Az Országos Onkológiai Intézetben bevezették a tüdődaganatok sztereotaxiás sugárkezelését

MTI
megjelent:

A korai stádiumú tüdőrák gyógyítására is bevezették a sztereotaxiás sugárkezelést az Országos Onkológiai Intézetben (OOI), a módszerrel a műtéti eljárásokkal összevethető eredmények érhetők el - közölte az intézet kedden az MTI-vel.

Azt írták, a korai stádiumú tüdőrák alapvető kezelése a daganat műtéti eltávolítása, de sok esetben az általános állapot vagy belgyógyászati kísérőbetegségek miatt a műtét nem végezhető el, vagy a beteg nem vállalja a műtétet. Ebben az esetben nyújthat lehetőséget a betegnek az úgynevezett sztereotaxiás sugárkezelés.

Az OOI-ban több évtizedes hagyománya van a sztereotaxiás agyi sugársebészetnek, amellyel már több ezer beteget kezeltek.

Az intézetben tavaly telepített új, korszerű lineáris gyorsítóval lehetővé vált a koponyán kívüli daganatok sztereotaxiás technikával történő besugárzása is. Ezt a készülék több kiegészítő berendezése tette lehetővé, kiegészítve a 4D-s CT-vizsgálattal, amellyel a légzés miatti szervelmozdulások vehetők figyelembe.

Magyarországon az első ilyen besugárzást ez év márciusában egy nem kissejtes tüdődaganatos beteg kezelésénél alkalmazták, amit hosszú előkészítő munka előzött meg.

A sztereotaxiás besugárzási technikát eredetileg koponyán belüli daganatok és elváltozások kezelésére fejlesztették ki, lényege, hogy kis méretű céltérfogatot pontos lokalizálás mellett több irányú, a céltérfogatra fókuszáló besugárzási mezőkből egy vagy néhány frakcióban leadott nagy dózissal kezelik.

A technikát később kiterjesztették koponyán kívüli, elsősorban tüdő-, máj- és hasnyálmirigy-daganatok kezelésére.

Tovább A tüdőrák kezelési lehetőségei

(MTI)

Cikkajánló

Hazánkban az elmúlt két-három évtizedben robbanásszerűen nőtt meg a tüdőrákos megbetegedések száma. 1945-höz képest mintegy tízszeres a növekedés, s ez jelenleg évente mintegy tízezer újonnan felfedezett beteget jelent.
Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg összeállítás - Holányi Péter
WEBBeteg összeállítás - Dr. Kónya Judit, családorvos
WEBBeteg - Dr. Diószegi Judit, pszichiáter
WEBBeteg - Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyász

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Hangonyi Csilla

Dr. Hangonyi Csilla

Tüdőgyógyász, allergológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Tárnok Ildikó

Dr. Tárnok Ildikó

Allergológus, Pulmonológus, Immunológus

Budapest