Véres vizelet - Mi okozhatja?

Dr. Csuth Ágnes
szerző: Dr. Csuth Ágnes, családorvos - WEBBeteg
aktualizálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus frissítve:

A véres vizelet (hematuria) nem ritka jelenség, bár sokszor szabad szemmel nem láthatóak a vörösvértestek. A banális, kezelést nem igénylő okoktól a súlyos, daganatos vagy gyulladásos kórképekig számos ok állhat a véres vizelet panasza mögött.

A vér jelenléte sok esetben mikroszkópos vizsgálattal igazolható, szabad szemmel nem látható (mikroszkópos hematuria). Ha a vér szabad szemmel látható (makroszkópos hematuria), akkor sem feltétlenül élénkvörös vizeletre kell számítani, hanem rózsaszínesre, esetleg kólaszínűre. A vérből ugyanakkor már nagyon kevés mennyiség is látványosan elszínezi a vizeletet.

Mely betegségek esetén jellegzetes tünet a véres vizelet?

Az emberek mintegy 10 százalékánál fordul elő hematuria, nőknél gyakrabban jelentkezik, mert hajlamosabbak a húgyúti fertőzésekre az eltérő anatómiai viszonyok miatt (húgycső rövidsége, végbélnyílás és hüvely közelsége). Idősebbeknél, főleg férfiaknál a véres vizelet gyakoribb, mint fiataloknál, mert sokszor szednek olyan gyógyszereket, amik irritálják a húgyutakat, vagy nagyobb a prosztata, mely szintén hajlamosít a húgyúti problémákra.

Nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy előfordulhat, hogy a véres vizelet hátterében egyszerre több ok is állhat, például egy húgyúti fertőzés jelenléte okozhatja ugyan a véres vizeletet, de ezzel egy időben rosszindulatú daganat is előfordulhat.

A leggyakoribb okok a véres vizelet hátterében:

A kísérőtünetek utalhatnak a véres vizelet okára

A véres vizelet jellege vagy a többi tünet utalhat a kiváltó okokra. A mikroszkópos hematuria, azaz szabad szemmel láthatatlan vér a vizeletben, utalhat a vesék érintettségére, míg a szabad szemmel is látható vér inkább az alsó húgyutak érintettsége esetén jelentkezik. De ez nem olyan szabály, ami alól ne lenne kivétel.

Jellegzetes tüneteket okoz a húgyúti fertőzés, amely egyben a véres vizelet egyik leggyakoribb oka. Erre jellemző lehet a sürgető vizelési inger, a húgycső égő fajdalma, a hólyagtáji fájdalom, a gyakori vizelési inger, a hólyag kiürülésérzésének hiánya stb.

Nőknél a hüvelyi fertőzések okozhatják vér jelenlétét a vizeletben, nem ritkán az is előfordul, hogy a hüvelyben lévő kórokozó baktérium felszálló húgyúti fertőzést okoz.

Férfiaknál a húgy-ivarszervi fertőzések sokszor kevés tünettel járnak.

A jóindulatú prosztatamegnagyobbodásnak is jellegzetes tünetei vannak, például gyakori vizelési inger, a hólyag kiürülésérzésének hiánya, a vizeletsugár gyengesége, elakadása, majd újraindulása stb.

A húgyúti kövesség görcsös fájdalmat okoz, de akár néma is lehet a kő. Amennyiben jelentkezik a görcsös fájdalom, sokszor a nagyajkak vagy a herék tájékára sugárzik. A kövesség hatására kialakulhat fertőzés is, így a véres vizelet oka összetett lehet.

A vesemedence-gyulladás magas lázzal, deréktáji fájdalommal, levertséggel jár. A vese érgomolyagjainak (glomerulusainak) gyulladása, a glomerulonephritis okozhat véres vizeletet, ödémásodást, magas vérnyomást, az interstitialis vesegyulladás súlyos betegség, a vesefunkció beszűkülésével jár, oka lehet pl. gyógyszer, fertőző ágens, autoimmun betegség.

A véres vizelet hátterében hipertónia is állhat, hiszen a tartósan magas vérnyomás (>140/90) érkárosító hatással bír, ami vérzéseket eredményezhet, és ez a húgyutaknál elszínezheti a vizeletet. Ez ebben az esetben nem is lenne olyan ijesztő, csakhogy lényegében a test bármely részén megtörténhet a vérzés, és ha ez az agynál, szívnél megy végbe, az életveszélyes is lehet.

Nem csak a vér színezheti el a vizeletet!

Ne hagyja figyelmen kívül, hogy egyes ételek, például a bogyós gyümölcsök, a rebarbara, a piros vagy barna ételfestékek és egyes gyógyszerek is elszínezhetik a vizeletet. Sokszor menstruációs vér keveredik a vizelethez, ez álpozitív eredményt adhat.

További vizsgálatok szükségesek

Előfordulhat mellékleletként is vér a vizeletben, ilyenkor a kiváltó ok felderítése kivizsgálást igényel.

A húgyúti rákos betegségek többnyire tünetszegények, sokszor véletlenül derül ki a hematuria kapcsán a rosszindulatú folyamat. Amennyiben 40 éves kor fölött jelentkezik a vér a vizeletben, rosszindulatú betegség irányába is vizsgálódni kell.

A szedett gyógyszereket mindig át kell tekinteni, ugyanis ezek is sokszor állnak a hematuria hátterében.

A hematológiai problémák is lehetnek kevés tünettel járók, ilyenkor a beteg kórtörténete segíthet a diagnózis felállításában, pl. egyéb területeken bekövetkező vérzés, vérzési idő megnyúlása, stb.

A húgyúti kövek némák is lehetnek, ilyenkor képalkotó vizsgálatok szükségesek a diagnózishoz.

Amennyiben laboreredménye alapján vörösvértest van a vizeletében vagy szabad szemmel látható a vér, minden esetben orvosi kivizsgálás indokolt.

A vizelet mint vészjelző

Néhány változás, amire jobb, ha odafigyel, mielőtt lehúzná a vizeletet a WC-n:

Az orvosnál

Mielőbb érdemes orvoshoz fordulni, ha véres vizeletet tapasztalunk, hiszen – mint láttuk – állhat mögötte súlyos betegség is, ami esetében különösen fontos, hogy mielőbb megkezdődjön a megfelelő terápia, de a többi kezelést igénylő esetben is jó mihamarabb megfelelő kezelést kapni.

Mit kérdezhet az orvos?

  • Mennyire gyakori a tünet?
  • Mennyire színeződik el a vizelet?
  • Volt-e fizikai sérülés a közelmúltban?
  • Mikor figyelt fel a véres vizeletre első alkalommal?
  • Szed-e valamilyen gyógyszert?

Szinte biztosra vehető, hogy az orvos ultrahangvizsgálatot fog végezni, mely által képet kap a hólyag, valamint a vesék állapotáról, továbbá valószínű, hogy vizeletmintát kér majd, ami alapján kizárható vagy megerősíthető egy esetleges húgyúti fertőzés valószínűsége. Vérvétel is mindig szükséges.

Ezen vizsgálatok eredménye dönt a további vizsgálatokról (MR, CT, biopszia stb.).

Dr. Csuth Ágnes, családorvosDr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Csuth Ágnes, családorvos
Aktualizálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus

Cikkajánló

Vizelet
A vizelet nem olyan dolog, amiről az emberek szeretnek beszélgetni. Alig több, mint egy futó pillantást vetünk rá alkalmanként. Mielőtt lehúzná a vizeletet a WC-n, íme néhány változás, amire jobb, ha odafigyel.
Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
Trombózisközpont - Dr. Kapocsi Judit, magasvérnyomás- és érkockázat-sepcialista
WEBBeteg - Dr. Benyó Mátyás, urológus, andrológus
WEBBeteg - Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász

Segítség

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Kopa Zsolt

Dr. Kopa Zsolt

Urológus, Andrológus, Uroonkológus

Budapest