Nem kötelező szűrővizsgálatok terhesség alatt

Dr. Szimuly Bernadett
szerző: Dr. Szimuly Bernadett, általános orvos - WEBBeteg
megjelent:

Vannak olyan szűrővizsgálatok, amelyeket a kismamák egyéni döntésük alapján vehetnek igénybe, önköltségi alapon. Ezek a kötelező vizsgálatokhoz képest többletinformációt nyújtanak a magzat egészségi állapotáról.

A téma cikkei

2/1 A terhesség során kötelező szűrővizsálatok
2/2 Nem kötelező szűrővizsálatok terhesség alatt

A várandósság hónapjai alatt vannak olyan vizsgálatok, amelyeken minden kismamának át kell esnie. Ezeket a vizsgálatokat a társadalombiztosítás terhére végzik, vagyis egyetlen várandósnak sem kell fizetni az elvégzésükért. Az opcionális, rendszerint magánszolgáltatóknál térítési díj ellenében elvégezhető vizsgálatok a következők lehetnek.

4D ultrahangvizsgálat

Manapság nagy népszerűségnek örvend a magzati 4D ultrahangvizsgálat. Előnye nem csak annyi a hagyományos, kétdimenziós leképezéshez képest, hogy a leendő szülők számára sokkal látványosabb. Tapasztalt szakember számára ez az eljárás nagy segítség azon elváltozások felismerésében, amik a magzat testfelszínén jelentkeznek (pl. a nyitott gerinc vagy a nyúlajak) vagy amik a koponyán belül fedezhetők fel. A vizsgálatnak tehát adott esetben diagnosztikai értéke is van.

A szülők általában valamilyen adathordozón meg is kapják a babáról készült felvételt, amelynek köszönhetően sokkal inkább el tudják képzelni, hogyan is nézhet ki a magzatuk. A vizsgálat már minden nagyobb városban elérhető, az ára is viszonylag kedvező.

Kromoszómavizsgálat

A 35 év feletti kismamáknak minden esetben felajánlják a magzati kromoszómavizsgálat elvégzésének lehetőségét. 35 év alatti anyukáknál is végezhető kromoszómavizsgálat abban az esetben, ha például a családban előfordult valamilyen kromoszomális rendellenesség vagy az előzetes vizsgálatok alapján gyanú merül fel a magzat betegségével kapcsolatban. Természetesen ezekért a vizsgálatokért nem kell fizetni.

A kromoszómavizsgálat azonban invazív jellegű szűrővizsgálat (olyan orvosi eljárás, melynek során a testbe vágás vagy szúrás által behatolnak), ami magában hordozza a vetélés kockázatát. Manapság már van arra mód, hogy néhány vérvétellel és ultrahangos szűréssel megbecsüljék a Down-szindróma és a velőcső-záródási rendellenességek előfordulásának valószínűségét. Így, ha az eredmény negatív, a kromoszómavizsgálat elvégzésére nincsen szükség.

A szűrésnek több állomása van, attól függően, hogy a kismama mikor jelentkezik vizsgálatra, illetve hogy mire van igénye.

Az úgynevezett kombinált tesztet a terhesség első trimeszterében végzik. A vérből két úgynevezett markert határoznak meg, illetve ugyanabban az időpontban ultrahangos szűrés is történik, ennek során megmérik a magzati tarkóredő vastagságát és az orrcsont jelenlétét is vizsgálják (Down-szindrómás magzatoknál ugyanis a tarkóredő vastagabb és az orrcsont később jelenik meg, mint egészséges babáknál). Az eredmények ismeretében meghatározzák a betegség valószínűségét.

Az úgynevezett integrált teszt esetén az első és a második trimeszterben is történik egy-egy laborvizsgálat. Az ultrahangos szűrés a kötelező terhesgondozás keretein belül történik. A laboreredmények alapján számszerűsítik a rendellenességek előfordulásának kockázatát. (pozitív az eredmény akkor, ha az előfordulás valószínűsége nagyobb, mint 1:150).

Bizonyos esetekben a kockázatosabb mintavételi eljárásokra (magzatvíz-vizsgálat, méhlepényboholy biopszia, magzati vérvétel a köldökzsinórból) van szükség, ezek azonban 1-2% körüli mértékben növelik a vetélés kockázatát.

Részletesen Genetikai vizsgálatok a terhesség során

Van még néhány olyan laborvizsgálat, ami a szülészorvos javaslata alapján (tehát ha gyanú van a megbetegedésre) ingyenesen jár a kismamáknak, azonban csupán a kismama kérésére önköltséges alapon végezhető el. Ilyen például a chlamydia vagy a CMV (cytolmegalia vírus) szűrése.

Gyermekvárás, terhesség

Dr. Szimuly BernadettForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Szimuly Bernadett, általános orvos

Cikkajánló

A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

WEBBeteg - Dr. Lesznyák Judit, csecsemő- és gyermekgyógyász
WEBBeteg - Dr. Molnár Zsuzsanna, szülész-nőgyógyász
WEBBeteg - Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Szimuly Bernadett, általános orvos

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Kiss György

Dr. Kiss György

Szülész-nőgyógyász