Hüvelyi fertőzések terhesség esetén
A terhességi hormonhatások - emelkedő hormonszintek - következtében a kismamák sokkal fogékonyabbak a hüvelyi fertőzésekre. Melyek a leggyakoribb tünetek? Megelőzhető-e a kialakulásuk? Hogyan kezelhetőek? Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat a terhesség alatt kialakuló hüvelyfertőzésekről.
Terhesség alatt a szervezetben számos változás történik, egyik ilyen – a nem mindig kellemes – bővebb hüvelyi váladék. Ha a váladék tiszta vagy fehér és szagtalan, úgy ezt a megváltozott hormonhatás okozza, és ez egészséges hüvelyi miliőre utal. Időnként azonban a bő folyás fertőzésre utalhat, amely a hüvelyben lévő baktériumok természetes egyensúlyának felborulása miatt alakul ki. Négy főbb hüvelyi fertőzésről szükséges beszélni, amely hatással lehet a kismamára:
- Bakteriális vaginózis (a hüvelygyulladások – vaginitis – vezető oka)
- Hüvelygomba
- B csoportú Streptococcus
- Trichomoniasis
A fertőzések kezelése amilyen gyorsan felismert, olyan gyorsan meg is történik. A kihívás azt eldönteni: van-e infekció vagy nincs.
1. Bakteriális vaginózis (BV)
A bakteriális vaginózis évente több mint 3 millió nőt érint, az STD (Sexually Trasmitted Diseases) ambulanciákon megjelenők körülbelül 60 százalékánál megtálalható. A várandós nők között is ez az egyik legáltalánosabb genitális fertőzés, az esetek kb. 12-22 százalékánál fordul elő (minden 5. terhesnél). Megjelenése a hüvelyi kórokozók „túlszaporodásakor” történik meg, melyért a megváltozott hormonhatást okolhatjuk. Kezelés nélkül koraszülést vagy akár alacsony születési súlyt is eredményezhet. A diagnózis kimondása szimpla nőgyógyászati vizsgálaton, és a hüvelyváladék mikroszkópikus vagy tenyésztéses vizsgálatán alapszik.
Tünetek:
- híg szürkésfehér – kellemetlen szagú – fluor
- pisilés közbeni fájdalom
- hüvelyi viszketés
A bakteriális vaginózis kezelése terhesség esetén
A Centers for Disease Control (CDC) különböző kezelési sémákat javasol nem terhes, valamint terhes állapotban. A gyógyszerek adagolását mindig egyénre szabottan a kezelőorvos határozza meg.
A bakteriális vaginózis időnként spontán gyógyul. Az első trimeszterben érdemes erre várva inkább hüvelyi pH-t csökkentő terápiát alkalmazni, és csak már a második trimeszterben használni gyógyszereket:
- Lokális kezelés metronidazole hüvelykúppal (ellenjavallat esetén clindamycin 2% hüvelykrém is használható).
- Magas kockázat (pl. többszöri kiújulás, koraszülés tünetei vagy veszélye) esetén orális metronidazole napi 3x250 mg egy héten át. A lokális (hüvelyi) kezelés nem csökkenti a tanulmányok szerint a súlyos szövődmények (pl. koraszülés) előfordulását ezen esetekben (ellenjavallat esetén clindamycin 2x300 mg orálisan, 7 napig).
Hogyan előzhető meg a bakteriális vaginózis kialakulása?
- Ne üldögéljünk vizes fürdőköpenyben vagy nedves alsóneműben!
- Mindig vegyünk tiszta alsóneműt úszás vagy edzés után!
- Viseljünk kényelmes, szellőző pamut alsóruházatot!
- Kerüljük a szűk bugyi használatát, amely melegágya a bakteriális fertőzéseknek!
- Mosakodás után fontos a törülközés irányának megfelelő megválasztása: a hüvelynyílástól a végbél felé!
- Kerüljük a fürdőolajok használatát!
2. Gombás fertőzés
Az égető, viszkető érzéssel járó fertőzést az esetek nagy részében a Candida gomba elszaporodása okozza, amely a hüvelyben betegség nélkül is megtalálható. A terhesség alatt növekvő ösztrogén és progeszteron szintek kedvező feltételeket teremtenek a gombás fertőzés kialakulásának, de egyéb tényezők (pl. antibiotikum kúra, szexuális együttlét) is megzavarhatják a hüvely pH értékét. A diagnózis felállítása szimpla nőgyógyászati vizsgálat során történik.
Tünetek:
- hüvelyi fájdalom és viszketés; időnként sebes nyálkahártya felület
- duzzadt, vörös hüvelyfal és nagyajkak, kisajkak
- sűrű – időnként túrószerű - sárgás-fehér fluor
- fájdalmas szex
- csípő érzés vizeléskor
A gombás fertőzés kezelése és veszélyei terhesség idején
A gombás fertőzések általános kezelése hüvelykúppal, szükség esetén szájon át szedhető készítménnyel történik. A Candida fertőzésnek általában semmiféle veszélye nincs (sem az anyára, sem a magzatra nézve) terhesség esetén, azonban súlyos immunhiányos állapotban (pl. HIV-fertőzésben) a gombafertőzés súlyos gastrointesztinális fertőzést okozhat, és akár a vérkeringésbe is bejuthat, ilyen esetben nagyon súlyos következményekkel járó állapotot létrehozva.
Hogyan előzhető meg a gombás fertőzések kialakulása?
- Viseljen jól szellőző, pamut alsóneműt!
- Aludjon alsónemű nélkül!
- Maradjon kellően hidratált, igyon minimum 2, de inkább 3 liter folyadékot egy nap!
- Egyen komplex szénhidrátokat, kerülje a finomított cukrot!
- Fogyasszon sok joghurtot!
3. B csoportú Streptococcus (GBS)
Az összes egészséges nő kb. 20-25 százalékának van GBS-e, általában a bélrendszerben, végbélben vagy a hüvelyben. Ennek szűrése a terhesség 35-37. hetében automatikusan megtörténik.
Tünetek
A GBS a vizeletelválasztó rendszerben okozhat fertőzést, de általában semmiféle panaszt nem szokott okozni. A vizelet fertőzés jeleként fájdalmas, égő pisilés, zavaros vizelet és sürgető vizelési inger jelentkezhet.
A B csoportú Streptococcus kezelése terhesség esetén
A GBS pozitív kismamák – megfelelő időközönként – antibiotikus terápiát kapnak a szülés alatt, így elkerülve az újszülött fertőzését.
Hogyan előzhető meg a B csoportú Streptococcus kialakulása?
Sajnos nincs ismert módszer a megelőzésre.
4. Trichomoniazis
A Trichomonas az egyik legáltalánosabb és legjobban kezelhető STD, a CDC adatai szerint évente kb. 7.5 millió új fertőzési eset történik. A Trichomonas vaginalis parazita a hüvelyben normál esetben is megtalálható.
Tünetek
- zöldes-sárgás, habos, kellemetlen szagú fluor
- viszketés, égő érzés és irritáció szex közben
A Trichomoniazis kezelése
A Trichomoniazis lokális és szájon át szedett antibiotikummal (általában metronidazole) kezelhető.
Hogyan előzhető meg a Trichomoniazis kialakulása?
Használjon óvszert!
Tovább Terhesség alatt ellenjavallt gyógyszerek
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Tekse István, szülész-nőgyógyász