Mélyfagyasztással a meddőség ellen

MTI
megjelent:

A meddőség kezelésében egyre nagyobb jelentősége van a mélyfagyasztásnak, amellyel ivarsejteket, embriókat és petefészekszövetet tárolnak úgy, hogy hosszú időn keresztül megőrizzék az életképességüket.

A klinikai embriológusoknak a hét végén, Budapesten megrendezett világkongresszusán a témában elért új tudományos eredményeket tekintették át a szakemberek - közölte az MTI-vel Fancsovits Péter, a kongresszus elnöke.

Mi vezethet meddőséghez?
Általában nem szabad túlságosan aggódni, ha nem sikerül azonnal teherbe esni. Fontos, hogy odafigyeljen egészségére, és hogy egészseges életet éljen. Mi vezethet meddőséghez?

Amint a Semmelweis Egyetem I. számú Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika embriológiai laboratóriumának vezetője elmondta, e módszerekkel lehetőség nyílik arra, hogy az ivarsejteket és embriókat rendkívül alacsony hőmérsékleten, mínusz 196 Celsius fokon, folyékony nitrogénben tárolják, így azok felhasználhatók egy későbbi időpontban elvégzett beavatkozáshoz.

A konferencia témái közül kiemelte, hogy a petesejtek fagyasztására egyre nagyobb igény jelentkezik a meddőség kezelésében. "A módszerről sokáig mondtuk, hogy kísérleti stádiumban van. Eredményessége messze elmaradt attól, hogy a mindennapi gyakorlatban is bevezessék. A kongresszuson elhangzott előadások igazolták, hogy a petesejt fagyasztás hatékonysága nagyon sokat javult az elmúlt években" - mutatott rá.

A petesejtfagyasztásra akkor kerül sor, ha a petesejtnyerés idejében nincs lehetőség megtermékenyítésükre. Ma már szerte a világon több intézetben rutin eljárásként alkalmazzák. Több országban a petesejtfagyasztás bevezetése nyitotta meg a lehetőséget a donor petesejtek nagyobb arányú felajánlására.

Az ivarsejteket és az embriókat hosszú időn keresztül úgynevezett programozott, lassú hűtéssel fagyasztották le. A módszer lényege, hogy a hűtés rendkívül lassan történik, eközben a sejtek víztartalmának nagy része a sejten kívüli térbe távozik. Így a sejtben nem képződnek olyan jégkristályok, amelyek károsíthatnák szerkezetét. Úgy tűnik, hogy ezt a módszert egy hatékonyabb eljárás, a vitrifikáció váltja fel, amelynek lényege, hogy annyira gyorsan hűtik le a sejteket, hogy azok víztartalmának nincs ideje jégkristályokká alakulni - magyarázta a kutató, hozzáfűzve: az eddigi eredmények azt igazolják, hogy főleg petesejtek és embriók fagyasztása esetében a vitrifikáció módszerét alkalmazva jobb eredményeket lehet elérni, mint a hagyományos fagyasztással.

Új és reményteli módszer a petefészek szöveteinek fagyasztása. A laborvezető közlése szerint a fiatal nők daganatos betegségének gyógyításakor alkalmazott sugárkezelés vagy kemoterápia károsíthatja a petefészek működését. Ezeknek a pácienseknek nagyon kevés esélyük marad arra, hogy gyermeket vállaljanak, az ő esetükben alkalmazható a petefészek szöveteinek fagyasztása és átültetése.

A módszer lényege, hogy a károsító beavatkozás előtt a petefészekből szövetmintákat vesznek ki, azokat lefagyasztják, majd egy későbbi időpontban, a felolvasztást követően ezeket a szövetmintákat visszaültetik a női szervezetbe. A visszaültetett szövetek újra működni kezdenek, így lehetőség nyílik arra, hogy megtermékenyítésre alkalmas petesejtek termelődjenek bennük. A módszer sok, daganatos betegségben szenvedő nő számára adhat reményt a gyógyulása utáni gyermekvállalásra - hangsúlyozta Fancsovits. Mint hozzátette, a világon eddig nyolc olyan gyermek születéséről számoltak be, aki petefészekszövet-átültetést követően fogant.

"A módszer tehát még kísérleti stádiumban van, de lehet számítani rá, hogy a következő években egyre szélesebb körben alkalmazzák majd" - véli a kutató.

(MTI)

Frissítve: 2010.05.04. 11:07, Megjelent: 2010.05.04. 11:07
Címkék: Meddőség téma

Cikkajánló

Mi történik a meddőségi kivizsgáláson?

Dr. Tekse István, szülész-nőgyógyász
Meddőség
Azon párok számára, akik rendszeres nemi élet mellett legalább 12 hónapja sikertelenül próbálkoznak a teherbe eséssel, komplex meddőségi kivizsgálás javasolható, melynek során meghatározzák a meddőség fennálló okait, valamint terápiás terv elkészítése történik.
Habos vizelet
Habos vizelet

Mikor jelenthet kóros eltérést?

Gyakori daganatok
Gyakori daganatok

Mi a szűrővizsgálatok szerepe?

Oxygen Medical - Dr. Szabó Andrea, radiológus
Tóth Réka gyógytornász-fizioterapeuta, manuálterapeuta
WEBBeteg összeállítás - Dr. Zsuga Judit, Dr. Farkas Ágnes
Budai Endokrinközpont - Prof. Dr. Balázs Csaba, endokrinológus
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Kiss György

Dr. Kiss György

Szülész-nőgyógyász

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Fekete István

Dr. Fekete István

Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus

Debrecen