A terhesség 21. hete
Kedves kismama! Már több mint a felén túl vagy, és minden bizonnyal a baba mozgását is érzed, és valószínűleg teljesen más ritmusban él, mint te.
Terhesség 21. hét
Trimeszter: második
Hátralévő hetek száma: 19
Mi történik veled a 21. héten?
Nem csak a hasad nő ezen a héten: a legtöbb kismamának megduzzad a lába és lábfeje a nap végére. Bár a dagadás (ödéma) a várandósság alatt bármikor tapasztalható, a terhesség előrehaladtával fokozódik. Célja, hogy felkészítse a szöveteket és ízületeket a szülési tágulásra.
Egy másik gyakori terhességi lábprobléma a visszér, amiért a megzavart véráramlás és a hormonális változások a felelősek. Ez leginkább lila vagy kék, fájdalommentes vagy fájdalmas, duzzadt véna a lábszáron. A visszér néha a vulva vagy a végbél területén jelenik meg, ez az aranyér.
Mi történik a babával a 21. héten?
A baba a táplálék túlnyomó többségéhez továbbra is a placentából jut, ám mostanra a belei elég fejlettek ahhoz, hogy elkezdje a tápanyagokat a lenyelt magzatvízből is felszívni.
Mostanáig a baba mája és lépe végezte a vérsejtek termelését, most azonban már a csontvelő is hozzájárul, majd a harmadik trimesztertől teljesen átveszi ezt a feladatot (A lép a 30. héten, a máj néhány héttel a gyermek születése előtt hagyja abba a vérsejt termelést).
A szemhéjak fejlődése befejeződik, míg a vagináé nem sokkal a születés előtti hetekig tart. A terhesség 21. hetének végére a baba körülbelül 21,5 cm hosszú és 34 dkg.
Terhességi vizsgálat
Mostantól a baba hossza hivatalosan a fejtetőtől a sarokig terjed, ez az úgynevezett CHL. Korábban a baba hosszúságát a fejtől a popsi aljáig mérték, amit a CRL jelzett.
Közelgő orvosi vizsgálat
A következő orvosi vizsgálatokon különös figyelmet fordítanak a vérnyomás és vizelet ellenőrzésére, hogy idejében felismerjék a terhességi magas vérnyomás betegséget vagy preeclampsiát, melyek kockázata a 21. héttől nő.
Mire figyelj a 21. héten?
Ha bármilyen jellegű hüvelyi vérzést tapasztalsz, a lehető leghamarabb fordulj orvoshoz! A fájdalommentes, késői terhességi vérzés méhnyaki elégtelenséget (amikor a méhnyak túl korán kezd tágulni) vagy placenta previa-t jelezhet. Ez utóbbi esetben a placenta túl alacsonyan tapad a méhen belül, és részben vagy teljesen fedi a méhszájat. Mindkét eset rendszeres orvosi ellenőrzést tesz szükségessé.
A lábdagadással járó kellemetlenségek csökkenthetők és megelőzhetők az alábbiak betartásával:
- Igyál több vizet: Bár furcsán hangzik, de a több folyadék fogyasztása segít kimosni a szervezetből a duzzadást elősegítő salakanyagokat. Hacsak lehet, vizet válassz.
- Megfelelő harisnya: Válaszd a kismamák számára kifejlesztett harisnyát!
- Változtass testhelyzetet: Hacsak lehet póckold fel a lábad – ez segít a visszér ellen is. Ha hosszabb ideig kell állnod, mozogj keveset vagy tedd az egyik lábad egy sámlira.
- Növeld a kálium bevitelt: A lábdagadás csökkenthető magas káliumtartalmú élelmiszerek (pl.banán, édesburgonya, limabab, spenót) fogyasztásával.
Mit kell tudni a partnernek?
A kismamáknál a 24. terhességi hétig fennáll a húgyúti fertőzések kockázata. Ennek elkerülése érdekében a szexuális aktus előtt mindig zuhanyozz le! Ezzel csökken annak a lehetősége, hogy baktériumok kerüljenek a húgyúti traktusba. Ugyancsak ajánlott a kismamának szex előtt és után is pisilnie.
Fontos
- Folytasd a magzatvédő vitaminok szedését.
- Igyál napi 12 pohár vizet.
- Ha dagad a lábad, növeld a kálium bevitelt.
- Hacsak lehet, póckold fel a lábad.
Cs. K., fordító
Lektorálta: Dr. Kiss György, szülész-nőgyógyász
Előző hét – 20. hét Következő hét – 22. hét
Másik hét választása | E-mail minden héten az aktuális tudnivalókról