Mit kell tudni a hólyagtréningről hiperaktív hólyag esetében, és hogyan kell azt elvégezni?
A hólyagtréning lényege, hogy az ember tudatosan törekszik arra, hogy meghatározott időközönként vizeletet ürítsen. Az alapgondolat az, hogy idővel fokozatosan növeljük ezeket az időközöket. Ez a módszer nagyobb hólyagkapacitáshoz és jobb hólyagkontrollhoz vezethet.
Az emberek mintegy 16,5%-át érintheti a hiperaktív hólyag szindróma (overactive bladder syndrome (OAB)) elnevezésű állapot, ami gyakori és sürgető vizelési ingert okoz.
Számos hiperaktív hólyag szindrómában szenvedő ember számára a hólyagtréning az életminőség javításának lehetőségét rejti magában.
A cikk részletesen bemutatja, hogy mi is az a hólyagtréning, hogyan működik, és hogyan kell azt elvégezni, valamint kitér ennek a kezelési lehetőségnek az előnyeire is.
Mi az a hólyagtréning?
A hólyagtréningnek számos más elnevezése is van, többek között „hólyagrehabilitáció”, „húgyhólyag-reedukáció” és „hólyagtorna”. Bár a kutatók még nem állapodtak meg a hólyagtréning egységes definícióját illetően, ez a nem gyógyszeres terápia rendszerint a következő elemeket foglalja magába:
- az érintett személyek edukálását a húgyhólyag és a vizeletürítés működéséről,
- a meghatározott időközönként történő vizeletürítésre irányuló tréningprogramot, amely esetében a vizeletürítések közt eltelt időközök idővel fokozatosan növekednek,
- a pozitív megerősítő programot a gyakorlat fenntartása érdekében.
A hólyagtréning-terápia átlagos időtartama 8-12 hét. Az emberek egyénileg vagy csoportosan vehetnek részt hólyagtréning-terápián.
Hogyan működik a hólyagtréning?
A hiperaktív hólyag szindróma olyan állapot, amelynek következtében az érintett személyek gyakori és sürgető vizelési ingert érzékelnek. Amint azt egy a 2020-as cikk is kifejti, a hólyagtréning több különböző módon is javíthat az adott személy hiperaktív hólyag szindrómájának állapotán:
- azáltal, hogy segít elterelni a figyelmét a vizelési ingerről,
- azáltal, hogy segít relaxálni, aminek köszönhetően kevésbé szorong a gyakori vizeletürítés miatt,
- azáltal, hogy fejleszti az akaraterejét annak érdekében, hogy ritkábban történjen vizeletürítés,
- azáltal, hogy növeli az érintett személy fiziológiai vizeletvisszatartó kapacitását.
Érdemes megjegyezni, hogy az orvosok a hólyagtréning mellett más terápiákat is javasolhatnak. Ezek között szerepelhetnek más, nem gyógyszeres beavatkozások, például a medencefenéki izmok edzése (például ilyen a hazai Kriston-féle intimtorna, mely külön nőknek, férfiaknak, gyerekeknek is kínál edzéstervet).
Az orvos által javasolt kezelési terv tartalmazhat akár valamilyen gyógyszeres terápiát is.
A hólyagtréning előnyei
A hólyagtréning egyik fontos előnye, hogy nagyon alacsony kockázatú kezelési lehetőség. Természetesen az, hogy a módszer előnyös-e, a hatékonyságától is függ. Tudományos bizonyítékok állnak azonban rendelkezésre arra vonatkozóan, hogy a hólyagtréning javíthatja a hiperaktív hólyag szindróma tüneteit.
Egy 2018-as randomizált kontrollált vizsgálat például 22 és 65 év közötti nők egy olyan csoportját vizsgálta, akik mindannyian hiperaktív hólyag szindrómában szenvedtek.
A vizsgálat során arra kérték ezeket a nőket, hogy egy 12 hetes időszakon keresztül rögzítsék a tüneteik súlyosságát és az életminőségüket. Ezen időszak alatt azok a nők, akik hólyagtréning-terápiában részesültek, a következőket említették:
- jobb életminőség,
- ritkább vizelési inger,
- gyengébb vizelési inger,
- kevesebb „baleset”.
A hólyagtréning hatékonynak bizonyulhat a vizeletinkontinencia kezelésében is, vagyis amikor valaki nehezen tudja kontrollálni azt, hogy mikor történjen vizeletürítés.
Egy kisméretű pilot kutatás során a hólyagkontroll javulását tapasztalták egy olyan idősebb nőkből álló csoport esetében, akik a hólyagtréninget testedzéssel kombinálták.
Egy 2019-es vizsgálat szintén arra engedett következtetni, hogy a hólyagtréning javíthatja a vizeletinkontinenciát, ha a medencefenéki izmok edzésével együttesen kerül alkalmazásra.
Ugyanakkor mindkét vizsgálatnak nyilvánvaló korlátai voltak. Ahhoz, hogy teljes mértékben megértsük a hatékonyságát, a kutatóknak több kutatást kell elvégezniük a hólyagtréning hiperaktív hólyag szindróma esetén történő alkalmazásával kapcsolatosan.
Hogyan kell elvégezni a hólyagtréninget?
A hólyagtréning gyakorlatai programonként változhatnak. Ennek ellenére azonban létezik néhány közös jellemző. Egy tanulmány ezeket a következőképpen sorolja fel:
- a nap folyamán rendszeres időközönként vizeletürítés szándékával az illemhelyiség felkeresése,
- az időközök hosszának apránként történő növelése 5, 10, 15 vagy 20 perces periódusokkal,
- az illemhelyiség felkeresésének elkerülése, amennyiben nem áll fenn erős vizelési inger,
- próbáljunk meg várni néhány pillanatot a vizeletürítést megelőzően, az erős vizelési inger ellenére is.
Ezt a programot éjszaka nehezebb lehet betartani. A program nappali gyakorlatként történő megkezdése a legtöbb ember számára célravezetőbb lehet, legalábbis a hólyagtréning kezdeti szakaszában.
Ez is érdekelheti Hiperaktív hólyaggal az ágyban - Tippek a jó alváshoz és szexhez
Mikor konzultáljunk orvossal?
A hiperaktív hólyag szindróma gyakran előforduló állapot, a hatásai ugyanakkor súlyosak lehetnek.
Amint egy 2018-as áttekintés kifejti, a hiperaktív hólyag szindróma egyik tünete a nocturia (éjszakai vizelés), ami azt jelenti, hogy az érintett személy éjszaka felébred vizeletet üríteni. A nocturia megzavarja az illető alvását, ami egy létfontosságú élettani folyamat. Bizonyított, hogy a nocturia a következő egészségügyi problémákhoz vezethet:
- rossz alvásminőség,
- alacsonyabb életminőség,
- depresszió.
Azoknak, akiknél előfordul nocturia, érdemes lehet konzultálni az orvosukkal a hólyagtréningről és más, hiperaktív hólyag szindrómára irányuló kezelésekről. Ugyanez vonatkozik azokra a hiperaktív hólyag szindrómában szenvedő betegekre is, akik nem tapasztalnak nocturiát, mivel akár már a nappali tünetek is zavaróak lehetnek.
A hiperaktív hólyag szindróma gyakori kezelései közé tartozik az életmódváltás, a húgyhólyagot irritáló anyagok (ilyenek például az alkoholos, szénsavas vagy koffeintartalmú italok, a citrusfélék, a paradicsom) kerülése és a gyógyszeres terápia.
Azoknak a húgyhólyagtüneteket tapasztaló betegeknek, akik esetében még nem került sor a diagnózis felállítására, érdemes orvoshoz fordulniuk, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy nincs-e fertőzésük, vér a vizeletükben, nem áll-e fenn esetükben valamilyen daganatos megbetegedés vagy nincs-e valamilyen egyéb betegségük.
Tovább
Szerző: WEBBeteg - Füzesi Zsuzsa, fordító
Forrás: What to know about bladder training for overactive bladder, and how to do it (MedicalNewsToday)
Lektorálta: Dr. Szabó Zsuzsanna