Terhességi teszt - Típusok, használatuk és az eredmények értelmezése

szerző: Dr. Molnár Zsuzsanna, szülész-nőgyógyász - WEBBeteg
aktualizálta: Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész frissítve:

A legbiztosabb és leggyorsabb megoldás a terhesség fennálltának eldöntéséhez egy - már a tünetek jelentkezése előtt is használható - terhességi teszt elvégzése. A tesztek eredménye csak akkor megbízható, ha használatuk megfelelően történik.

A terhesség legismertebb tüneteit - fáradékonyság, reggeli rosszullét - sok más állapot, vagy a türelmetlenség és bizonytalanság is okozhatja. Mások csak akkor gondolnak a terhességre, amikor a várt havi vérzés késik, kimarad. Ha biztos választ akarunk kapni arra, hogy a terhesség fennáll-e, a legbiztosabb megoldás a terhességi teszt elvégzése.

A terhességi tesztek működése

A terhességi teszt a vizeletből a csakis a terhesség esetén termelődő HCG hormont (Humán Chorialis Gonadotropin hormon) mutatja ki. A HCG csak akkor mérhető, akkor lesz pozitív a teszt, ha a termelt HCG mennyisége már elért egy értéket. A hormon akkor kezd termelődni, amikor a fogamzást (melynek pontos időpontját nem tudjuk, lehet ovulációkor, vagy akár két nap múlva) követő 8-10. napon megtörténik a beágyazódás. Innentől a HCG hormon termelése folyamatosan nő. Ha ezután végezzük a tesztet (ez a menstruáció esedékességének napja, vagy az azt követő nap), akkor az eredményben biztosak lehetünk.

A teszt által mutatott csík a korán elvégzett teszt esetén sok esetben még halvány, vagy akár nincs is, azonban ikerterhesség esetén a magasabb HCG-szint miatt erőteljes, egyértelmű csík rajzolódik ki. Pozitív a teszt eredménye méhen kívüli terhesség és sokszor álterhesség esetén is. Pozitív eredmény esetén mindenféleképp keressük fel nőgyógyászunkat, bizonytalan esetben érdemes néhány nap múlva megismételni a tesztet.

A terhességi tesztek beszerzése

A terhességi tesztek több helyen is beszerezhetők, például egyes drogériákban, nagyáruházakban. Mivel széles a választék, vásárlás előtt érdemes végiggondolni az alábbiakat.

Milyen típusú tesztet szeretnénk?

A terhességi tesztek típusai:

  • Kazettás: cseppentővel kell felvinni a felfogott vizeletet.
  • Vizeletsugaras: a tesztet vizeletsugárba kell tartani pár másodpercig.
  • Mártogatós csík: tiszta pohárban felfogott vizeletbe kell mártani.

Néhány márkánál választható módon az utóbbi két módszerrel egyaránt elvégezhető a tesztelés.

Mind a háromféle tesztnél az eredményt általában ugyanazzal jelzik: egy csík = nem terhes, két csík = terhes.

Ha el szeretné tenni emlékbe a tesztet, vagy a társának megmutatni, akkor a vizeletsugaras ajánlható, melyen kupak is van.

Milyen érzékenységű tesztet szeretnénk?

A terhességi teszt érzékenysége arra vonatkozik, hogy egy adott terhességi teszt mekkora HCG hormon szint mellett tudja már kimutatni a terhességet. A legérzékenyebb már 5 mIU/l érték esetén is ki tudja mutatni, 5 nappal az esedékes menstruáció napja előtt. A laboratóriumban tesztelt minták 79 százalékában tudta kimutatni a terhességet. Ha a korai teszt negatív, érdemes pár nap múlva újra elvégezni a tesztet.

A 10 mIIU/l érzékenységű tesztek is korai terhességi tesztek. Az egyéni különbségek miatt (fogamzás ideje, beágyazódás időpontja, termelődő HCG hormon, és az eltérő hosszúságú menstruációs ciklus) a teljesen megbízható eredményhez az első ideális időpont a várható menstruáció napja, ekkor a pontosság általában már 99%.

A várható menstruáció napján a terhességet a 20-25 mlU/l érzékenységű teszt is kimutatja.

Milyen egyéb kényelmi funkciók fontosak számunkra?

Lehet, hogy a kazettás teszt olcsóbb, abban az esetben, ha nem adnak hozzá poharat a vizelet felfogásához.

A drágább termékek a vizeletbe helyezve, vagy vizeletsugárba tartva színváltozással jelzik, hogy helyese-e és elegendő a mintavétel, így nem kell az időt nézni.

A vizeletsugaras tesztek egy részéhez már digitális kijelző is tartozik, és szavakkal is kiírják az eredményt. Ha izgulósak vagyunk, érdemes sima vizeletsugaras tesztet választani.

További praktikus tanácsok

Érdemes olyan tesztcsomagot választani, amelyben két teszt is van, így bizonytalanság esetén a teszt megismétléséhez nem kell újra beszerzőkörútra indulni.

Ha egy teszttípussal elégedett, és tudja, hogy gyakran szokta használni, érdemes lehet otthon tartalékban tartani. Így, ha bármikor szükség lenne rá, a már ismert tesztet rutinosabban végezzük el. A lejárat dátumára kell figyelni, és arra, hogy szárazon, szobahőmérsékleten tároljuk.

A terhességi teszt alkalmazása

A terhességi tesztek dobozában mindig van tájékoztató a teszt pontos használatáról, ezt érdemes mindig alaposan elolvasni. A gyártók általában magas megbízhatósági arányt hirdetnek, de ehhez fontos betartani a tesztelési utasításokat és az optimális időzítést. Ne dobjuk ki a papírt, ameddig nem értékeltük az eredményt, mert annak az ideje is fel van tüntetve rajta.

A reggeli középsugaras vizelettel végezzük a vizsgálatot, ugyanis ebben az időpontban van a terhességi hormon legnagyobb mennyiségben jelen a vizeletben. Ezt segítheti, ha előzőleg kevesebb folyadékot fogyasztunk, így fel tud dúsulni a hormon.

Csak azután végezzük el a tesztet, miután mindent odakészítettünk: pl. poharat a vizelet felfogáshoz, a telefonunkat az idő méréséhez. Próbáljunk megnyugodni, így pontosabban végezhető el a teszt, csökken a hibalehetőség kockázata.

Amint kibontjuk a tesztet, azonnal használni kell.

A teszteredmények értelmezése

A teszt lehetséges eredményei

  • Pozitív eredmény (terhes), ha a kontroll csík mellett egy másik ugyanolyan csík jelenik meg, azaz két csík látható.
  • Negatív eredmény (nem terhes), ha csak a kontroll csík jelenik meg.
  • Ha nem jelenik meg a teszten a kontroll csík, úgy a teszt nem jó, újat kell használni.

Biztos pozitív az eredmény (vagyis terhes), amennyiben a kontroll csíkkal megegyező erősségűen látszik a második csík is. Ebben az esetben forduljon nőgyógyászához. Ha a második csík halványabb, akkor pár nappal később a teszt ismételt elvégzése javasolt.

Terhességi teszt eredményei infografika

Az eredmény megbízhatósága

A terhességi tesztek rendkívül megbízhatóak, közel 100%-ban. Téves pozitív eredmény rendkívül ritka, speciális esetekben jelentkezhet, és megfelelő alkalmazás esetén téves negatív eredmény is ritkán fordul elő. Bizonyos esetekben a teszt mégis mutathat téves (álnegatív vagy álpozitív) eredményt.

Hamis pozitív eredményt mutathat a teszt hormonális rendellenesség, álterhesség esetén vagy bizonyos gyógyszerek használatakor.

Negatív lehet az eredmény a várandósság ellenére, ha túl hamar végezzük a tesztet és a HCG hormon még nem érte el a kimutatáshoz szükséges szintet.

Érdemes néhány nap múlva újra elvégezni a tesztet az alábbi esetekben

  • Halvány csík az eredmény.
  • Negatív az eredmény, de elképzelhető, hogy túl korán végeztük el azt.
  • A terhességi teszt negatív eredményt mutat, de a menstruáció elmarad.

Ha a negatív teszteredmény ellenére továbbra sem jön meg a menstruáció, érdemes konzultálni a nőgyógyászunkkal, mivel egészségügyi problémák is okozhatják a menstruáció elmaradását.

További kérdések a teherbe esésről

WEBBeteg.hu logó

Forrás: WEBBeteg
Szerző: Dr. Molnár Zsuzsanna, szülész-nőgyógyász szakorvos
Aktualizálta: Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Kiss György

Dr. Kiss György

Szülész-nőgyógyász

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Fekete István

Dr. Fekete István

Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus

Debrecen