A vesekövesség és tünetei

szerző: Dr. Jóna Angelika - WEBBeteg
frissítve:

A vesekövesség (nephrolithiasis) a vesében kialakuló, a vizeletből kicsapódó kristályokból kialakuló kövek, a vesekövek okozta betegség. Veszélye, hogy korai stádiumban nem okoz panaszokat, előrehaladott állapotban azonban erőss fájdalommal és maradandó vesekárosodással járhat.

A vesekő téma cikkei

5/1 A vesekövesség tünetei és típusai
5/2 A vesekő kialakulásának okai
5/3 Vesekövesség kezelése
5/4 Diéta vesekövesség esetén
5/5 Így előzhető meg a vesekövesség kialakulása

A kőképződés folyamata a vesében

Vesekövek örökletes és életmódtényezők kölcsönhatásának eredményeként alakulnak ki a vese üregrendszerében.

A vesék átszűrik és tisztítják a vért, a keletkező vizelet a szervezet számára szükségtelen vízből, továbbá a benne oldott állapotban lévő, a szervezet számára nem hasznosítható anyagokból (kalcium, oxalát, húgysav stb.) áll. A kőképződést elősegítő és gátló tényezők egyensúlyának felborulása esetén a vizelet túltelítetté válik, és az eredetileg oldott formában lévő anyagok apró kristályok formájában kicsapódnak.

Ezen apró kristályok még panasz nélkül távozhatnak a vizelettel, ám ha hetekig, hónapokig nem kerülnek ki a vizeletelvezető rendszerből, akkor egybetapadnak, és előbb vesehomokká, majd vesekövekké formálódnak. Kialakul a vesekövesség. Ezt a folyamatot elősegíti a helytelen táplálkozás, a szomjazás vagy a hosszan tartó elégtelen folyadékbevitel, a felszívódási zavarok, a húgyúti fertőzések, anyagcserebetegségek és némelyik örökletes betegség.

A vesekövek fajtái

A vesekövek építőanyaga, mérete nem egyforma. A leggyakrabban kalciumkő (kalcium-oxalát) alakul ki, de a legtöbb szövődményt okozó formája a cisztinkő. A kövek legtöbbször sárga vagy barna színűek, méretük pedig a homokszemcsényitől ökölnyi méretűig terjedhet. Egy embernél általában csak egyfajta kő képződik.Kis-közepes méretű vesekövek

  1. Kalciumkő (elsősorban kalcium-oxalát) - 75%: A leggyakoribb vesekő típus. Hátterében állhat öröklődő anyagcserezavar, mellékpajzsmirigy-túlműködés, gyógyszerszedés (furosemid, szteroidok, savlekötők), A- és D-vitamin túlzott fogyasztása. A nagy mennyiségű C-vitamin és kevés B-vitamin az oxalát túltermelődése révén okozza a kőképződést.
  2. Struvit (magnézium-ammónium-foszfát) - 15%: Ez a fajta vesekő húgyúti fertőzés eredményeként képződik, nőknél gyakoribb.
  3. Húgysavkő - 5%: A húgysavkövek a főleg húsokból származó húgysav lebomlásakor keletkezik. Köszvényben szenvedő betegek, akiknél a húgysav anyagcseréjével van probléma, hajlamosabbak a húgysavkő kialakulására.
  4. Cisztinkő - 1%: A cisztin a fehérjék lebomlásának egyik terméke. Anyagcserezavarok a vizeletben a cisztin magas szintjét okozhatják, ami kristályképződéshez vezet. Örökölhető, de szerzett betegség is lehet. A cisztinkövek jellemzően nagyok, könnyebben kiújulnak, kezelés nélkül gyakran vezetnek veseelégtelenséghez.

A vesekő tünetei

A vesekövek a vizeletkiválasztő szervek bármely részén okozhatnak tüneteket, ezért a panaszok rendkívül szerteágazóak lehetnek annak függvényében, hogy mekkora méretűek és hol találhatóak a kövek. Egyes kövek a vese nyálkahártyájához tapadnak, míg a lebegő vesekövek vándorolnak a vizeletkiválasztó rendszerben. A veseköves beteg állapota idővel változik, mivel a körülmények változatlan fennállása esetén a kövek fokozatosan növekednek.

Apró vesekövek által okozott tünetek

A legkisebb lebegő kövek vagy a kövekké még össze nem állt úgynevezett vesehomok jellemzően tünetmentes, esetleg enyhe diszkomfortérzet jelentkezhet az alhasi területen.

A kezdeti fázisben az apró kövek gyakran maguktól távoznak a vizelettel, mivel nem elég nagyok ahhoz, hogy megakadjanak a húgyutakban. Akár tünetek nélkül, észrevétlenül is ürülhetnek, vagy a vizeletürítés közben jelentkező kisebb fájdalom jelezheti.

Akut vesegörcs tünetei, lefolyása

A kisebb és közepes, néhány mm átmérőjű lebegő kövek vándorlásuk közben váratlan módon fellépő fájdalmat, vesegörcsöt okozhatnak. Ez akkor következik be, ha egy kis méretű, mozgó vesekő a húgyvezető szűkületeiben beékelődik, elakad.

A fájdalom jellemzői vesegörcs esetén:

  • erős, hirtelen fellépő;
  • szúró, görcsös jellegű, hullámokban jelentkező (változó intenzitású);
  • leggyakrabban az oldalsó deréktájon (általában egy oldalon) vagy az alhasi területen lép fel, attól függően, hol akadt el a kő;
  • kisugározhat a fájdalom a lágyékhajlatba, combba, herékbe, nőknél a nagyajkakba - néha nehezen lokalizálható.

Véres vizelet (hematuria): A görcsös fájdalmat vérvizelés kísérheti, mely gyakran mozgás után jelentkezik. Az esetek egyharmadában látható vér a vizeletben. A távozó kisebb kövek ilyenkor felsértik a húgyutak nyálkahártyáját, ez okozza a vérzést. A vér azonban olyan kis mennyiségű is lehet, hogy szabad szemmel nem látható, csak laboratóriumi vizsgálat mutatja ki.

Kísérő tünetek lehetnek vesegörcs esetén:

  • verejtékezés, sápadtság,
  • hányinger és hányás,
  • haspuffadás és a székelési szokások megváltozása,
  • vizelési szokások megváltozása: gyakori vizelési inger kevés vizeletürítéssel.

A veseköves panaszok gyereknél nem ennyire jellegzetesek, inkább az egész hasra lokalizálódik a fájdalom, és a gyermek a tenyerével a köldök körül jelzi a fájdalmat. Eredményes görcs esetén a beteg vesekövet vagy -homokot ürít.

Részletesen A vesegörcsről bővebben

Vesekövek a vesébenA vesekő távozásának jelei

A kövek 70-80 százalékban vizeléssel spontán módon elhagyják a húgyutakat, általában a vesegörcs első tünetek jelentkezésétől számítva 48 órán belül. Ezt nagy mennyiségű folyadék fogyasztásával segíthetjük elő, illetve görcsoldó gyógyszerek segíthetnek a fájdalom ellen.

Ha a vesekő a hólyagba jut, a beteg fájdalma egy csapásra megszűnik. A húgyhólyagból a kisebb kövek a húgycsövön keresztül távoznak, vizeletürítés közben szúró fájdalmat okoznak. Súlyos esetben, ha egy kő túl nagy, de mégis bekerült a húgyutakba, távozása akár több napot is igénybe vehet.

A vesegörcs időnként néhány órán belül megszűnik, de újra és újra jelentkezik. Ez annak a jele, hogy a vesekő nem távozott el a húgyutakon keresztül, ezért visszatérő panaszokat okoz. (Megjegyzendő, hogy a húgyúti kövesség leggyakrabban a vesekövek vándorlásaként alakul ki, de ritkábban helyben is keletkezhetnek kövek.)

Krónikus vesekövesség és tünetei

A vese üregrendszerét kitöltő nagy méretű vesekövek mozgásra képtelenek, ezért sokáig tünetszegények. Éppen ezért sokaknál csak egy más okból végzett képalkotó diagnosztikai vizsgálat során derül fény a vesekőre.

Krónikus vesekövesség esetén a vezető tünet a vesetájékon tartósan fennálló tompa nyomás.

Kezelés nélkül különböző komplikációk alakulnak ki, ezen szövődmények tünetei árulkodhatnak vesekövességről:

  • gyakran fellépő, visszatérő bakteriális húgyúti fertőzés, súlyos esetben szeptikus láz;
  • csökkent vizeletmennyiség a vizelet elfolyásának akadályozása miatt;
  • a vesefunkció romlása, a krónikus vesebetegséggel járó tünetek.

Tapadó kövek

A tapadó vesekövek a vese üregrendszerének (vesekelyhek) falában tapadnak meg. Egyre mélyebb rétegeket érint, majd a vese szövetének károsodását okozza. Kezdetben többnyire tünetszegények, csak a vese károsodásának esetén okozhatnak panaszokat. Ezért fontos, hogy a köveket eltávolítsuk, és újraképződésüket megakadályozzuk.

A vesekövesség lehetséges szövődményei

A vesekövek súlyos, maradandó szövődményeket okozhatnak. Ezek különösen a nagy méretű kövek és a vesekelyhek falába tapadó kövek esetén fordulnak elő.

A legfontosabb probléma a részleges vagy akár teljes húgyúti elzáródás. Mivel a kő akadályozza a vizelet szabad áramlását, számos további komplikációhoz vezet:

A szövődmények kialakulásának megelőzéséhez feltétlenül fontos a vesekövesség kivizsgálása és kezelése.

Folytatás A vesekövesség kezelése és a kiújulás megelőzése

Dr. Jóna Angelika

Forrás: WEBBeteg
Szerzőnk: Dr. Jóna Angelika

Cikkajánló

Segítség

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Kopa Zsolt

Dr. Kopa Zsolt

Urológus, Andrológus, Uroonkológus

Budapest