Ha felfáztál, szívesen elkerülnéd az antibiotikumot? Tippek

szerző: Füzesi Zsuzsa, fordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus frissítve:

A hólyaghurut, hétköznapi nevén felfázás számos kellemetlen tünettel jelentkezhet. Kialakulásának kockázatát pedig betegségek, életmódbeli, illetve a szexuális élethez kapcsolódó tényezők is növelhetik. Sok nő találkozik vele élete során, de nem kell rögtön antibiotikumhoz nyúlni.

A hólyaghurut (cisztitisz) gyakori jelei és tünetei közé tartoznak az alábbiak:

  • erőteljes, sürgető vizelési inger
  • égő érzés vizelés közben
  • gyakori, kis mennyiségű vizeletürítés
  • vér jelenléte a vizeletben (hematuria)
  • zavaros, erőteljes szagú vizelet
  • medencetáji diszkomfortérzés
  • nyomásérzés az alhasban
  • hőemelkedés

Hogyan előzhetjük meg a felfázást, és mit tegyünk, ha már kialakult?

Saját magunk is alkalmazhatunk bizonyos intézkedéseket a felfázás megelőzésére, illetve ismétlődő hólyagfertőzések ellen. Ugyanezek az intézkedések segíthetnek a felfázás okozta panaszok csillapításában is, enyhe esetben önmagukban is, súlyosabb esetben azonban mindenképpen orvoshoz kell fordulni és az általa rendelet kezelés kiegészítéseként kell betartani az alábbiakat:

Igyunk bőségesen folyadékot: főként szénhidrát-, koffein- és szénsavmentes italokat, pl. vizet. A bőséges folyadékfogyasztás különösen fontos fertőzések, betegségek esetén, továbbá ha az illető kemoterápiát vagy sugárkezelést kap, kiváltképp a kezelés napjain.

Gyakran ürítsük a vizeletünket: Ha sürgető vizelési ingert érzünk, ne tartogassuk, mielőbb menjünk el vécére.

Szexuális élet: Az óvatosság a húgyúti fertőzések elkerülése miatt is fontos. A hólyaghurut esélyét növelheti az új partner, az intenzív szexuális élet, a gyakori partnercsere és az anális szex. Ismétlődő fertőzések esetén kerülendő a pesszárium, a spermicid hatású eszközök és a gumióvszer használata. Hormonális változások (változókor, szexuális élet megkezdése) szintén fokozhatják a hólyaghurut kialakulásának kockázatát.

Székletürítést követően elölről hátrafelé töröljük meg magunkat: Ez megakadályozza, hogy a baktériumok a végbéltájék felől a hüvely vagy a húgycső irányába terjedjenek.

Kádfürdő helyett inkább zuhanyozzunk: Amennyiben hajlamosak vagyunk a fertőzésekre, ez segíthet a megelőzésben.

Válasszunk gyógynövényeket: a legismertebb a medveszőlőlevél és a tőzegáfonya. Használatukat gyakran ajánlják a kezdeti tünetek enyhítésére, illetve a visszatérő hólyagfertőzések megelőzésére.

Közösülést követően ürítsük ki hólyagunkat, amilyen hamar lehetséges, hogy ezzel kimossuk a baktériumokat.

Kerüljük a szappanok, az illatosított vagy a lúgos pH-értékű higiéniai termékek használatát a nemi szervek tájékán. Ezek ugyanis a húgycső és a hólyag irritációját okozhatják. A legalkalmasabb a gyógyszertárban kapható nemionos hidrofil mosakodókrém az intim tisztálkodáshoz. Kíméletesen mossuk meg a hüvelynyílás és végbélnyílás körüli bőrt naponta. Ezt a területet ne mossuk erőteljesen, mert az az itt található érzékeny bőr irritációját okozhatja.

Kerüljük az altest lehűlését, és gyorsan cseréljük le az átnedvesedett ruházatot (pl. fürdőruha)! Bár a felfázást nevével ellentétben nem a hideg okozza, de a hideg felületen való üldögélés, hidegben mezítláb járás, az aletestet érő hosszas hideghatás következtében az immunrednszer védő hatása gyengül és így a szervezet fogékonyabbá válhat a fertőzésekre.

Ha mégis felfáztunk, a fenti javaslatok mellett azonnal kezdjük meg a tünetek csillapítását (fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő, görcsoldó, gyógynövények). Így jó eséllyel elkerülhetjük az antibiotikumot. Viszont, ha a tünetek egy nap alatt nem múlnak el, feltétlenül orvoshoz kell fordulni, ugyanis amellett, hogy a megfelelő kezelés nélkül a felfázás krónikussá, visszatérővé válhat, hátterében komoly betegségek is meghúzódhatnak, ráadásul szövődményekhez (pl. vesemedence-gyulladás) is vezethet.

Tovább

WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg
Füzesi Zsuzsa, fordító; Cystitis (Mayo Clinic)
Lektorálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus

Cikkajánló

Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Füzesi Zsuzsa, fordító
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos, Dr. Reinhardt István
Dr. Rose Magánkórház - Dr. Illanitz Elemér
WEBBeteg összeállítás - Bak Marianna, Dr. Csuth Ágnes, Dr. Reinhardt István
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Kopa Zsolt

Dr. Kopa Zsolt

Urológus, Andrológus, Uroonkológus

Budapest