Teherbeesés pajzsmirigybetegséggel
A pajzsmirigy az egész szervezet működésére ható szervünk, így a teherbeesésre is komoly befolyást gyakorol. A meddőséggel küzdő nők nagy részénél ugyanis gyakran kiderül, hogy pajzsmirigy alulműködés az oka annak, hogy nem pozitív a terhességi teszt. Dr. Békési Gábor, pajzsmirigy specialista elmondja, hogy mikor gyanakodjunk a mirigy elégtelen működésére.
Már a tervezéskor érdemes a kivizsgálás
Amikor egy pár eldönti, hogy kisbabát szeretnének, jól tudják, annak esélye, hogy már az első hónapban sikerrel járnak, igen csekély. Ez természetes, nem hiába mondják az orvosok, hogy kb. 1 év próbálkozás után érdemes csak ellátogatni a kivizsgálásokra, hiszen addig bármi történhet.
Mégis, több szakember azt javasolja, hogy a leendő kismamák a pajzsmirigy működésüket már a tervezés fázisában vizsgáltassák meg, hiszen sok csalódástól kímélhetik meg magukat a nők, ha már az elején tisztában vannak állapotukkal. A pajzsmirigy ugyanis jelentősen befolyásolja a termékenységet, és alulműködése esetén nem csak a várt gyermekáldás marad el, hanem a vetélés esélye is lényegesen megnő. Mivel Magyarország erősen jódhiányos területnek számít, ezért hazánkban a probléma szinte népbetegségnek számít, hiszen a jód alacsony szintje gyakran a pajzsmirigy hormonjainak csökkenésével jár együtt. - mondja Dr. Békési Gábor, pajzsmirigy specialista.
Pajzsmirigy alulműködés tünetei
- menstruációs zavarok
- normál étkezés melletti túlsúly
- meddőség
- fáradékonyság/aluszékonyság
- hideg végtagok
Gyógyszerrel könnyen kordában tartható
A pajzsmirigyzavarok - bár sok embert érintenek, és az esetek többségében élethosszig tartó gyógyszeres kezelésre szorul a beteg - jó oldala, hogy megfelelő terápiával az állapot könnyen kordában tartható.
Amennyiben a leendő kismamánál alulműködést diagnosztizálnak, úgy a próbálkozás előtt - súlyosságtól függően- általában három hónap kezelést javasolnak az orvosok, mivel ennyi idő alatt a legtöbbször sikerül helyreállítani a pajzsmirigy hormonjainak szintjét. Ha ez megvan, és nincs egyéb probléma, úgy a teherbeesés nem várat majd sokat magára. A gyógyszeres kezelés természetesen ezután is folytatandó.
Az egész terhesség alatt kezelésre szorul a kismama
A legtöbben tisztában vannak azzal, hogy a gyógyszerszedés nem igazán ajánlott a várandósság során, így felmerülhet a kérdés, hogy ez vajon a pajzsmirigy hormon pótlására is vonatkozik-e? A válasz nem, sőt, a terhesség alatt, ahogy a baba nő és fejlődik, úgy a gyógyszer dózisának emelésére is szükség lehet, hiszen mind az anyának, mind a magzatnak szüksége van a megfelelő mennyiségű hormonra. Éppen ezért a babavárás folyamán a mirigy hormonszintjét rendszeresen ellenőrizni szükséges, hogy ha kell, akkor korrigálni lehessen a gyógyszer mennyiségén!
Pajzsmirigy alulműködéssel sem lehetetlen teherbe esni |
Sok nő szembesül azzal a problémával, hogy valamiért nem tud teherbe esni, és ennek egyik oka gyakran pajzsmirigy alulműködés, ami kezelhető. A legtöbben úgy gondolják, ezzel a betegséggel a gyerekvállalás szinte lehetetlen, ám Dr. Bérczy Judit főorvos, endokrinológus eloszlatja a tévhiteket, és elmondja, hogy az orvosi segítség mellett mi mit tehetünk azért, hogy a fogantatás ebben az esetben is sikeres lehessen. Pajzsmirigy alulműködéssel sem lehetetlen teherbe esni>> |
(Budai Endokrinközpont - Dr. Békési Gábor, endokrinológus)