Ne dohányozzunk, ha nyugodt babát akarunk

Medipress
megjelent:

Egy, az Independent-ben megjelent tanulmány szerint azok a nők, akik terhességük alatt abbahagyják a dohányzást, kiegyensúlyozottabb babákat hoznak világra, a korábbi dohányosok, illetve a terhesség alatt is cigarettázók gyermekei pedig általánosságban rosszkedvűek lesznek.

Ezt a megállapítást azonban óvatosan kell kezelni a szakemberek szerint, a vizsgált csoportok közötti eltérések ugyanis minimálisak voltak. Az mindenesetre bizonyos, hogy a terhesség alatti dohányzás megnöveli a koraszülés, az alacsony testúllyal születés, és a vetélés kockázatát.

A tanulmányt 2000 és 2002 között született 18000 csecsemő körében végezték el 9 hónapos korukban, oly módon, hogy szüleiknek válaszolni kellett egy részletes kérdőívre, melyben terhességükre, a szülésre, egészségi állapotukra, valamint szociális körülményeikre vonatkozó kérdések voltak.

A kutatók ezután a következő csoportokra osztották az anyukákat dohányzási szokásaik alapján: azok, akik terhességük alatt egyáltalán nem dohányoztak, terhesség során abbahagyták a dohányzást, könnyű dohányosok maradtak (napi 10 szálnál kevesebbet szívtak), és akik 10 cigarettánál többet fogyasztottak.

A babák kiegyensúlyozottságát a szülőknek egy úgynevezett Carey skálán, egytől ötig kellett értékelniük a következő szempontok alapján: jókedv és vidámság, a baba fogékánysága újdonságok iránt, testi funkciók gyakorisága.

A kutatás eredménye szerint a terhesség alatt leszokott anyukák gyermekei érték el a legmagasabb pontszámot, azaz ők a legkiegyensúlyozottabb babák, az erős dohányosok kicsinyei a legrosszkedvűbbek, a várandósság alatt nem dohányzók pedig a kettő közötti értéket értek el.

Orvosok azonban felhívják figyelmünket, hogy a csecsemők lelkiállapota számos más faktortól is függ, nemcsak a dohányzás határozza meg. Bár a fent bemutatott tanulmány reprezentatívnak mondható Anglia lakosságára nézve, néhány szempontot figyelembe véve azonban vannak hiányosságai: az egyes dohányzási kategóriák szerinti eredmények között nagyon kicsi volt az abszolút eltérés (kb. 3 pont); szülők által adott válaszok jellege nagyon eltérő lehet; a tanulmány nem vette figyelembe az olyan szempontokat, mint a szülők legmagasabb iskolai végzettsége; illetve nem vizsgálták a passzív dohányzás jelenlétét a háztartásban.

Bármi is lett azonban a tanulmány eredménye, biztosak lehetünk benne, hogy születendő gyermekünk akkor van a legnagyobb biztonságban, ha már a tehresség előtt abbahagyjuk a dohányzást.

(Medipress)

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Kiss György

Dr. Kiss György

Szülész-nőgyógyász

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Fekete István

Dr. Fekete István

Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus

Debrecen