A terhesség 40. hete
A terhesség utolsó hete érkezett el, remélhetőleg a héten karodban foghatod a babádat. Függetlenül attól, hogy ez megtörténik-e, vagy picit túlhordod, már nincs sok hátra.
40. hét
Trimeszter: harmadik
Hátralévő hetek száma: 0
Mi történik veled ezen a héten?
A 40. hét határozottan teljes terminus, ám a kismamák 14 százaléka csak a 41. héten vagy később szül meg. A vajúdás korai fázisában sokan nem biztosak abban, hogy valódi összehúzódásokat vagy Braxton Hicks-et tapasztalnak. Ez a fázis szabálytalan, nem túl fájdalmas összehúzódásokból állhat, amelyek 30-45 másodpercig tartanak.
Minden összehúzódással a méhnyak tovább tágul és vékonyodik. A Braxton Hicks-szel ellentétben a valódi összehúzódások nem szűnnek meg, ha testhelyzetet változtatsz. Hátulról indulnak, és előrefele mozognak, valamint erősebbek, mint a jóslófájások.
Aktív vajúdás
Miután belépsz a vajúdás aktív szakaszába, a méhnyak kb. 1 centiméterrel tágul óránként. Ennek elérése érdekében az összehúzódások szabályosabbá és gyakoribbá válnak (két-három percenként jelentkeznek), tovább tartanak (60-90 másodperc), és jelentősen intenzívebbek.
A vajúdásnak abban a szakaszában érdemes bemenni a kórházba, amikor az összehúzódások három-öt percenként jelentkeznek. Tartsd a kapcsolatot az orvosoddal, hogy a legjobb döntést hozzátok. Számoljatok azzal is, hogy a forgalom bizonyos napszakokban lassíthatja a kórházba jutást.
Noha az aktív vajúdás általában a szülés legrövidebb része, ami általában kb. 30-90 percig tart, ez a legnehezebb is. Ilyenkor az intenzív összehúzódások1-2 percenként jelentkeznek, hogy eljuss a második szakaszba, melyet a teljes méhnyaki dilatáció (10 centiméter), lassabb összehúzódások és a kitolás jellemez. A második szakasz néhány perctől néhány óráig tarthat.
Nyomás
Érezni fogod a baba fejének a feszülését a lábaid között, és erőteljes késztetést érzel a nyomásra: várj az orvos beleegyezésébe, mielőtt elkezded. Ha epidurális érzéstelenítést kértél, az érzés sokkal enyhébb, ami kitolhatja a szülés idejét, de valószínűleg nem befolyásolja jelentősen azt, hogy megfelelően tudj nyomni, ha eljött az ideje.
Kitolás
A kitolás alatt a baba feje minden összehúzódással közelebb kerül a külvilághoz. Ez a fázis kemény munka, ám legtöbb esetben a pici egy órán belül megszületik.
A placenta születése
Miután a baba megszületett, belépsz az utolsó fázisba: megszülöd a méhlepényed. A folyamat segítése érdekében érdemes mielőbb megszoptatni a babát: ez elősegíti a méh összehúzódását és a méhlepény távozását.
Mi történik a babával ezen a héten?
Az újszülött körülbelül 48-53 cm hosszú, és 3-4,5 kg súlyú, és valószínűleg nem olyan, mint amilyennek képzelted. Először is, a koponyája puha és rugalmas, ami megkönnyíti az áthaladást a szülőcsatornán, ám lehet, hogy ezért a feje most kissé kúp alakú. Néhány nap múlva kikerekedik, de a kutacs nevű puha foltok 3-15 hónapig maradnak.
Előfordulhat, hogy a baba testét vernix és lanugo fedi, szemei duzzadtak, a kezei és lábai kékes színűek, és/vagy a homlokán, szemhéján és/vagy a nyakán vörös elszíneződés (nevussimplex) lehet. Ez mind természetes.
Közvetlenül a szülés után az orvos a baba szájából és orrából váladékot és magzatvizet szív le, majd a hasadra teszi a picit, hogy magadhoz ölelhesd, megszoptathasd.
Ha ez utóbbi nem történik meg azonnal, akkor valószínű, hogy a baba stressz jeleit mutatja, illetve a császármetszéssel született babákat először a gyermekorvos megvizsgálja.
Néhány szűrővizsgálatot is elvégeznek:
- Súly és hossz: Erre szinte azonnal a születés után kerül sor.
- Apgar pont: Méri a baba bőrszínét, pulzusszámát, légzését, izomtónusát és reflexeit. Ez egy perccel a gyermek születése után történik.
- Szemcsepp: Az orvos antibiotikum szemcseppet használ a fertőzés megelőzésére.
- K-vitamin injekció: Általában a születéstől számított hat órán belül a K-vitamin injekció fontos a megfelelő véralvadás biztosításához, ami csökkenti a babánál az agy- és egyéb vérzés kockázatát.
- Hepatitis B vakcina: A születéstől számított 24 órán belül kapja a baba.
- Halláspróba: A babát különböző hanghatásoknak teszik ki, hogy meghatározzák, milyen jól hall.
- PKU teszt: Ez az úgynevezett újszülött szűrővizsgálat, és általában a baba 24-48 órás korában végzik. A sarokból vett vért akár 50 különböző betegségre szűrik, beleértve a PKU-t vagy fenilketonuriát, galaktosémiát és a veleszületett hipotireózist.
- Körülmetélés: Ha úgy döntesz, hogy körülmetélteted a fiad, az eljárást valószínűleg egy vagy két napos korban végzik.
Terhességi vizsgálat
Ha ezen a héten még mindig várandós vagy, nem árt tudnod, hogy a terhesség hivatalosan nem számít túlhordásnak a 42. hétig. A szülés várható időpontjának meghatározása nem pontos tudomány, a rendszertelen vagy nem pontosan nyilvántartott menstruáció miatt pontatlan lehet.
Az egyik leggyakoribb oka annak, hogy a baba még nem születik meg, az, hogy nem biztos, hogy megfelelő helyzetben van. Ösztönözd a pici leszállását a medencébe azzal, hogy aktív maradsz, sétálsz, és finoman nyújtod a csípőt és ágyéki területet.
Ha egy héten belül sem indul be a szülés, NST teszttel és/vagy biofizikai profil (BPP) vizsgálattal ellenőrzik a baba szívverését, mozgását és általános jólétét. Az orvos az eredmények alapján dönt, hogy ajánlott-e mesterségesen megindítani a szülést.
A szülések több, mint 30 százalékban császármetszésre kerül sor. Ezek egy része előre tervezett az alábbi körülmények miatt:
- A baba túl nagy a terhességi korához képest vagy ha a becslések szerint 4,5 kg-nál nagyobb
- Ikerterhesség
- Korábbi császármetszés
- Farkfekvés
- Mélyen fekvő méhlepény (placenta previa)
- Bizonyos anyai körülmények vagy olyan korábbi méh műtétek, amelyeknél a szülés nem javasolt
A legtöbb esetében azonban a szülés során bekövetkező váratlan komplikációk miatt kerül sor császármetszésre.
Császármetszés lépésről lépésre
Mire számíthatsz a műtét alatt és után:
- Az aneszteziológus epidurális vagy spinális érzéstelenítést ad. Ez befolyásolhatja az izommozgás érzékelést, és úgy érezheted, hogy nem tudsz rendesen lélegezni. Ne pánikolj: a légzésed normális és monitorozzák is azt!
- A hasadat antibiotikumos oldattal lemossák.
- Különböző lepedőket terítenek rád és köréd, hogy megóvjanak a fertőzéstől és a műtét látványától.
- A karodat lazán egy kartámaszhoz rögzítik, hogy távol legyen a testedtől és ne érintsd meg a már sterilizált hasat.
- Mikor kellően elzsibbadtál, az orvos egy kb. 10 cm hosszú bemetszést ejt a bikinivonalon, átvágja a bőrt, izmokat, zsírt, a méhed és a magzatburkot.
- Az orvos a véredényeket is elszorítja, hogy megakadályozza a túlzott vérveszteséget, valamint lépéseket tesz a hólyag megóvására is.
- Amikor a babát kiemelik, nyomó, húzó, toló érzést és hányingert érezhetsz, ám fájdalmat nem.
- A babát a gyermekorvos megvizsgálja, de előtte megmutatják neked.
- Ezalatt az orvos eltávolítja a placentát is, átvizsgálja és megtisztítja a méhet, és bezárja a sebet. Ez utóbbi az eljárás leghosszabb része.
- Miután a sebet bezárták, pár órát a megfigyelő helyiségben töltesz, mielőtt a szobádba vinnének. Hacsak a baba nincs megfigyelés alatt, vagy a kórházi szabályzat másképp nem rendelkezik, a kicsi ott lehet az ágyad mellett.
- Előre láthatólag 4-5 napot fogtok a kórházban tölteni.
- Mielőtt hazaengednének, eltávolítják a varratokat.
Közelgő orvosi vizsgálat
A szülés utáni kontrollra 6 hét múlva kerül sor, ahol az alábbi vizsgálatokra számíthatsz:
- Kismedencei vizsgálat, hogy meggyőződjenek róla, a méhed, a petefészkek és a méhnyak visszatértek az eredeti állapotba.
- Pap teszt az abnormális méhnyaki sejtek szűrésére.
- Perineum vizsgálata gátseb/vagy szakadás gyógyulásának ellenőrzésére.
- Mellvizsgálat abnormális duzzanatok és blokkolt tejcsatorna szűrésére.
- A császármetszés hegének vizsgálata.
- Szülés utáni depresszió szűrése.
Az orvos emellett tanácsot ad a fogamzásgátlásról (ennek hiányában igenis lehetséges nem sokkal a születés után ismét teherbe esni) és arról, mikor lehet újra nemi életet élni.
Élj a lehetőséggel, és beszélj orvosoddal a szülésről, tisztázd az esetleges kérdéseid. Kérdezd bátran a hosszabb ideig tartó, terhességgel kapcsolatos olyan egészségügyi problémákról, mint az aranyér, a visszér és a bőr változásai, vagy a húgyúti és/vagy anális stressz inkontinencia.
Mire figyelj?
Amint a baba megszületett, nagyon könnyű elhanyagolni a saját szükségleteket. De ne felejtsd, hogy akár császármetszéssel, akár hüvelyi úton szültél, épp felépülőben van a szervezeted a legmegterhelőbb eseményből, amelyet a tested valaha is átélt. Segítsd ezt a folyamatot!
A hüvelyi- és gátfájdalom enyhítésére:
- Használj érzéstelenítő spray-t a terület zsibbasztására.
- A meleg ülőfürdő enyhíti a fájdalmat.
- Használj fagyasztott tisztasági betétet, szükség szerint 10-20 percig.
- Használj ülőpárnát, ami enyhíti az érzékeny gáttájékra nehezedő nyomást.
- Kérdezd orvosod az ibuprofen alkalmazásáról a fájdalom, görcsök és a szülés utáni vérzés csillapítására.
A fürdőszoba használatának megkönnyítése:
- Kérdezd orvosod, milyen székletlágyítót ajánl – a szülés utáni székrekedés gyakori.
- Fogyassz sok folyadékot és magas rosttartalmú ételeket a székrekedés enyhítésére.
A fájó mellek enyhítése:
- Viselj szoptató betétet, ami megakadályozza a fájó mellbimbóknak a ruhához való dörzsölődését.
- Masszírozz kis mennyiségű módosított lanolinos kenőcsöt vagy lefejt anyatejet a mellbimbókra szoptatás után, hogy gyorsabban gyógyuljon.
- A tele mellek fájdalmának enyhítésére alkalmazz hideg borogatást 10 perccel a szoptatás után.
Ha bármilyen aggasztó fizikai tünetet tapasztalsz - ilyen a láz, túlzott vérzés, gyulladt heg -, ne várj a szülés utáni kontrollig, hanem fordulj orvoshoz.
Mentális egészség
Figyelj a mentális egészségedre is. Bár a szülés utáni letargia várható (és ideiglenes), a szülés utáni depresszió vagy szorongás különös figyelmet igényel.
Annak ellenére, amit a reklámokban látsz, nehéz olyan újdonsült anyukát találni, aki nem sír. A szülés utáni letargia gyakori az első két hétben. Azonban ha a tünetek tovább tartanak, vagy súlyosabbá válnak, az szülés utáni depresszió jele lehet. Ha az alábbi tünetek közül egyet vagy többet tapasztalsz, kérj orvosi segítséget a lehető leghamarabb:
- Három hétnél hosszabb időn át tartó sírós és érzékeny időszak
- Folyamatos sírás
- Ha úgy érzed, képtelen vagy élvezni a babát; nem akarsz időt tölteni vele
- Erős düh érzése
- Szorongás, hogy a baba sérül
- Nem tudsz aludni, amikor kimerült vagy/állandóan aludni akarsz/a szokásosnál többet alszol
- Bántani akarod magad, a babát, vagy másokat
- Az étvágy drámai változása
- Úgy érzed, a családodnak jobb lenne nélküled
Mit kell tudni a partnernek?
Annak ellenére, hogy a szülés neheze a partneredre hárul, az egész folyamatban neked is kulcsfontosságú szereped van, különösen a bátorítást és támogatást illetően, az összehúzódások mérésében, és annak eldöntésében, mikor kell elindulni a kórházba.
Ne felejtsd az összehúzódásokat másodpercben mérni - ehhez használd a stopperóra funkciót a telefonon vagy egy alkalmazáson. Minden fájást az elejétől a végéig mérj, hogy kiderüljön, mennyi ideig tartanak. Ezután arra kell figyelned, milyen időközönként jelentkeznek azok. Rögzítsd az összes információt és ismételd meg a folyamatot néhányszor a szabályosság ellenőrzéséhez.
Nem kell minden összehúzódást mérni, csak ha úgy tűnik, változás történt. Ideje a kórházba menni, ha a fájások 45-60 másodpercig tartanak, és legalább három-öt percenként jelentkeznek. Ha ez nem az első baba, induljatok hamarabb, már akkor, amikor az összehúzódások 5-7 percesek.
Kérdezd meg a szülészet munkatársaitól, a partneredtől, hogyan segíthetsz neki a vajúdás közben! Legtöbbször az is elég, ha csak ott vagy, és fogod a kezét - ha ez megnyugtatja, akkor ez a legtöbb, amit tehetsz. Ha nem szeretnéd látni a tényleges születést, állj az ágy végéhez.
Miután a babát hazaengedték, segíts, amiben tudsz, hogy partnered mielőbb felépüljön. Hozz neki vizet, amíg szoptat, cseréld ki a pelenkát, ajánld fel, hogy megeteted a picit cumisüvegből.
Ne feledd, hogy a következő napokban, hetekben és hónapokban kell megismernetek az újszülöttet, a szülői létet és az új családi életet. Próbálj meg türelmes és megértő lenni partnereddel és magaddal is.
Fontos
- Folytasd a szülés előtti vitaminok szedését szülés után is, ha szoptatsz.
- Fogyassz napi 8-12 pohár vizet.
- Folytasd a Kegel-gyakorlatok napi végzését (hasznosak a szüléshez és a felépüléshez).
- Nézz utána, hogyan kell az összehúzódásokat mérni.
Cs. K., fordító
Lektorálta: Dr. Kiss György, szülész-nőgyógyász
Másik hét választása | E-mail minden héten az aktuális tudnivalókról