A leggyakoribb kismama-félelmek

szerző: Kazimir Ágnes, pszichológus - WEBBeteg
megjelent:

Sokan a félelemre okot adó gyanú eloszlása után is újabb és újabb okokat fogalmaznak meg, amellyel a szorongásukat fenntartják, táplálják. Ilyenkor felmerül a gyanú, hogy ezen félelmek hátterében nem csak a magzat egészségéért érzett aggodalom húzódik meg.

A leggyakoribb kérdések, amelyek a kismamákban megfogalmazódnak:

  • Egészséges baba lesz?
  • Okos lesz? Szép lesz?
  • Fiú lesz?
  • Nem leszek rosszul a terhesség alatt? Ha igen, mi lesz velem?
  • Mi lesz, ha sérülten születik?
  • Bírom-e majd a szülési fájdalmakat?
  • Milyen lesz a szülés, fogom-e tudni, amit elvárnak tőlem?
  • Képes leszek-e megszülni a gyermekem?
  • Eltorzulok-e? Fognak-e szeretni akkor is, ha elformátlanodik a testem?
  • Fogom tudni szoptatni?

A legtöbb kérdés megválaszolása ma már nagy biztonsággal megoldható. Erre szolgálnak többek között a műszeres és laboratóriumi vizsgálatok, az ultrahang, és kromoszóma vizsgálat. Ha ezek, a rendszeres ellenőrzések mellett eltérést nem mutatnak, illetve eltérés esetén az orvosi konzultáció alapján kezelhetővé válnak, a félelem okafogyottá válhat.

A gyakorlat azonban azt mutatja, hogy sok kismama a konkrét félelem eloszlása után (pl. a kromoszóma vizsgálat eltérést nem mutat, minden labor lelet negatív) újabb és újabb okot fogalmaz meg, amellyel a félelmeit, a szorongását fenntartja. Ilyenkor felmerül a gyanú, hogy ezek hátterében más okot, leggyakrabban az anyává válástól való elfojtott, tudattalan félelmet és szorongást kell keresni.

Megannyi kérdés

Gyakran okoz félelmet az, hogy a gyermek születésével a párkapcsolat a régi formájában megszűnik, és az új helyzethez sokszor a szülők és a környezet által táplált félelem társul.

  • Most már nem te vagy a fontos, hanem a gyerek.
  • Sose leszel olyan jó anya, mint a te anyád!
  • A te boldogságod mostantól csak a gyereked boldogsága!
  • A sorban az első a gyerek, a párkapcsolat is ezt szolgálja.
  • A szexuális élet másodlagossá (gyakran feleslegessé) válik.
  • A gyermek körüli gyakran felesleges túlugrálás mellett az apa szerepe elhalványulhat, kirekesztettnek érezheti magát, indulatossá, sértődékennyé válhat.
  • Az anyává vált kismama elfelejtheti, hogy ő nő, és már nem akar tetszeni se magának se senkinek, eldeformálódhat, elhízhat.
  • A szülés utáni hangulatzavar, a depresszió jegyei is komolyan veendők!

Van segítség

Hazánkban is most már elterjedőben van a terhességet és a szülést segítő pszichológiai tanácsadás, az ezzel kapcsolatos párkapcsolati változásokat segítő terápiák, a magzat-mama kommunikációs tréning, a papa-mama relaxáció, amely terhesség során a magzatra is igen jó hatású.

Az autogén tréning (relaxáció) elsajátítása a terhesség során, de a szülés után is sokat segíthet a pihenésben, a feszültség oldásában. Egyes elemei a szülés során is jól használhatóak!

A legfontosabb: sose adják át magukat a passzív, kitartó szenvedésnek, amely feléli az élethez szükséges energia-tartalékokat. Ha kérdésük, gondjuk, kételyük van, keressenek szakembert, aki segíteni tud.

Nem kell ideális szülővé válni

Sose szabad elfelejteni, hogy a baba születése természetes folyamat. Célja az öröm, a folytonosság, a szerelem elmélyülése. Mégis valahogy ez háttérbe szorul napjainkban. Fontosabbá váltak a külsőségek, a felszínesség, a látszat, az intimitás hiánya. A babakocsi márkája, a fal színe, a kismama ruha márkája, a kivillanó has, a babahordozó "trendisége".

Ha jól belegondolunk: egy jól kibélelt bármilyen kosárban, vagy nagyobb dobozban melegen betakart, jóllakott csecsemő felett összeölelkező, gyakran holt-fáradt szülőpár is tud boldog lenni, ha tudnak örülni egymásnak, a jelennek, és annak, hogy az új jövevény hozzájuk csatlakozott és az életük részévé lett.

Nem a nő, az anya és a család ideált kell hajszolni, amelyet a sajtó, a címlapok, és a média sugall, hanem a saját boldogság-esélyünkkel kell megtanulni jól gazdálkodni, és nem elszalasztani azt. Nem ideális szülővé, hanem "elég jó, szerethető" szülővé érdemes válni. Olyanná, aki tud is szeretni és a szeretetet elfogadni.

Kazimir Ágnes, pszichológus
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Kazimir Ágnes, pszichológus

Cikkajánló

Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Dinya Zoltán, pszichiáter
WEBBeteg - Dr. Molnár Zsuzsanna, szülész-nőgyógyász
WEBBeteg - Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyász
WEBBeteg - Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Kiss György

Dr. Kiss György

Szülész-nőgyógyász

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Fekete István

Dr. Fekete István

Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus

Debrecen