A terhesség 1. hete

WEBBeteg
frissítve:

A hivatalos számítás, vagyis az utolsó menstruáció első napja szerint a várandósságod első hetében jársz. Egy dolgot azonban tudnod kell: az orvosok mai tudása szerint és az ultrahangos vizsgálatok alapján a Naegele féle időszámitás és az ultrahangos leletek diagnózisa és terhességi kor, valamint a szülés várható idejének meghatározása között eleinte minimum 1-2 hetes eltérések lehetnek.

1. hét

Trimeszter: első
Hátralévő hetek: 39

A szülés várható időpontját az utolsó menstruáció első napjától számoljuk, ami azt jelenti, hogy a 40 hetes visszaszámlálás körülbelül két héttel azelőtt kezdődik, hogy a spermium és petesejt találkozik, és lassan magzattá alakul.

Amennyiben már csináltál terhességi tesztet és az pozitív lett, jóval előrébb jársz, mint gondolnád. Az otthon elvégezhető terhestesztek ugyanis csak körülbelül a 4. héttől mutatják ki a terhességet.

Mi történik veled ezen az 1. héten?

Ez még a várandósságot megelőző utolsó menstruáció időszaka, vagyis a szervezeted éppen az előző hónapban meg nem termékenyült petesejtet tartalmazó méhnyálkahártyától válik meg. A menstruációra jellemző olyan tüneteket tapasztalhatod, mint a hormoningadozás miatt jelentkező puffadás vagy hangulatváltozás. Ha minden jól megy, a megtermékenyülés valójában csak a 3. héten következik be.

Ne légy csalódott, ha nem sikerül rögtön teherbe esni! Az életkortól függően átlagosan 25% esély van minden hónapban a teherbe esésre – így lehet, hogy többször is próbálkoznotok kell.

Mi történik a babával az 1. héten?

Habár magzatról ekkor még nem beszélhetünk, a hormonjaid egy újabb petesejtet készítenek fel az ovulációra. A rendszeres menstruációs ciklussal rendelkező nők többségénél a menstruáció első napját követő 10-20 napon van a peteérés, ezért ha teherbe szeretnél esni, ez az időkeret a legideálisabb a szexuális együttlétekre.

Mire figyelj?

Már most érdemes változtatni azokon a szokásokon, amelyek veszélyeztethetik a baba egészségét. A szervezet számára már a fogantatás előtt biztosítani a megfelelő feltételeket egy új élet megteremtéséhez.

  • Kezdj el napi minimum 400 mikrogramm folsavat szedni. Az átlagos étrend napi 200-250 mikrogramm mennyiséget tartalmaz, ám a terhes vagy teherbe esni vágyó nők számára napi 600-800 mikrogramm folsav bevitele ajánlott. A várandósságot megelőző és az első trimeszterben történő megfelelő folsavbevitel 75%-kal csökkenti az olyan születési rendellenességek kockázatát, mint az ajak- és szájpadhasadék, nyitott gerinc vagy a központi idegrendszer rendellenességei.
  • Szokj le a dohányzásról (az e-cigiről is) és kerüld az alkoholtartalmú italok vagy drogok fogyasztását! Ezek ugyanis növelik a vetélés és koraszülés kockázatát, illetve születési rendellenességeket, légzési problémákat, alacsony születési súlyt, magzati alkoholszindrómát és egyéb egészségügyi problémákat okozhatnak a kisbabádnál.

Terhességi vizsgálatok az 1. héten

Ha a közelmúltban nem jártál nőgyógyásznál, itt az idő egy általános vizsgálatra. Ekkor az orvosod az kórelőzményeid áttekintése után a számodra legmegfelelőbb tanácsokkal fog ellátni, és ajánlhat a teherbeeséshez szükséges étrend-kiegészítőket és magzatvédő vitaminokat. Kérdezd meg, hogy életmódod, táplálkozásod, testmozgásod és egyéb szokásaid milyen hatással lehetnek a terhességedre.

Közelgő vizsgálatok

Az esetek többségében az első terhességi vizsgálattal ráérsz az utolsó menstruációt követő 8-12 hétig. A terhességi kor legjobban a 8-13 hét között végzett ultrahangvizsgálattal állapítható meg. A túl korai vagy túl késői vizsgálat pontatlan becslést adhat a magzat koráról.

Ugyanakkor, ha fennáll az olyan korai komplikációk kockázata, mint a méhen kívüli terhesség, mielőbb szakemberhez kell fordulni! Ha nem bízol az otthoni terhességi tesztben, az orvos vérvizsgálattal már az ovulációt követő 6-8 nappal is ki tudja mutatni a terhességet.

Mit kell tudni a partnerednek?

Az egészséges terhességhez elengedhetetlen, hogy mindkét fél odafigyeljen az egészségére. Még a fogantatás előtt érdemes kivizsgáltatni és kezeltetni az esetleges szexuális úton terjedő betegségeket. A párod javíthatja a fogantatás esélyét azzal, hogy korlátozza az alkoholfogyasztást és abbahagyja a dohányzást, mivel ezek károsítják a spermiumokat és megnehezítik a teherbeesést.

Jó tanácsok számodra

  • Kezdj el magzatvédő vitamint szedni!
  • Jegyezd fel az utolsó két menstruációd dátumát!
  • Hagyj fel a dohányzással és alkoholfogyasztással!

WEBBeteg.hu logó
Cs. K., fordító
Lektorálta: Dr. Kiss György, szülész-nőgyógyász

Következő – 2. hét

Másik hét választása | E-mail minden héten az aktuális tudnivalókról

Cikkajánló

Napszaki ritmus és depresszió
Napszaki ritmus és depresszió

Ok-okozat?

Szex 50 fölött
Szex 50 fölött

Mindkét nemnél gyakoriak a nehézségek.

WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Molnár Zsuzsanna, szülész-nőgyógyász
WEBBeteg - Dr. Szimuly Bernadett, Dr. Farkas Ágnes
WEBBeteg - Cs. K., fordító
WEBBeteg - Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Kiss György

Dr. Kiss György

Szülész-nőgyógyász

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Fekete István

Dr. Fekete István

Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus

Debrecen