Több idő és kevesebb beavatkozás kell a nőknek szülés közben
Az egészségügyi szakembereknek bízniuk kellene abban, hogy a nők képesek életet adni a gyermeküknek természetes módon. Ez szerepel az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) új irányelveiben, melyek kevesebb szülőszobai orvosi beavatkozást ajánlanak - olvasható a HVG-n.
Az elmúlt húsz évben jelentősen emelkedett a szülés folyamatába való beavatkozások, köztük a szülést felgyorsító, sok helyen rutinszerűen adott oxitocininfúzió és a császármetszések aránya – mondta el a tájékoztatón Olufemi Oladapo, a WHO reproduktív egészségi osztályának kutatója.
Noha a beavatkozások az anyának és gyermekének akarnak segíteni, káros mellékhatásaik lehetnek – áll a Genfben bemutatott új irányelvekben.
Néha életszerűtlenek a szabályok
A szülés jelei |
Tudja, melyek a szülés tipikus jelei? Értse meg a jeleket, változásokat, melyeken szervezete keresztülmegy, hogy felkészüljön a szülésre! |
"A normális szülés folyamatának egyre fokozódó medikalizációja háttérbe szorítja a nő saját erejét és képességét, amivel gyermeket tud világra hozni, és negatívan befolyásolja a szülésélményt" - mondta Nothemba Simelela, a WHO családegészségügyi osztályának vezetője.
Ha a szülés normálisan folyik és mind az anya, mind a baba jó állapotban vannak, akkor nincs szükség beavatkozásra - hangsúlyozta.
Évente 140 millió baba születik, többségük anyai és gyermeki szövődmények nélkül a WHO adatai alapján.
A 26 új irányelvben a szervezet hangsúlyozza, hogy minden születés más és más, ellentmondva annak a szabálynak, hogy orvosi beavatkozásra van szükség, ha a méhszáj nem tágul óránként egy centimétert, mivel ez a szabály "életszerűtlen", és gyakran vezet a császármetszések számának emelkedéséhez.
Bővebben A szülés módjai
A teljes cikket a hvg.hu oldalon olvashatja.
(HVG)