A nemdohányzók között a férfiaknál gyakoribb a tüdőrák
Egy tanulmány, mely a nemdohányzók körében történő tüdőrákos haláleseteket vizsgálta, azt mutatta ki, hogy a férfiaknál gyakoribb a betegségben való elhalálozás, mint a nőknél - számolt be a WebMD amerikai egészségügyi internetes portál.
A kutatást az Amerikai Rákszövetség készítette azzal a céllal, hogy megvizsgálja, hogyan befolyásolja a tüdőrák a különböző kultúrákban élő nőket és férfiakat, különböző életszakaszaikban. A világ minden tájáról körülbelül 2 millió ember adatait vizsgálták, a résztvevők mindegyike nemdohányzónak vallotta magát.
A kutatók a következőket tapasztalták:
- több férfi halt meg tüdőrákban, mint nő, a vizsgált minden korosztályban és etnikai csoportban;
- a 40 éves vagy a fölötti korosztályban hasonló volt a tüdőrákos megbetegedések aránya a nők és a férfiak körében;
- az afroamerikaiak, a koreaiak és a japánok körében magasabb volt a halálozási arány, mint az európaiak között;
- a kelet ázsiai nőknél sokkal több és többféle tüdőrákot tapasztaltak, mint a világ többi részén élőknél.
Az Amerikai Rákszövetség szerint az Egyesült Államokban mintegy 10-15 százalék azon halálos tüdőrák-megbetegedések száma, melynek hátterében nem a dohányzás áll. Emellett felhívták rá a figyelmet, hogy évente 1.5 millió ember hal meg dohányzás okozta tüdőrákban világszerte.
A kutatók szerint a nemdohányzó tüdőrákosoknak a szervezete sokkal jobban reagál a különböző terápiákra, mint a dohányzóké. Természetesen további kutatások szükségesek ahhoz, hogy kiderítsék, mi az oka férfiak magasabb halálozási arányának, annak ellenére, hogy több nemdohányzó nő betegszik meg tüdőrákban, mint férfi.
Forrás: WEBBeteg
Cs. K., fordító; WebMD
Lektorálta: Dr. Jóna Angelika, gyermekorvos