A vese betegségére utaló jelek
A vese betegségei kialakulhatnak önmagukban vagy rendszerbetegség részeként, szövődményeként. Magának a vesének az eltéréseit okozhatják a vesét megelőző szakasz betegségei, a vese eltérései vagy a vesét követő húgyutak rendellenességei.
Általános panaszok vesebetegségek esetén
A vese betegségei lehetnek tünetmentesek is. Ilyenkor rutin vagy más okkal készült vérvétel, vizeletvizsgálat vagy képalkotó eljárás (pl. hasi ultrahang) lelete igazol vesebetegséget.
A vese vagy húgyutak betegségeinek lehet közvetlen tünete is, mint a véres vagy gennyes vizelet, fájdalmas vagy csípő érzettel járó vizelés, vizeletelakadás, láz, hasi vagy vesetáji fájdalom, görcs, éjszakai vizelés.
Olykor már a veseérintettség okozta következményes eltérésekkel, tünetekkel találkozunk, mint magas vérnyomás, sötét bőr, vizesedés (ödéma), a vizelet mennyiségének csökkenése (oliguria) vagy a vizelet teljes hiánya (anuria), túl bő vizeletürítés, vagyis több mint napi 3 liter (polyuria), idegrendszeri tünetek, étvágytalanság, hányinger, hányás, fogyás.
Amennyiben más rendszerbetegség részeként jelenik meg, összetett, szerteágazó tünetek is felléphetnek.
Mik lehetnek a leggyakoribb vesebetegségek jellemző tünetei?
A legtöbb vesét értintő betegség a vesekárosodásra jellegzetes következményes tüneteket okozza.
Rendszerbetegségek esetén
Elsősorban a vesefunkció romlása, végső soron a veseelégtelenség okozta tünetek jelennek meg, a betegség egyéb jellegzetes eltéréseivel. A veseszövődménnyel járó rendszerbetegségekhez tartozik a:
- Magas vérnyomás: vesefunkció-romlás, romló vagy nehezen korrigálható hypertenzió, végső soron akár veseelégtelenség
- Cukorbetegség: nem megfelelően kezelt diabétesz esetén idővel mindig lehet vesekárosodással számolni, a romló vesefunkció, veseelégtelenség jeleivel. A még nem felismert cukorbetegség első jele a fokozott szomjúság és szájszárazság mellett a bő vizeletürítés!
- Autoimmun betegségek
- Vesét infiltráló folyamatok: daganat, könnyűlánc betegségek
Fertőzések, vesemedence-gyulladás esetén
Gyakori, csípő, viszkető vagy fájdalmas vizeletürítés. Véres vagy gennyes vizelet, láz, hőemelkedés, rossz közérzet, hasi vagy vesetáji fájdalom, étvágytalanság, hüvelyi folyás lehet a tünete.
Bővebben Húgyúti fertőzések | A vesemedence-gyulladás
Vesekő vagy húgyúti kő esetén
Tünetei hasonlítanak a fertőzéshez, illetve a kő hajlamosít társuló fertőzésre. Felléphet a fertőzés tünetei mellett vizeletelakadás, akut has képében jelentkező heves fájdalom, ájulás, hányinger, hányás is.
Bővebben A vesekövesség tünetei és típusai
Gyógyszerek okozta vesekérosodás esetén
Nemszteroid gyulladáscsökkentők vagy más gyógyszerek vesekárosítása esetén a romló vesefunkció, később akár a veseelégtelenség jelei jelentkeznek.
A vese ereinek (artériák, vénák) rendellenessége, elzáródása, szűkülete esetén
Ezek az állapotok a vesekárosodás mellett heveny veseelégtelenséget, hirtelen állapotromlást, életet veszélyeztető állapotot okozhat.
Bővebben Veseeredetű magas vérnyomás
A vese szövetének eltérései, mint glomeruláris betegségek, nephritis, infiltráció esetén
Ezeke az eltérések folyamatos vesefunkció-romlás mellett következményes tünetek megjelenéséhez vezetnek.
Daganat esetén
Daganat szervkárosodás mellett fájdalmat is okozhat, általános tünetek (fogyás, étvágytalanság, vérszegénység) mellett a húgyutak elzáródása hirtelen veseelégtelenséget is okozhat.
Sérülés esetén
Sérülés heves fájdalommal, hirtelen állapotromlással, belső vagy vizelettel ürülő vérzéssel járhat.
Fontos időben felismerni és kezelni a vese betegségeit!
Számos kórállapot okozhat tehát vesebetegséget, a tünetek pedig szerteágazóak is lehetnek.
Fontos külön említeni a heveny veseelégtelenséget, mely életet veszélyeztető állapot, intenzív ellátásra szorul az érintett beteg.
A krónikus vesebetegség vagy veseelégtelenség ismerete azért is olyan fontos, mert rendkívül gyakori. Hypertenzió, cukorbetegség, számos gyógyszer szedése előidézheti. Gondos orvosi felügyeletet és rendszeres ellenőrzést igényel.
Nehéz eset azonban a tünetmentes vesebetegség felismerése. Ilyenkor ugyanis valójában nincs közvetlen ok, amiért a beteg orvoshoz fordulna.
De mit lehet mégis tenni a korai felismerésért?
- Ismert magas vérnyomás, cukorbetegség, illetve más rendszerbetegség esetén rendszeres ellenőrzés, az alap- és a társbetegségek kezelése szükséges.
- Rendszeres szűrővizsgálatok, egészségeseknél évente laboratóriumi vizsgálat, kétévente ultrahang javasolt.
- Panasz esetén háziorvosi vizsgálat, szükség esetén szakorvosi, az orvos elrendeli a szükséges vizsgálatokat (vér- és vizeletvizsgálat, képalkotó vizsgálatok, szükség esetén tenyésztés vagy speciális vizsgálatok).
A maradandó szervkárosodás veszélye miatt érdemes komolyan venni a vesét érintő betegségeket.
Mit tehetünk a megelőzés érdekében?
A vesebetegségek megelőzése mindezek miatt rendkívül fontos. Az ismert rendszerbetegségek kezelése és ellenőrzése mellett elengedhetetlen a megfelelő, bő folyadékbevitel, a helyes, kiegnyesúlyozott táplálkozás, a fertőzések korai észlelése és megfelelő kezelése.
Tovább A vesebetegségek megelőzése
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus