A mellékhere és herezacskó daganatai
A férfi nemi szervek bármilyen elváltozásával forduljon orvosához, hiszen ha időben fény derül a betegségre, akkor rendszerint kisebb beavatkozás is elegendő, és így elkerülhetőek a radikális műtéti beavatkozások!
A mellékhere leggyakoribb daganata (adenoma) jóindulatú, ezért az eltávolítást követően nem igényel kezelést. Rosszindulatú mellékhere tumorok rendkívül ritkán fordulnak csak elő. A herezacskó tumoros elváltozásai is ritkák, egymillió férfiből egyet érintenek, általában 60 éves kor körül.
Keletkezésükben szerepet tulajdonítanak a koromnak (kéményseprőkön gyakrabban alakul ki), valamint a nemi úton terjedő humán papilloma vírusnak (HPV). Az első jel általában a herezacskó bőrének elülső vagy oldalsó felszínén kialakuló kemény tapintású csomó, mely néhány hónap alatt kifekélyesedik. Viszonylag korán, 4-6 hónapon belül megjelennek a környező nyirokcsomókban (lágyéki nyirokcsomókban) az áttétek.
A biztos diagnózis felállításához a mintavételt követő szövettani vizsgálat szükséges. Ha igazolódott a gyanú, akkor a kezelést az orvos enyhe esetben kimetszéssel, előrehaladott esetben a herék és a herezacskó teljes eltávolításával kezdi. Szükség esetén a nyirokcsomókat is ki kell venni.
Ezt követően kemoterápiás szerekkel történik az utókezelés (methotrexát, bleomycin, 5-fluorouracil). A betegség 5 éves túlélési aránya 50-60 százalék körül alakul.
|
Heredaganat |
Tovább Hogyan ellenőrizze? - A herék önvizsgálatának lépései
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Soltész Annamária