Újszülöttkori agyvérzés: az agymosás javít a túlélési esélyen

MTI
megjelent:

Javítja a koraszülött babák túlélési esélyeit egy speciális új technika, amellyel "átmossák" az agyvérzést elszenvedett újszülöttek agyát - ismerteti a Pediatrics című szakfolyóiratban megjelent tanulmányt a BBC hírportálja.

A Bristoli Egyetem kutatói 77 koraszülöttet vontak be tanulmányukba, amelyben vagy a hagyományos, vagy az általuk kifejlesztett új módszerrel kezelték az agyvérzésen átesett újszülötteket. Az eredmények szerint sikerrel alkalmazták az új technikát, amelyben csövek segítségével juttattak folyadékot a babák agyába. Az eljárás alatt szigorúan ellenőrizték az agyban lévő nyomást, hogy ne okozzon további károsodást a folyadék.

Az agyvérzés nem ritka a koraszülötteknél, szövődményként agykárosodást vagy akár halált okozhat, ezért a kutatók úgy vélik, hogy kockázatot csökkentő technikájuk újszülöttek életét mentheti meg.

Szakértők szerint az eddigi eredmények bíztatóak. A vizsgálatban részt vevő, súlyos agyvérzést elszenvedett koraszülöttek 71 százaléka halt meg két éves kora előtt, ha a hagyományos kezelést alkalmazták, ezzel szemben az új eljárással kezelt babáknak csak 54 százaléka halt meg.

Az egyik első baba, akinél még a most ismertetett tanulmány előtt alkalmazták a technikát, a ma már 9 éves Isaac Walker-Cox. Életben maradására csupán 1 százalék esélyt adtak az orvosok, amikor a vártnál 13 héttel korábban megszületett.

Ezzel szemben ma ugyanúgy éli gyerekkorát, mint kortársai. Mint édesanyja, Rebekah Walker-Cox elmondta, fiának újszülöttkori agyvérzése következtében enyhe fokú bénulása van ugyan teste bal oldalán, ám mentális problémája nincs, az átlagosnál jobban olvas, és kiváló a számítógépek terén.

A terhesség kilenc hónapja
Kövesse végig a várandósság kilenc hónapját, s tudjon meg mindent arról, hogy mi megy végbe az anya, és magzata szervezetében ezen időszak alatt.
A baba fejlődéséről

(MTI)

Cikkajánló

Alvászavar
Alvászavar

Mutatjuk, mi és hogyan segíthet. (x)

Stressz
Stressz

Milyen következményei lehetnek?

WEBBeteg - Dr. Fehér Gergely, neurológus
WEBBeteg - Dr. Fehér Gergely, neurológus
WEBBeteg - Dr. Bessenyei Mónika, neurológus
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, Dr. Kerekes Éva, Dr. Fehér Gergely
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.