Karácsonyfa
Karácsonyfa

Sokaknak okozhat panaszokat a fenyőfa.

WEBBeteg - Lőrincz-Erdélyi Krisztina, pszichológus
WEBBeteg - Dr. Farkas Ágnes, szülész-nőgyógyász
WEBBeteg - Támogatott tartalom - Dr. Farkas Ágnes, szülész-nőgyógyász
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Kiss György, szülész-nőgyógyász
Nőgyógyászati Központ - Dr. Lőrincz Ildikó, szülész-nőgyógyász, endokrinológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Kiss György

Dr. Kiss György

Szülész-nőgyógyász

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Fekete István

Dr. Fekete István

Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus

Debrecen