Nemzetközi összefogás a tüdőrákszűrés fellendítésére Európában

Pécsi Tudományegyetem
megjelent:

A tüdőrák szűrésének erősítése Európában (SOLACE) projekt arra törekszik, hogy a szűrés akadályait minimalizálja, ezáltal biztosítsa a szűrések könnyű hozzáférhetőségét minden ember számára, társadalmi és gazdasági helyzettől függetlenül.

A tüdőrák a rák okozta elhalálozás vezető oka. Mint minden rák esetében, a túlélési arány sokkal magasabb, ha korán felismerik.

Az alacsony dózisú computer tomográfiás vizsgálat (LDCT) biztonságos, egyszerű és hatékony módja a tüdőrák szűrésének. Az USA-ban és Európában végzett számos vizsgálat kimutatta, hogy az LDCT, ha hatékonyan alkalmazzák, 20%-kal csökkentheti a tüdőrák okozta halálesetek számát. Az új uniós rákszűrési ajánlás arra ösztönzi a tagállamokat, hogy vizsgálják meg az LDCT megvalósíthatóságát és hatékonyságát a tüdőrák szempontjából magas kockázatnak kitett személyek szűrésére. Az EU által finanszírozott SOLACE projekt támogatja a tagállamokat a végrehajtásban, és személyre szabott eszköztárat biztosít a nemzeti és regionális központok számára a tüdőrákszűrési programok EU-szerte történő végrehajtásának megkönnyítéséhez, különös tekintettel azokra a csoportokra, amelyek az egészségügyi egyenlőtlenségek miatt nagyobb kockázatnak vannak kitéve.

"A SOLACE átfogó iránymutatást nyújt a tüdőrákszűrési programok elindításához, a legmodernebb minőséggel és magas részvételi aránnyal. Így elkerülhetők a jellemző hibák, és növelhető a várható élettartam" –fogalmaz Hans-Ulrich Kauczor, a SOLACE projekt tudományos koordinátora.

Számos oka van annak, hogy a veszélyeztetett személyek nem férnek hozzá a tüdőrákszűréshez

Ez gyakran a hátrányos helyzetű és kiszolgáltatott közösségekkel fennálló történelmi egyenlőtlenségekre vezethető vissza. Az olyan tényezők, mint a dohányzás, gyakoribbak lehetnek ezekben a csoportokban, tovább növelve a tüdőrák kockázatát.

Ivica Belina, az Európai Tüdőalapítvány horvátországi tüdőrákos betegek tanácsadó csoportjának tagja elmondta: "A tüdőrák egyik fő problémája a megbélyegzés. Társadalmi szempontból meg kell változtatnunk a tüdőrákban szenvedőkhöz való viszonyunkat. A SOLACE projekt valóban megváltoztathatja ezt, és megszüntetheti a betegek megbélyegzését."

A SOLACE-nak számos tényezőt kell figyelembe vennie annak érdekében, hogy megkönnyítse a tüdőrákszűrési program végrehajtását az EU 27 országában. Az első kísérleti programok 10 uniós országban zajlanak majd. Ezek közül sok távoli közösségeket fog szolgálni, amelyek a kórháztól való távolságuk miatt külön kihívásokat jelentenek. A projekt részeként a SOLACE egyik megközelítése a szállítás vagy mobil szűrőegységek biztosítása.

Magyarországon három központban indulhatnak meg a vizsgálatok

Marie-Pierre Revel, az Assistance Publique des Hôpitaux de Paris (APHP) munkatársa, aki a nők szűrésekben való részvételére összpontosító kísérleti tanulmányt vezeti, leírja, hogy egy franciaországi program (CASCADE tanulmány, klinikai vizsgálatok NCT05195385) különféle módszereket fog használni, beleértve a "médiamegjelenéseket, a helyi újságokat és szórólapokat, amelyeket az emlőrákszűrésre szóló meghívólevelekkel együtt küldenek", hogy kifejezetten ösztönözzék a nőket a tüdőrákszűrésre.

A projektet a SOLACE konzorcium valósítja meg az Európai Radiológiai Társaság és az Európai Légzőszervi Társaság által kijelölt szakértők tudományos vezetésével. A betegek által vezetett szervezetek, az Európai Tüdőalapítvány és a Lung Cancer Europe a betegek szemszögéből fognak hozzájárulni.

Magyarországon három központban, a Pécsi Tudományegyetem mellett a Debreceni Egyetemen és az Országos Korányi Pulmonológiai Intézetben indulhatnak meg vizsgálatok. Pécsett az elkövetkező két évben a pályázat keretein belül 800 alacsony dózisú CT vizsgálat elvégzésére nyílik lehetőség” – tájékoztatott Dr. Szántó Zalán, a PTE Klinikai Központ orvosa, a projekt pécsi szakmai vezetője.

Hosszú távon a projekt értékes ismeretekkel szolgál majd arról, hogyan lehet a legjobban megvalósítani a tüdőrák költséghatékony szűrőprogramját, és milyen technikákat lehet alkalmazni a különösen magas kockázatnak kitett csoportok elérésére. Ez biztosítani fogja, hogy azok, akiknél a tüdőrák kockázata a legnagyobb, hozzáférjenek az igényeiknek megfelelő, magas színvonalú szűréshez. A SOLACE projekt hivatalosan 2023. április 1-jén indult és 3 évig tart.

Ezt olvasta már? A tüdőrák megelőzésének lehetőségei

(Pécsi Tudományegyetem)

Cikkajánló

Hazánkban az elmúlt két-három évtizedben robbanásszerűen nőtt meg a tüdőrákos megbetegedések száma. 1945-höz képest mintegy tízszeres a növekedés, s ez jelenleg évente mintegy tízezer újonnan felfedezett beteget jelent.

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Hangonyi Csilla

Dr. Hangonyi Csilla

Tüdőgyógyász, allergológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Tárnok Ildikó

Dr. Tárnok Ildikó

Allergológus, Pulmonológus, Immunológus

Budapest