Habos vizelet – Mi okozhatja?
Vizelet szabad szemmel történő ellenőrzése során merülhetnek fel olyan eltérések, amelyek akár háttérbetegségre is utalhatnak. De nem mindig. Az egyik ilyen a habos vizelet.
Szubjektív panasz is lehet, nem feltétlenül jelent kóros eltérést.
Erős sugárral, nagy haspréssel ürített vizelet is tartalmazhat buborékokat, a kifejezetten habos vizelet azonban ennél természetesen többet.
De mi lehet a tényleges ok, ha van a háttérben eltérés? Milyen egyéb tünetek jelennek meg olyankor?
- Baktérium vagy más parazita okozta fertőzés: a vizeletürítés gyakoribb sokkal, fájdalmas vagy égő, folyamatos ingert képez, csípő érzést okoz. Tartalmazhat vért, akár lehet egészen vörös színű is. Kísérheti láz, hőemelkedés, hidegrázás. Bővebben Húgyúti fertőzések - Jellemző tünetek, kezelési tanácsok
- Fehérje jelenléte: bizonyos nagyon kis mennyiség felett kóros a fehérje megjelenése a vizeletben. Mindig kell háttérokot keresni! Ennek hátterében külön meg kell említeni a leggyakoribb kórképeket:
- A kóros fehérjeürítés leggyakoribb oka cukorbetegség okozta vesekárosodás, itt járulékosan a vérben mért cukorszint is magas, és lehet, hogy már a vesefunkció is beszűkült.
- Magas vérnyomás következtében szintén kialakul idővel, nyilván elsősorban kezeletlen hypertensio esetén. Sok esetben a vérnyomásbetegség együtt jár cukorbetegséggel is, ilyenkor a vesék károsodásának kockázata még nagyobb.
- Krónikus vesebetegségben is megjelenhet fehérje a vizeletben. Mértéke a vesekárosodásról is információt ad. A háttérben kő, fertőzés, immunbetegség, daganat, szisztémás rendszerbetegség is lehet.
- Folyadékhiány, kiszáradás, pl. hasmenésnél, lázas betegségnél: nem elegendő folyadékbevitel esetében alakul ki. A vizelet koncentráltabb, sötét, kellemetlen szagú, mennyisége is kevés. Bővebben Kiszáradás - Mik a tünetek? Mi okozhatja?
Mi a teendő?
Ha eltérést észlelünk, érdemes először háziorvosunkhoz vagy kezelőorvosunkhoz fordulni.
A vizelet általános és üledék vizsgálata közelebb vihet a megoldáshoz, a normális és kóros eltérés megítéléséhez.
Amennyiben van eltérés, jön sorba a kivizsgálás részeként a laboratóriumi vérvétel, hasi ultrahang, indokolt esetben egyéb képalkotó vizsgálat, tenyésztés, de akár mintavétel a vese szövetéből is.
A habos vizelet megszüntetéséhez mindig a háttérbetegséget kell kezelni. Ez pedig szakorvos feladata. Ettől függetlenül a napi folyadékbevitelre figyelni kell, a túlzott sóhasználat kerülendő, ügyeljünk az egészséges étrendre és rendszeres testmozgásra. Fertőzés esetén (főleg nőknél és gyerekeknél, de természetesen férfiaknál is) mihamarabbi célzott ellátás szükséges, aminek indokoltságát orvosa ítéli meg.
Tovább
- Betegségre utalhat a vizelet jellege
- Mit takarnak az értékek? A vizeletminta laboreredményének kiértékelése
- A terhesség alatti vérkép és a vizelet laborvizsgálata
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
Felhasznált irodalom: Foamy urine: What does it mean? (Mayo Clinic)