A vese betegségére utaló jelek

Dr. Ujj Zsófia Ágnes
szerző: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus - WEBBeteg
frissítve:

A vese betegségei kialakulhatnak önmagukban vagy rendszerbetegség részeként, szövődményeként. Magának a vesének az eltéréseit okozhatják a vesét megelőző szakasz betegségei, a vese eltérései vagy a vesét követő húgyutak rendellenességei.

Általános panaszok vesebetegségek esetén

A vese betegségei lehetnek tünetmentesek is. Ilyenkor rutin vagy más okkal készült vérvétel, vizeletvizsgálat vagy képalkotó eljárás (pl. hasi ultrahang) lelete igazol vesebetegséget.

A vese vagy húgyutak betegségeinek lehet közvetlen tünete is, mint a véres vagy gennyes vizelet, fájdalmas vagy csípő érzettel járó vizelés, vizeletelakadás, láz, hasi vagy vesetáji fájdalom, görcs, éjszakai vizelés.

Olykor már a veseérintettség okozta következményes eltérésekkel, tünetekkel találkozunk, mint magas vérnyomás, sötét bőr, vizesedés (ödéma), a vizelet mennyiségének csökkenése (oliguria) vagy a vizelet teljes hiánya (anuria), túl bő vizeletürítés, vagyis több mint napi 3 liter (polyuria), idegrendszeri tünetek, étvágytalanság, hányinger, hányás, fogyás.

Amennyiben más rendszerbetegség részeként jelenik meg, összetett, szerteágazó tünetek is felléphetnek.

Mik lehetnek a leggyakoribb vesebetegségek jellemző tünetei?

A legtöbb vesét értintő betegség a vesekárosodásra jellegzetes következményes tüneteket okozza.

Rendszerbetegségek esetén

Elsősorban a vesefunkció romlása, végső soron a veseelégtelenség okozta tünetek jelennek meg, a betegség egyéb jellegzetes eltéréseivel. A veseszövődménnyel járó rendszerbetegségekhez tartozik a:

  • Magas vérnyomás: vesefunkció-romlás, romló vagy nehezen korrigálható hypertenzió, végső soron akár veseelégtelenség
  • Cukorbetegség: nem megfelelően kezelt diabétesz esetén idővel mindig lehet vesekárosodással számolni, a romló vesefunkció, veseelégtelenség jeleivel. A még nem felismert cukorbetegség első jele a fokozott szomjúság és szájszárazság mellett a bő vizeletürítés!
  • Autoimmun betegségek
  • Vesét infiltráló folyamatok: daganat, könnyűlánc betegségek

Fertőzések, vesemedence-gyulladás esetén

Gyakori, csípő, viszkető vagy fájdalmas vizeletürítés. Véres vagy gennyes vizelet, láz, hőemelkedés, rossz közérzet, hasi vagy vesetáji fájdalom, étvágytalanság, hüvelyi folyás lehet a tünete.

Bővebben Húgyúti fertőzések | A vesemedence-gyulladás

Vesekő vagy húgyúti kő esetén

Tünetei hasonlítanak a fertőzéshez, illetve a kő hajlamosít társuló fertőzésre. Felléphet a fertőzés tünetei mellett vizeletelakadás, akut has képében jelentkező heves fájdalom, ájulás, hányinger, hányás is.

Bővebben A vesekövesség tünetei és típusai

Gyógyszerek okozta vesekérosodás esetén

Nemszteroid gyulladáscsökkentők vagy más gyógyszerek vesekárosítása esetén a romló vesefunkció, később akár a veseelégtelenség jelei jelentkeznek.

A vese ereinek (artériák, vénák) rendellenessége, elzáródása, szűkülete esetén

Ezek az állapotok a vesekárosodás mellett heveny veseelégtelenséget, hirtelen állapotromlást, életet veszélyeztető állapotot okozhat.

Bővebben Veseeredetű magas vérnyomás

A vese szövetének eltérései, mint glomeruláris betegségek, nephritis, infiltráció esetén

Ezeke az eltérések folyamatos vesefunkció-romlás mellett következményes tünetek megjelenéséhez vezetnek.

Daganat esetén

Daganat szervkárosodás mellett fájdalmat is okozhat, általános tünetek (fogyás, étvágytalanság, vérszegénység) mellett a húgyutak elzáródása hirtelen veseelégtelenséget is okozhat.

Sérülés esetén

Sérülés heves fájdalommal, hirtelen állapotromlással, belső vagy vizelettel ürülő vérzéssel járhat.

A vese szerkezete

Fontos időben felismerni és kezelni a vese betegségeit!

Számos kórállapot okozhat tehát vesebetegséget, a tünetek pedig szerteágazóak is lehetnek.

Fontos külön említeni a heveny veseelégtelenséget, mely életet veszélyeztető állapot, intenzív ellátásra szorul az érintett beteg.

A krónikus vesebetegség vagy veseelégtelenség ismerete azért is olyan fontos, mert rendkívül gyakori. Hypertenzió, cukorbetegség, számos gyógyszer szedése előidézheti. Gondos orvosi felügyeletet és rendszeres ellenőrzést igényel.

Nehéz eset azonban a tünetmentes vesebetegség felismerése. Ilyenkor ugyanis valójában nincs közvetlen ok, amiért a beteg orvoshoz fordulna.

De mit lehet mégis tenni a korai felismerésért?

  • Ismert magas vérnyomás, cukorbetegség, illetve más rendszerbetegség esetén rendszeres ellenőrzés, az alap- és a társbetegségek kezelése szükséges.
  • Rendszeres szűrővizsgálatok, egészségeseknél évente laboratóriumi vizsgálat, kétévente ultrahang javasolt.
  • Panasz esetén háziorvosi vizsgálat, szükség esetén szakorvosi, az orvos elrendeli a szükséges vizsgálatokat (vér- és vizeletvizsgálat, képalkotó vizsgálatok, szükség esetén tenyésztés vagy speciális vizsgálatok).

A maradandó szervkárosodás veszélye miatt érdemes komolyan venni a vesét érintő betegségeket.

Mit tehetünk a megelőzés érdekében?

A vesebetegségek megelőzése mindezek miatt rendkívül fontos. Az ismert rendszerbetegségek kezelése és ellenőrzése mellett elengedhetetlen a megfelelő, bő folyadékbevitel, a helyes, kiegnyesúlyozott táplálkozás, a fertőzések korai észlelése és megfelelő kezelése.

Tovább A vesebetegségek megelőzése

Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológusForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Farkas Katalin

Dr. Farkas Katalin

Belgyógyász, Angiológus

Budapest