"Tüdőrákot diagnosztizáltak az apámnál, milyenek az esélyei?"

szerző: Dr. Brugós László, tüdőgyógyász - WEBBeteg
megjelent:

"Tüdőrákot diagnosztizáltak a 64 éves édesapámnél, szeretném tudni milyen esélyekkel veheti fel a harcot a betegséggel szemben!" Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből.

Tisztelt Doktor Úr!

Édesapámnál (64 éves) Pancoast tumort diagnosztizáltak, ami a CT eredménye szerint 4,5 cm, érinti az első bordát, illetve az első nyaki gerincet is. Két db 1 cm nagyságú nyirokmirigy is látható a közelében, de azt már nem írják le, hogy ez áttét-e. A tumor a röntgen felvételeken nem látható, csak a CT mutatja ki. Tünetei kibírhatatlanul erős fájdalommal kezdődtek a bal karjában, a reumatológiai kezelés során pontgalván kezelést kapott, ezzel egyidőben elkezdett dagadni a kézfeje.Jelenleg a fájdalom elmúlt, de a kézfej duzzadása nem.
Édesapám fizikai állapota egyébként jó. Egy hete került tüdőgyógyászhoz, aki a kezelésre sugárterápiát javasol, de kilátásba helyezte a sugárzás utáni műtétet is. A kérdésem az lenne, hogy ez a tumor mennyire agresszív, a nagysága milyen stádiumra utal, milyenek a túlélési esélyek ennél a betegségnél.

Tisztelt Kérdező!

A Pancoast tumor egy bizonyos helyhez kötött tüdődaganat neve. A tüdőcsúcsban helyezkedik el, és ott nagyon hamar nyomja a gerincből kijövő plexus brachialis idegeit és nagyon erős felsővégtagi és váll fájdalmat okoz. Sajnos elég gyakran és hosszasan kezelik a reumatológusok, mig a CT le nem írja, hogy ez egy daganat.

A daganat ettől lehet sokféle: kissejtes, laphám, mirigyhám, vagy nagysejtes carcinoma. A betegség lefolyását ez utóbbi, tehát a citológiai fajta döntheti el és a stádium amiben felfedezték.

Ha már nyirokcsomót mutat, ami 1 cm-nél nagyobb, akkor lehet, hogy metasztázisa van, nem távol, hanem csak a niyrokcsomókba, ami azt jelzi, hogy a daganat már átterjedt a saját helyéről a nyirokutakba, de ez a kezeléssel visszafordítható.

Mivel a daganat nyomja az idegeket és a véredényeket,de a nyirokutakat is, ezért a keze duzzad. A kezelés először sugár, majd ezt követően, ismételt CT eldönti, mennyire csökkent a mérete a daganatnak és meg kell próbálni műtéttel eltávolítani. Lehet, hogy akkor sem lehet majd, mert a bordára, ha ránőtt és az idegekre akkor nehezen lehet onnan kiemelni, anélkül, hogy valamilyen idegpálya ne károsodjon.

A tumor agresszivitása a sejtípustól függ, amit bronchoszkópiával, vagy más mintavétellel kell igazolni. A jelenlegi stadiuma III b, vagyis nem lehet műteni, csak a sugárterápia után. A lefolyása kezelés nélkül 1-2 éven belül tragikus. Kezeléssek több esélye van, lehet, hogy 5 éven túl is.

A sugárnak minimális mellékhatásai vannak a daganat természetes lefolyásának nagyon rossz hatásaihoz képest. A sebészi beavatkozás és eltávolítás pedig a teljes gyógyulást biztosítaná.

(WEBBeteg - Dr. Brugós László pulmonológus)

Cikkajánló

Hazánkban az elmúlt két-három évtizedben robbanásszerűen nőtt meg a tüdőrákos megbetegedések száma. 1945-höz képest mintegy tízszeres a növekedés, s ez jelenleg évente mintegy tízezer újonnan felfedezett beteget jelent.
A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg összeállítás - Holányi Péter
WEBBeteg összeállítás - Dr. Kónya Judit, családorvos
WEBBeteg - Dr. Diószegi Judit, pszichiáter
WEBBeteg - Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyász

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Hangonyi Csilla

Dr. Hangonyi Csilla

Tüdőgyógyász, allergológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Tárnok Ildikó

Dr. Tárnok Ildikó

Allergológus, Pulmonológus, Immunológus

Budapest