Tények és számok a tüdőrákkal kapcsolatban
Nemzetközi statisztikák, magyar adatok, tények a tüdőrákról és a dohányzás káros hatásairól.
Nemzetközi statisztikák
- A tüdőrák világviszonylatban a leggyakrabban előforduló rákféleség, s egyben a rákos halálozás legfőbb oka. Több ember hal meg tüdőrákban, mint vastagbél, emlő-, és prosztatarákban együttvéve.
- Évente 1,6 millió új tüdőrákos esetet regisztrálnak világszerte.
- Európában évente 391 000 új tüdődaganatos megbetegedést diagnosztizálnak, illetve 270 000 halálesetet tulajdonítanak a tüdőrák következményének.
- Habár a tüdőrák előfordulási gyakorisága magasabb a férfiaknál, mint a nőknél, az előrejelzések szerint 2015-re a tüdőrák megelőzi majd a mellrákot, azaz a női daganatos halálozás leggyakoribb oka lesz Európában.
A tüdőrák tünetei |
A tüdőrák tüneteinek jelentkezése előtt is nagy százalékban felismerhető a megbetegedés, amennyiben rendszeresen részt veszünk a szűrővizsgálatokon. A kezelés így korán elkezdődhet, és a gyógyulás esélye jelentősen megnőhet. A tüdőrák tünetei - Milyen panaszok utalhatnak a betegségre? |
Magyar adatok
- Magyarország világelső a tüdőrákos megbetegedések terén.
- Magyarországon évente mintegy 10.000 új tüdőrákos megbetegedés van, és minden évben kb. 8.000 tüdőrákos beteg hal meg.
Tények a tüdőrákról
- A tüdőrák nem egységes betegség: eddig több mint 20 fajtáját sikerült leírni.
- A tüdőrák az agresszív tumorok közé tartozik, és gyakran kiújul a kezelés után.
- Az új megbetegedések 85%-a nem kissejtes tüdőrák (NSCLC).
- Az NSCLC, azaz a nem kissejtes tüdőrák leggyakoribb típusa a mirigyhámból kiinduló adenocarcioma. Ennek kb. 20-30%-a hordoz EGFR mutációkat.
10 tipp a dohányzásról való leszokáshoz! |
Cikkünkben olvashat néhány tanácsot, melyek megkönnyítik búcsúját a cigarettától. 10 tipp a dohányzásról való leszokáshoz! |
Tüdőrák és a dohányzás
- A tüdőrák a leginkább megelőzhetőbb rákféleség – a dohányzás elkerülésével a tüdőrák javarészt elkerülhető.
- A tüdőrákos megbetegedések 90 százaléka a dohányzásnak tulajdonítható: felmérések szerint a tüdőrákos betegeknek csak 10-15 százaléka nem dohányzott sohasem, vagyis túlnyomó többségük – 85-90% - dohányos.
- Napi egy doboz cigaretta huszonkétszeresére növeli a tüdőrák kialakulásának kockázatát, de emellett az utóbbi időben kiderült, hogy a dohányzás számos további rosszindulatú daganat kialakulásához is hozzájárul.
(Well PR)