Így készüljünk a baba érkezésére
A várakozás utolsó heteit még kihasználhatjuk közös programok szervezésére, töltekezzünk fel, mert a szülést követő hetek minden örömük ellenére rengeteg energiát igényelnek majd tőlünk.
A téma cikkei |
2/1 Lelkileg is készen állunk? 2/2 Így készüljünk a baba érkezésére |
Szerencsés esetben néhány hetes, hónapos próbálkozás után egyszer csak kiderül, hogy úton van hozzánk egy (esetleg több) kisbaba. Ha tervezzük a terhességet, minden hónap komoly várakozása és aggodalma, hogy vajon pozitív-e a terhességi teszt. Minden nő minél előbb tudni szeretné, hogy vajon itt van-e már a várva várt jövevény.
A jelenleg könnyen elérhető módszerekkel nagyjából a következő menstruáció időpontjában derülhet fény a terhességre, amikor is a kis emberkezdemény már kb. kéthetes (ezért is fontos, hogy úgy éljünk, mintha már velünk lenne a kisbaba), épp eljutott a petevezetéken át a méhüregbe, és folyamatban van a beágyazódása. Ekkor jeleznek először a terhességi tesztek, emellett ősi, de jelző értékkel bíró módszer a hőmérőzés is.
A hőmérőzésről |
A hőmérőzés alapja, hogy peteéréskor néhány óráig az alaphőmérséklet 2-4 tized fokot csökken, ezt azonban reggeli hőmérőzéssel csak akkor lehet kimutatni, ha hajnalban történt az ovuláció. A következő napokban az alaphőmérséklethez képest kb. 0,5 fokot emelkedik a nő reggeli hőmérséklete (azaz pl. 36,6-ról 37,2-re) a progeszteron nevű hormon hatásának köszönhetően, mely menstruációkor a hormonszinttel együtt ismét leesik az alapszintre, de terhesség esetén fennmarad. |
Sok nő elmondása szerint azonnal megérzi a terhességet, de a többség semmi különös változást nem érzékel, a többi terhességi gyanújelre még néhány napot, hetet várnia kell. Szakorvost pozitív terhességi teszt birtokában és/vagy elmaradt menstruáció esetén érdemes felkeresni.
A terhességek egy része igen korai időszakban megszakad, gyakran csak egy bővebb menstruáció utal rá. Emiatt is a szakorvosok csak akkor tekintik a terhességet bizonyítottnak, ha az ultrahangos vizsgálat igazolja, hogy az méhen belül van, illetve van szívműködés.
A várandósság első harmada
A terhességet 3 trimeszterre (harmadra) osztjuk, ami átlagban 40 hétig tart, ebből az első 12 hét az első trimeszter. Ebben az időszakban számtalan változás történik a nő szervezetében, de a terhesség külső szemlélő számára többnyire még rejtve marad. Fokozatosan jelentkeznek a terhességi rosszullétek, de akár különösebb tünetek nélkül is átvészelhetjük ezt az időszakot.
A leggyakoribb tünetek közé tartozik az émelygés, a hányás, bármely napszakban, de jellemzően a reggeli órákban, fáradékonyság, megnövekedett alvásigény, hangulati ingadozások. A nagy öröm érzéséhez, várakozáshoz, kíváncsisághoz csatlakozhatnak különböző félelmek, szorongások akár a terhességgel (pl. alakváltozás, szexuális élet, nőiesség megélése stb.), akár a szüléssel, de a gyermekneveléssel, párkapcsolat alakulásával kapcsolatban is.
Igen fontos, hogy kiegyensúlyozottan táplálkozzunk. Émelygés, hányinger esetén ébredéskor még az ágyban fekve fogyasszunk kevés táplálékot, például kekszet. Tartózkodjunk a dohányzástól, alkoholfogyasztástól, csökkentsük napi 1 adagra vagy teljesen hagyjuk el a kávéfogyasztást, óvakodjunk a gyógyszerek felesleges szedésétől, de gondoskodjunk a megfelelő folsav- és vitamin bevitelről. A nem megerőltető napi torna nagyon fontos, hogy megőrizhessük erőnlétünket a terhességgel járó rohamos változások során.
Ezt olvasta már? Nagy jelentősége a megfelelő folsavpótlásnak
A várandósság második harmada
A második trimeszter többnyire a terhesség legszebb időszaka. Itt az ideje a babaszoba berendezésének, a közös tervezgetésnek. Próbáljuk a leendő apukát egyre inkább bevonni, hogy érezhesse ő is részese a folyamatoknak. A kezdeti rosszullétek többnyire megszűnnek, a kismamák kiegyensúlyozottakká válnak, elmúlik a fáradékonyság, úgy érezzük, mintha köveket tudnánk megmozdítani.
Ekkor már jól látható a terhesség, mely a legtöbb kismamát örömmel tölti el, és itt az ideje a ruhatárat kiegészíteni divatos kismamaruhákkal. A jól megválasztott, előnyös ruha kihat a közérzetünkre, kiteljesedő nőiességünk megélésére. A visszerek megelőzésére érdemes kompressziós harisnyát beszerezni, hasfalunkat, melleinket rendszeresen masszírozni, hogy megelőzzük a terhességi csíkok kialakulását.
Fontos a rendszeres orvosi ellenőrzés, ideje a védőnővel megismerkedni, aki a terhesgondozáson túl évekig segítőtársunk lesz a gyermek körüli teendők ellátásában.
Időnként rémisztő lehet alakunk gyors változása, fontos, hogy aggodalmainkról beszéljünk társunkkal, környezetünkkel, akár szakemberrel is.
A harmadik trimeszter: készülődés a szülésre
A harmadik trimeszter során gyakran visszatérnek a hangulati ingadozások, fáradékonyabbá válhatunk. Az egyre nehezedő "teher" miatt fájhat a gerincünk, lábunk, visszeresség, striák (terhességi csíkok) jelentkezhetnek, a méh felnyomhatja a rekeszt, emiatt fulladásos panaszaink lehetnek.
Egyre inkább a szülés és az újszülött ellátása körül forognak gondolatainak, gyakran felerősödnek korábbi félelmeink. Fontos, hogy beszélgessünk aggodalmainkról, kerüljük azok társaságát, akik rémtörténetekkel szórakoztatnak bennünket. Próbáljunk bízni a természet, saját testünk csodálatos erejében, gondoljunk arra, hogy a szülés természetes folyamat, ami életünk egyik legmeghatározóbb - szerencsés esetben csodálatos - élménye lesz!
Hol szüljünk? |
Ma már számtalan lehetőség közül választhatunk a kórházi szüléstől kezdve az otthon szülésig, az orvos mellett választhatunk szülésznőt, sőt dúla (hivatásos segítő) is bekísérhet bennünket a szülésre. Legyünk azonban tisztában azzal, hogy a szülés során esetleg teljesen más dolgok tűnnek fontosnak, másképp, más pozícióban kívánhatunk szülni, illetve esetleges orvosi beavatkozás szükségessége húzza keresztbe elképzeléseinket! |
Remélhetőleg mostanra sikerült olyan orvost találnunk, akiben maradéktalanul megbízunk. Ideje mindent összecsomagolni a kórházi tartózkodás idejére, az utolsó holmikat beszerezni az újszülöttnek, mert könnyen lehet, hogy a szülés után sokáig nem jutunk el boltokig.
Beszéljük át párunkkal, hogy részt akar-e venni a szülésen, de ne erőltessük, illetve, ha számunkra tűnik kényelmetlennek a jelenléte, akkor azt is határozottan mondjuk meg. Végül is a szülés rólunk és a kisbabánkról szól, nekünk kell eldönteni, amennyire lehetséges, hogy kivel, kikkel osztjuk meg ezt az élményt! Gondoljuk át és osszuk meg a szüléssel kapcsolatos elképzeléseinket orvosunkkal, ha mód van rá, ismerkedjünk meg a szülőszobával!
A várakozás utolsó heteit még használjuk ki közös programok (vacsorák, mozi, színház, baráti összejövetelek stb.) szervezésére, töltekezzünk fel, mert a szülést követő hetek minden örömük ellenére rengeteg energiát igényelnek majd tőlünk, és minden időnket felemésztik. Fontos igénybe venni párunk, szüleink, rokonaink, barátaink támogatását, minden segítség jól jöhet.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Dinya Zoltán, pszichiáter