B12 vitaminnal súlyos rendellenességek előzhetők meg
Teherbe esésük előtt a folsavon kívül elegendő B12 vitamint is kellene kapniuk a nőknek, hogy csökkentsék egy súlyos fejlődési rendellenesség, az idegcsőzáródási zavar kockázatát - közölték írországi vizsgálatuk eredményét kutatók a Pediatrics című szaklap hétfői számában.
Az idegcsőzáródási rendellenesség az egyik leggyakoribb, súlyos magzati fejlődési zavar, amely agy- és koponyahiányt, valamint nyitott gerincet okozhat, mivel az agy és a gerincvelő is az idegcsőből alakul ki.
A tanulmányban 1200, terhessége korai szakában lévő nőtől vettek Írországban vérmintát, melyben egyebek közt a B12 vitamin mennyiségét is meghatározták. Azoknak a nőknek, akiknél a vitamin szintje a legkevesebb volt (az eredmények alsó negyede), ötször nagyobb valószínűséggel született gyereke idegcsőzáródási rendellenességgel, mint azon nőké, akiknél a legmagasabb B12-vitamin szintet mérték (a felső 25 százalék).
James Mills, az Egyesült Államok Nemzeti Egészségügyi Intézetének munkatársa, a tanulmány egyik szerzője szerint a folsav fontosságával már tisztában van a gyermeket vállaló nők többsége, de az új eredmények ismeretében hangsúlyozni kell a B12 vitamin nélkülözhetetlen szerepét is.
A B12 vitamin alapvetően szükséges az egészséges idegsejtekhez és vérsejtekhez. Megtalálható a húsban, halban, tejtermékekben és a tojásban, valamint a vitaminozott gabonapelyhekben.
A kutatók kiemelték, hogy a vér megfelelő vitaminszintjét már a terhesség kezdete előtt biztosítani kell, ez legalább 300 nanogramm B12 vitamin literenként.
(MTI)