Összefügg a szájhigiénia és a koraszülés?

szerző: Dr. Záborszky András, fogorvos - Oxygen Medical
megjelent:

A nők többsége tisztában van azzal, mennyire fontos várandósság alatt az egészséges életmód, a baba és a mama szempontjából is. Dr. Záborszky András, fogorvos a terhes nők szájhigiéniájának jelentőségére is felhívta a figyelmet.

Megelőzhető a koraszülés?

Az édesanyák sokat tehetnek annak érdekében, hogy egészséges gyermekük szülessen és megelőzzék a koraszülést. Megelőzhető a koraszülés?

Befolyásolhatja a szülést az anya szájhigiéniája

A várandósság alatt minden kismama igyekszik odafigyelni arra, mit és mennyit eszik, milyen a vitaminbevitele, de az még mindig kevésbé közismert, milyen összefüggés van a szájhigiénia és a terhesség kimenetele közt. Nemrégiben az American Academy of Periodontology és a European Federation of Periodontology közös felhívást tett közzé, amelyben ezt a témát emelték a középpontba. A kutatók szerint ugyanis a parodontális betegségekkel küzdő nőknél megnő az esély többek közt a koraszülésre és az alacsony súlyú baba születésére is.

Az már eddig is ismert volt, hogy az elhanyagolt szájhigiénia éppolyan jelentősen növeli a parodontális betegségek kockázatát, mint a stroke vagy a szív- és érrendszeri betegségekét, sőt akár az elbutulásét (demencia) is. Maga a betegség egy krónikus, baktériumok által okozott gyulladás, amely megtámadja a fogágyat, és kezeletlenül közvetlen következménye a fogak meglazulása és elvesztése lehet.

Várandósság és fogápolás

A leendő anyukák fogainak egészségét befolyásolja a terhesség. De milyen változások ezek, és mit lehet tenni a fogak egészsége érdekében? Várandósság és fogápolás

Jellegzetes tünetek

- A parodontális betegségeket viszonylag könnyű észrevenni, hiszen például fogínyérzékenységgel, kipirosodással, gyulladással járhat, sőt, akár a rossz szájszag vagy a fogínyvérzés hátterében is ez állhat – ismereti dr. Záborszky András, az Oxygen Medical fogorvosa. Ezeket a tüneteket a kismamáknak sem szabad figyelmen kívül hagyniuk és professzionális segítséget kell igénybe venniük, hiszen a kutatások szerint az egészséges fogíny összefüggésbe hozható az újszülöttek érettségével, alacsony súlyával.

Mindkét eset (tehát a három hétnél korábban érkező és/vagy 2,5 kilónál kisebb babák) később jelentkező problémákkal nézhetnek szembe, mint a tanulási zavarok, késői szociális érés vagy a motoros hiányosságok. Más tanulmányok szerint ezekben az esetekben megnő a légzési-, látási, hallási-, emésztési, táplálkozási problémák aránya is.

Dr. Záborszky szerint a kismamák sokszor félnek a terhesség alatt végzett fogászati eljárásoktól, holott a nem műtéti parodontális terápiák biztonságosak a várandósság alatt is, és képesek orvosolni a problémát. Ha a hölgyek nem is tudják pontosan megállapítani, van-e fogászati problémájuk, a várandósság egyes szakaszaiban mindenképpen érdemes felkeresni a fogorvost. Emellett természetesen az alapos fog- és szájápolás is elengedhetetlen.

Tanácsok a „babavédő” fogmosáshoz

  • Napi kétszeri, egyenként 3 percig tartó fogmosás a minimum, ami fenntarthatja az egészséget.
  • A fogkefét havonta cseréljük, hasznos lehet, ha több fogkefét használunk felváltva.
  • A fogkefe körülbelül 45 fokos szöget zárjon be az ínnyel.
  • Egyszerre csak 3 fogat mossunk meg, és így haladjunk végig a teljes fogsoron, körkörös mozgással.
  • Az ínyt csak óvatosan szabadítsuk meg a baktériumoktól.
  • A fogorvos útmutatásai alapján használjunk segédeszközöket: fogselymet, fogköztisztító kefét, fogkrémet, szájvizet, szájzuhanyt.

Tovább Fogfájás terhesség alatt

(Oxygen Medical - Dr. Záborszky András, fogorvos)

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Kiss György

Dr. Kiss György

Szülész-nőgyógyász

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Fekete István

Dr. Fekete István

Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus

Debrecen