Nyugtalanító mértékben nő a tüdőrákos megbetegedések száma

Portfolio.hu/The Guardian
megjelent:

A Nemzetközi Rákkutatási Ügynökség becslései szerint a tüdőrák a soha nem dohányzók körében jelenleg az ötödik leggyakoribb rákos halálozási ok világszerte.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) rákellenes ügynöksége, a Nemzetközi Rákkutatási Ügynökség (IARC) új tanulmánya szerint egyre nő azoknak az aránya, akik soha nem dohányoztak, mégis tüdőrákban betegednek meg. A kutatók a légszennyezést jelölik meg fontos tényezőként ebben a tendenciában - számolt be a The Guardian nyomán a portfolio.hu.

Az IARC becslései szerint a tüdőrák a soha nem dohányzók körében jelenleg az ötödik leggyakoribb rákos halálozási ok világszerte. A kutatók megállapították, hogy ezeknél az embereknél a tüdőrák szinte kizárólag adenokarcinóma (mirigyhámsejtes rák) formájában jelentkezik, amely a betegség négy főtípusa közül a leggyakoribbá vált mindkét nem körében.

A tüdőrák a rákos megbetegedések és a halálozás vezető oka világszerte

2022-ben mintegy 2,5 millió embernél diagnosztizálták a betegséget. Az altípusok szerinti előfordulási minták azonban drámaian megváltoztak az elmúlt évtizedekben. Az adenokarcinóma a férfiak körében a globális tüdőrákos esetek 45,6%-át, a nők körében pedig 59,7%-át tette ki 2022-ben.

Ezek az arányok 2020-ban még 39,0% és 57,1% voltak. Az IARC szerint a soha nem dohányzók körében a tüdőrákos esetek 70%-át az adenokarcinóma teszi ki.

Míg a férfiak körében a tüdőrák előfordulási aránya az elmúlt 40 évben a legtöbb országban általában csökkent, addig a nők körében az arányok inkább tovább emelkedtek. A jelenlegi tendenciák azt mutatják, hogy bár a legtöbb tüdőrákos esetet még mindig a férfiak teszik ki, a nemek közötti különbség csökken.

A Guardian 2023-ban mutatta be, hogy az Egyesült Királyságban a tüdőrákkal diagnosztizált nők száma először előzi meg a férfiakét. Rákszakértők szerint a számok a dohányzás elterjedtségében tapasztalható történelmi különbségeket tükrözik. Az IARC szerint a cigarettagyártásban és a dohányzási szokásokban az elmúlt évtizedekben bekövetkezett változások befolyásolták a tüdőrák előfordulásának altípusonkénti tendenciáit.

Egyre több bizonyíték van arra, hogy a légszennyezés és az adenokarcinóma fokozott kockázata között okozati kapcsolat áll fenn.

(Portfolio.hu/The Guardian)

Cikkajánló

Hazánkban az elmúlt két-három évtizedben robbanásszerűen nőtt meg a tüdőrákos megbetegedések száma. 1945-höz képest mintegy tízszeres a növekedés, s ez jelenleg évente mintegy tízezer újonnan felfedezett beteget jelent.

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Hangonyi Csilla

Dr. Hangonyi Csilla

Tüdőgyógyász, allergológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Tárnok Ildikó

Dr. Tárnok Ildikó

Allergológus, Pulmonológus, Immunológus

Budapest