Felfázással kapcsolatos tévhitek

Dr. Ujj Zsófia Ágnes
szerző: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus - WEBBeteg
frissítve:

A hólyaghurut az esetek többségében felszálló fertőzés, vagyis a húgycső irányából terjed felfele, leggyakrabban a bélflórában jelen lévő E. coli baktérium húgyutakba történő bejutásával. Cikkünkben az öt leggyakoribb tévhitet járjuk körbe.

A hólyaghurut egyik közismertebb neve a felfázás, ezért sokan összefüggésbe hozzák a hideggel - Részben tévhit

Mindenki számára ismerősek lehetnek a következő intelmek: „vegyél zoknit, ne ülj hideg kőre, öltözz fel, mert felfázol!” Az, hogy a nem megfelelő öltözködés, hideg felületen mezítláb járás stb. felfázást okoz, önmagában nem igaz. Így a hólyaghurut előfordulása sem évszakfüggő. Mindazonáltal érdmes megfogadni a jótanácsokat, és kerülni az említett tényezőket. Lássuk részletesen, hogy miért!

A valódi ok fertőzés, mégpedig bakteriális eredetű. A hólyaghurut, vagyis cisztitisz kialakulásáért leggyakrabban az E. coli baktérium tehető felelőssé. A cisztitisz az esetek többségében úgynevezett felszálló fertőzés. Ez azt jelenti, hogy a bél- és a hüvelyflórában is jelen lévő E. coli baktérium a húgycsőbe való bejutását követően halad felfelé, a hólyag irányába, ahol megtelepedve viharos gyorsasággal szaporodva gyulladást okoz. Önmagukban ugyan nem okoznak felfázást a következő körülmények, ám az altest lehűlése vagy az átnedvesedett ruházat járulékos tényezőként mégis segíti a fertőzés kialakulását, illetve a tünetek romlását, mivel ezek miatt is csökkenhet a szervezet kórokozókkal szembeni védekezőképessége. Mindenesetre szerencsésebb „felfázás” helyett a hólyaghurut megnevezés használata.

Felfázással minden esetben orvoshoz kell fordulni - Részben tévhit

Az ügyeletet ellátó orvosok rendszeresen találkoznak cisztitiszes panasz miatt orvosi segítséget kérő betegekkel. Bár a tünetek és panaszok kifejezetten erősek is lehetnek (heves, égő fájdalom, véres vizelet), a betegség az esetek jelentős részében komplikációmentes, és időben elkezdett otthoni kezeléssel nem is biztos, hogy orvosi ellátást igényelne. Ugyanis a hólyaghurutra utaló első panaszok – gyakori vizelési inger, égő érzés vizeléskor, esetleg alhasi görcsök – jelentkezése esetén a bőséges folyadékpótlással, tüneti szerekkel (pl. fájdalomcsillapító, görcsoldó), medveszőlőlevél-tartalmú készítménnyel, pihenéssel jó eséllyel meggátolhatjuk a fertőzés súlyosbodását.

Természetesen olyan is van, hogy orvoshoz kell fordulni: visszatérő fertőzésnél, súlyos panaszoknál (magas láz, hidegrázás, véres vizelet), egyéb komoly betegség alatt (pl. leukémia) jelentkező kifejezett panaszoknál, valamint terhesség esetén is. Ilyenkor az orvos általában már antibiotikum szedését javasolja, de szükség esetén vérvételt, vizelettenyésztést, képalkotó vizsgálatot is elrendelhet.

Ez a cikk is érdekelheti Ha felfáztál, elkerülnéd az antibiotikumot? Tippek

A felfázás csak a nőket érinti - Tévhit

A hólyaghurut valóban nőknél fordul elő gyakrabban. A nők 60 százaléka életében legalább egyszer szenved a panaszoktól. De a kórkép férfiaknál is előfordul. A megjelenés gyakoriságában való eltérés a hölgyek anatómiájával magyarázható. A rövid női húgycső, valamint a hüvely- és végbélnyílásnak a húgycsőhöz való közelsége könnyíti a kórokozók húgyutakba való bejutását. Persze azért a férfiak sem ússzák meg teljesen ezt a betegséget! Náluk a leggyakoribb hajlamosító tényező az életkor előrehaladtával jelentkező prosztatamegnagyobbodás, de mindkét nemnél segíti a felfázás kialakulását a legyengült immunrendszer, bizonyos társbetegségek, egyes gyógyszerek szedése, húgyúti kő vagy a tartós katéterviselés is.

Önmagában az alapos higiénia elegendő a megelőzéséhez - Részben tévhit

Mivel bakteriális fertőzés áll a háttérben, bár a higiénia elengedhetetlen, nem akadályozza meg 100%-ban a cisztitiszt. Nem megfelelő – de akár gondosnak szánt – higiénia (pl. a savköpenynek ártó, hüvelyflórát felborító tisztálkodószerek használata), szexuális együttlét is hajlamosító tényező lehet, minden gondosság ellenére. Ugyanígy legyengült immunrendszer, de akár bizonyos gyógyszerek szedése (pl. immunmoduláns szerek, szteroid, antidiabetikus kezelés) is fokozza a hajlamot a fertőzés kialakulására.

Bármilyen antibiotikum alkalmas a kezelésére - Súlyos tévhit

Az ész nélkül bevett antibiotikumok még nagyobb bajt csinálnak. Rezisztencia alakul ki majd egy következő esetben, az adott fertőzést pedig nem oldja meg, ha az antibiotikum pont nem megfelelő az adott kórokozóra. Szakmai protokoll pedig létezik, mikor szükséges tenyésztést végezni, ennek ellenére ez sok esetben elmarad és vakon történik meg az antibiotikum kiválasztása. Egyszeri, nem komplikált fertőzés még kezelhető vizelettenyésztés nélkül, de visszatérő vagy romló tünetek mellett már elengedhetetlen ennek a vizsgálatnak az elvégzése. Mindazonáltal az antibiotikumok létjogosultsága nem kérdéses a leghatékonyabb gyógyszerek lévén a bakteriális fertőzések kezelésében, de kiemelt jelentőségű, hogy minden esetben a kórokozóra specifikusan megfelelő készítményt szedje a beteg.

Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológusForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus

Cikkajánló

Alvászavar
Alvászavar

Mutatjuk, mi és hogyan segíthet. (x)

Stressz
Stressz

Milyen következményei lehetnek?

WEBBeteg - Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos, Dr. Reinhardt István
WEBBeteg - Dr. Benyó Mátyás, urológus, andrológus; Dr. Csuth Ágnes családorvos
WEBBeteg összeállítás - Bak Marianna, Dr. Csuth Ágnes, Dr. Reinhardt István
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.