Vesekőképződés és italok: a jegestea és a cukros üdítők kerülendők

WEBBeteg összeállítás
megjelent:

A vesekőképződés megelőzésében fontos szerepet játszik a bőséges folyadékfogyasztás. Nem mindegy azonban, hogy milyen italokból pótoljuk a folyadékot, mivel egyes típusai fokozzák a kőképződést.

Bárkinél kialakulhat vesekő, de egyesek - egyéni hajlam, nem és életkor, betegségek és táplálkozási szokások függvényében - hajlamosabbak rá, mint mások. A 40 évesnél idősebb férfiaknál négyszer gyakoribb a vesekő előfordulása, a nőknél elsősorban a változó kor után növekszik meg a kockázat. A rizikófaktorok egy része nem befolyásolható, de az italok típusának és mennyiségének tudatos megválogatásával még fokozott rizikó esetén is jelentősen csökkenthető a vesekövek kialakulásának kockázata.

Mit mondanak a kutatások az egyes italféleségek vesekövességre gyakorolt hatásáról?

Jegestea és vesekőképződés

A vesekövek kialakulásához hozzájárulhat a jegestea nagy mennyiségű fogyasztása. A jegestea magas oxálsav (más néven sóskasav) tartalmú, ennek sói, az oxalátok kicsapódnak a vese által kiválasztott vizeletből, és kalcium-oxalát kövekké állnak össze. Növeli a húgysavszintet is, ami a ritkább húgysavkövek kialakulásának rizikóját emelheti. A vesekövek típusairól és tüneteiről korábbi cikkünkben írtunk részletesen.

Az oxalát minden teában megtalálható, a jeges változatra azért hívják fel külön a figyelmet az urológusok, mert a forró teát az emberek többsége kis mennyiségben fogyasztja, ezzel szemben a jegesteából sokan nagy mennyiséget isznak, víz helyett is.

A jegestea vesekőképző hatása abban az esetben a legszignifikánsabb, ha a páciens eleve hajlamosabb a kövek kialakulására, így elsősorban a középkorú vagy idősebb férfiaknak kell figyelniük a mennyiségre. Kis mennyiségben bárki fogyaszthatja, fokozott kockázatot a napi 1,5 liter mennyiség jelent. A legjobb alternatíva a jegestea kiváltására a citrommal ízesített víz, mert a citrát gátolja a vesekövek növekedését.

Üdítőitalok hatása a vesekövek kialakulására

A különböző szénsavas üdítőitalok nem egyforma mértékben mutatnak összefüggést a vesekőképződéssel. Egy nagyszabású, 194 ezer főr 8 évere kiterjedő követésével végzett felmérés eredményei szerint a cukorral ízesített kóla és nem kóla típusú szénsavas üdítőitalok 23, illetve 33 százalékkal növelik a vesekövek kialakulásának a gyakoriságát. Az összefüggés már napi egy pohár rendszeres fogyasztása mellett is jelentkezett.

Elsősorban az italok magas cukortartalma játszik szerepet a folyamatban, a fruktózzal és a szacharózzal (a gyakorlatban kukoricasziruppal és répacukorral) történő édesítés egyaránt káros hatást fejt ki. A cukor anyagcserefolyamatai közben ugyanis oxalát képződik, ami a kalcium-oxalát kövek egyik fő összetevője.

Az üdítőitalokban található másik kerülendő vegyült a foszforsav, ami a vesekövek másik típusának, a struvit köveknek a kialakulásában vesz részt. Foszforsav a kóla típusú üdítőkben található.

Az üdítőitalokban szintén megtalálható citrát ugyanakkor a kalciumkövek képződése ellen hat, így a magas citráttartalmú, alacsony cukortartalmú vagy cukormentes szénsavas üdítők fokozhatják legkisebb mértékben a kőképződést, azonban a szakmai ajánlások ezekből is legfeljebb napi egy pohárnyit javasolnak.

A vesekövesség megelőzése, kezelése
Ha valakinek már volt veseköve, 1-2 éven belül újra jelentkezik, ha az életmódján nem változtat. Ajánlatos a rendszeres, egészséges testmozgás és a stressz kerülése. A vesekövesség kezeléséről, megelőzéséről itt olvashat.

A vízfogyasztás szerepe

Az üdítőitalokkal kapcsolatos másik probléma, hogy az ezeket fogyasztók általában kevesebb vizet isznak, márpedig az üdítők nem jelentik a tiszta víz alternatíváját. A szakmai ajánlások szerint egyértelműen a vízfogyasztáson kell alapulnia a folyadékpótlásnak, ugyanis a víz más vegyületek bevitele nélkül - sok más előnye mellett - jelentősen képes hígítani a képződő vizeletet, így alacsonyabb a kockázata a köveket képző anyagok kicsapódásának. Egy tanulmány szerint azok, akik napi 2 liter vizet fogyasztottak, 12, illetve 27 százalékkal kisebb volt a vesekövesség kiújulás valószínűsége, mint azoknál, akik nem emelték meg a folyadékbevitelüket.

Egyéb italok és a vesekövesség

Tej - Bár a tej elvileg a magas kalciumtartalma miatt hozzájárulna a kalciumkövek kialakulásához, és az erre hajlamos személyeknek valóban érdemes korlátozniuk a kalciumbevitelt, a kutatások szerint azonban mégsem fokozza a kőképződést. Ennek oka, hogy a kalcium a tejből egyenletesen szívódik fel és nem okoz túl magas koncentrációt a vizeletben, illetve már az emésztőrendszerben megköti az oxalátot. A struvitkövekre és a ritka cisztinkövekre hajlamos betegeknél ezzel szemben korlátozniuk kell a tej és a tejtermékek fogyasztását is!

Tea - A jegesteához hasonlóan minden tea tartalmaz oxalátot és purint, ami a kalcium-oxalát és a húgysavkövek képződését fokozhatja. A teában azonban találhatóak olyan egyéb összetevők is, ezért mérsékelt, napi néhány csészényi teafogyasztás esetén valójában nem nő a vesekövesség kockázata, sőt kutatások szerint kisebb mértékben csökkenti is azt.

A vesekövesség kockázatát csökkentő italok

A már említett nagyszabású kutatás szerint számos italféle kisebb-nagyobb mértékben csökkenti a vesekövek kialakulásának vagy kiújulásának kockázatát az azokat nem fogyasztóükhoz képest. Ide tartozik a sör, a bor és a kávé is, természetesen mérsékelt mennyiségben és elegendő víz fogyasztása mellett.

Ezek az italok és a kockázatcsökkenés mértéke:

  • Sör - 41%
  • Bor - 31-33%
  • Koffeines kávé - 26%
  • Koffeinmentes kávé - 16%
  • Narancslé - 12%
  • Tea - 11%

Kapcsolódó Étrendi ajánlások a vesekövek kialakulásának megelőzéséhez

WEBBeteg összeállítás
Források:
MTI, Soda and Other Beverages and the Risk of Kidney Stones (CJASN); Can You Get Kidney Stones From Drinking Soda? (Urology Specialist); Nagy Gyuláné Tajti Éva, dietetikus

Cikkajánló

Vesekövesség
A vesekövesség (nephrolithiasis) a vesében kialakuló, a vizeletből kicsapódó kristályokból kialakuló kövek, a vesekövek okozta betegség. Veszélye, hogy korai stádiumban nem okoz panaszokat, előrehaladott állapotban azonban erőss fájdalommal és maradandó vesekárosodással járhat.
Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Földi Ildikó
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Jóna Angelika

Segítség

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Kopa Zsolt

Dr. Kopa Zsolt

Urológus, Andrológus, Uroonkológus

Budapest