A terhesség alatt jelentkező kiütések és kezelésük

Dr. Bodnár Edina
szerző: Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyász - WEBBeteg
megjelent:

A terhesség alatt felléphetnek fiziológiás bőrelváltozások, de kialakulhatnak a terhesség során bőrbetegségek is. Milyen tünetek fordulhatnak elő és hogyan kezelhetőek

Gyakran előforduló normál, fiziológiás bőrelváltozások közé soroljuk a bőr pigmentálódását (melyet főleg az emlőbimbók körül figyelhetünk meg, illetve májfoltok formájában szimmetrikusan az arcon), a striák (a hasfal gyors tágulásából származó csíkok), csillag alakú értágulatok, visszerek, aranyér kialakulását.

A terhesség alatt előforduló négy jelentős bőrbetegség

  • Atópiás terhességi kiütés, mely során viszkető ekcémás bőrtünetek jelennek meg a végtagok feszítő felszínén, vagy szőrtüszőgyulladáshoz hasonlító bőrtünetek főként a törzsön.

  • Polymorph terhességi kiütés, mely változatos klinikai képet ölhet, az apró viszkető kiütések először a has striáiban alakulnak ki, majd a törzsre, fenekekre, végtagokra terjednek.

  • Herpes gestationis, melyet nem szabad összetéveszteni a herpesz vírus által kiváltott apró hólyagos kiütésekkel. Ezt a betegséget nem vírus, hanem autoimmun mechanizmus váltja ki. Általában a terhesség 2. vagy 3. trimeszterében alakulnak ki kifejezett viszketés kíséretében a hason a hólyagos, vagy ritkábban csalánkiütések. Komplikációként előfordulhat koraszülés, de születhet az újszülött kis súllyal, ill. a babán is kialakulhatnak apró hólyagok, viszkető kiütések.

  • Impetigo herpetiformis, mely során láz kíséretében testszerte gyulladásos alapon ülő pattanásszerű kiütések alakulnak ki. Ebben az esetben is fokozott magzati kockázat áll fenn, halvaszülés is előfordulhat.

Terápiás megoldások a bőrbetegségekre

A négy jelentősebb bőrbetegség mellett előfordulhat terhesség során bármilyen, nem terhességben is kialakuló bőrbetegség, mint például a rühesség, melyet sokszor nagyon nehéz elkülöníteni a fent említett viszkető kiütésektől.

Általában ezek a betegségek a következő terhesség során kiújulnak, s a szülést követően spontán gyógyulnak, ezért nem szükséges agresszív, csak tüneti kezelés.

A herpes gestationis esetén szükség lehet szisztémás szteroid adására, illetve egyéb immunszuppresszáns gyógyszer alkalmazására.

Az impetigo herpetiformis esetén szisztémás szteroid mellett antibiotikumot is adni kell az anyai, ill. magzati kockázat csökkentésére.

Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyász
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyász

Cikkajánló

Kiütéses gyermekkori betegségek

Dr. Balogh Andrea, gyermekgyógyász, Dr. Sarkadi Adrien, infektológus
Kiütés
A kiütéses betegségeket általában a fertőző betegségekhez kötik. Számos más betegség járhat azonban még kiütéssel, illetve olyan bőrelváltozással, melyek kiütések benyomását keltik. A teljesség igénye nélkül áttekintjük, leggyakrabban mit tapasztalhatunk gyermekünk bőrén.

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Kiss György

Dr. Kiss György

Szülész-nőgyógyász

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Fekete István

Dr. Fekete István

Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus

Debrecen