"Tüdőrákot diagnosztizáltak az apámnál, milyenek az esélyei?"

szerző: Dr. Brugós László, tüdőgyógyász - WEBBeteg
megjelent:

"Tüdőrákot diagnosztizáltak a 64 éves édesapámnél, szeretném tudni milyen esélyekkel veheti fel a harcot a betegséggel szemben!" Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből.

Tisztelt Doktor Úr!

Édesapámnál (64 éves) Pancoast tumort diagnosztizáltak, ami a CT eredménye szerint 4,5 cm, érinti az első bordát, illetve az első nyaki gerincet is. Két db 1 cm nagyságú nyirokmirigy is látható a közelében, de azt már nem írják le, hogy ez áttét-e. A tumor a röntgen felvételeken nem látható, csak a CT mutatja ki. Tünetei kibírhatatlanul erős fájdalommal kezdődtek a bal karjában, a reumatológiai kezelés során pontgalván kezelést kapott, ezzel egyidőben elkezdett dagadni a kézfeje.Jelenleg a fájdalom elmúlt, de a kézfej duzzadása nem.
Édesapám fizikai állapota egyébként jó. Egy hete került tüdőgyógyászhoz, aki a kezelésre sugárterápiát javasol, de kilátásba helyezte a sugárzás utáni műtétet is. A kérdésem az lenne, hogy ez a tumor mennyire agresszív, a nagysága milyen stádiumra utal, milyenek a túlélési esélyek ennél a betegségnél.

Tisztelt Kérdező!

A Pancoast tumor egy bizonyos helyhez kötött tüdődaganat neve. A tüdőcsúcsban helyezkedik el, és ott nagyon hamar nyomja a gerincből kijövő plexus brachialis idegeit és nagyon erős felsővégtagi és váll fájdalmat okoz. Sajnos elég gyakran és hosszasan kezelik a reumatológusok, mig a CT le nem írja, hogy ez egy daganat.

A daganat ettől lehet sokféle: kissejtes, laphám, mirigyhám, vagy nagysejtes carcinoma. A betegség lefolyását ez utóbbi, tehát a citológiai fajta döntheti el és a stádium amiben felfedezték.

Ha már nyirokcsomót mutat, ami 1 cm-nél nagyobb, akkor lehet, hogy metasztázisa van, nem távol, hanem csak a niyrokcsomókba, ami azt jelzi, hogy a daganat már átterjedt a saját helyéről a nyirokutakba, de ez a kezeléssel visszafordítható.

Mivel a daganat nyomja az idegeket és a véredényeket,de a nyirokutakat is, ezért a keze duzzad. A kezelés először sugár, majd ezt követően, ismételt CT eldönti, mennyire csökkent a mérete a daganatnak és meg kell próbálni műtéttel eltávolítani. Lehet, hogy akkor sem lehet majd, mert a bordára, ha ránőtt és az idegekre akkor nehezen lehet onnan kiemelni, anélkül, hogy valamilyen idegpálya ne károsodjon.

A tumor agresszivitása a sejtípustól függ, amit bronchoszkópiával, vagy más mintavétellel kell igazolni. A jelenlegi stadiuma III b, vagyis nem lehet műteni, csak a sugárterápia után. A lefolyása kezelés nélkül 1-2 éven belül tragikus. Kezeléssek több esélye van, lehet, hogy 5 éven túl is.

A sugárnak minimális mellékhatásai vannak a daganat természetes lefolyásának nagyon rossz hatásaihoz képest. A sebészi beavatkozás és eltávolítás pedig a teljes gyógyulást biztosítaná.

(WEBBeteg - Dr. Brugós László pulmonológus)

Cikkajánló

Hazánkban az elmúlt két-három évtizedben robbanásszerűen nőtt meg a tüdőrákos megbetegedések száma. 1945-höz képest mintegy tízszeres a növekedés, s ez jelenleg évente mintegy tízezer újonnan felfedezett beteget jelent.
Kenőcs, krém, gél
Kenőcs, krém, gél

Mit is kenünk magunkra és melyik mire jó?

Napszaki ritmus és depresszió
Napszaki ritmus és depresszió

Ok-okozat?

WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg összeállítás - Holányi Péter
WEBBeteg összeállítás - Dr. Kónya Judit, családorvos
WEBBeteg - Dr. Diószegi Judit, pszichiáter
WEBBeteg - Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyász

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Hangonyi Csilla

Dr. Hangonyi Csilla

Tüdőgyógyász, allergológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Tárnok Ildikó

Dr. Tárnok Ildikó

Allergológus, Pulmonológus, Immunológus

Budapest