Vércukor-terhelés kismamáknál

szerző: Dr. Vándorfi Győző, belgyógyász, diabetológus, lipidológus - Vanderlich Egészségcentrum
megjelent:

A terhes gondozás során a diabétesz rizikófaktorral rendelkező kismamákat figyelemmel kísérjük, akkor is, ha a kora terhességben nem sikerült eltéréseket kimutatni. A 24. - 28. terhességi hét közötti időszakban minden terhesnél vércukor-terhelést végzünk.

Ebben az időszakban a méhlepény hormonjai már elérik azt a szintet, mely az inzulin hatását rontják. Ezért a cukorbetegségre hajlamos nőknél, ebben az időszakban a leggyakoribb a terhességi cukorbaj kialakulása.

Miből áll a vércukorterhelés?

Éhgyomorra vércukorvizsgálat, majd 75 g glükóz elfogyasztása után két órával ismételt vércukorvizsgálat.

Kivitelezése:

  • Reggel éhomra, legalább 10 órás koplalást követően
  • Terhelést megelőzően legalább 3 napon keresztül az eddigi szokásos táplálkozás
  • Átlagos fizikai tevékenység a vizsgálat előtti napokban
  • Vizsgálat nyugalmi körülmények között, a vizsgálat előtt és alatt dohányzás mellőzése
  • Teszt: 75 gramm glükózt 250-300 ml vízben feloldva 5 perc alatt elfogyasztva
  • Értékelés a 0. és 120. percben mért vércukorérték alapján
  • Ha a 120 perces vércukorérték 7,8mmol, vagy efölött van egyértelmű a terhességi cukorbetegség diagnózisa.

Miért fontos?

Tudjuk mi is, hogy ezek a vizsgálatok némi terhet jelentenek a kismamáknak, mégis elengedhetetlenek. A magzati szövődmények létrejöttéhez nem szükségesesek kiugróan magas vércukorértékek, de ezek minél előbbi kezelése feltétlenül szükséges. A terápia során arra törekszünk, hogy a normálishoz nagyon közeli vércukorértékeket érjük el az anyánál. Ehhez többnyire a diéta elégséges, ha nem, azonnal inzulinkezelést kezdünk. Gyakran csak az étkezés utáni vércukor értékek emelkedését észleljük, ilyenkor elég csak az étkezés előtt adott gyors hatású inzulin, máskor a jó vércukorértékek eléréséhez naponta többször adott inzulin és intenzív kezelés is szükséges lehet.

Ilyen esetekben otthoni vércukor önellenőrzést javasolunk, legalább kéthetente értékeljük az eredményeket. A vérből fruktózamin és HbA1c, testsúly, vérnyomás, EKG és intenzív szülészeti ellenőrzés történik. A felfedezéskor szemfenék vizsgálatot is végeztetünk. A terhesség folyamán dietetikus segít a diéta megtervezésében. A 32-34. héttől általában szülészeti osztályon intenzíven ellenőrzik a kismamákat.

Befolyásolja a szülés módját?

A szülés-vezetés általában hagyományos, császármetszésre többnyire csak a szokásos szülészeti okok miatt kerül. Az esetek döntő többségében a szülés után már szigorú diéta, vagy inzulinkezelés nélkül is normális vércukrokat mérünk.

Elmúlik a szülés után a gesztációs diabétesz?

A szülés után 3 hónapon belül újraértékeljük betegeink állapotát, igyekszünk megállapítani a szénhidrát anyagcserezavar mértékét. Ha már kezelés nem szükségeltetett a szülés után a vércukorterhelést újból elvégezzük. Sokaknál ekkor már normális értékeket kapunk. Őket felvilágosítjuk a már korábban leírt veszélyekről, háromévente vércukor-terhelést, a normális testsúly elérését vagy megtartását, minél több mozgást, egészséges táplálkozást javasolunk.

Azt is elmondjuk, hogy újabb terhesség tervezése előtt szívesen kivizsgálnánk, megállapítandó, hogy közben nem alakult-e ki valamilyen anyagcsere rendellenesség, amit az újabb terhesség előtt már kezelni szükséges, hogy a fogamzás optimális időpontban és anyagcserehelyzetben történhessék.

Tovább Hogyan előzhető meg a terhességi cukorbetegség?

(Dr. Vándorfi Győző belgyógyász, diabetológus, lipidológus, Vanderlich Egészségcentrum)

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Kiss György

Dr. Kiss György

Szülész-nőgyógyász